Diğer
  Ana SayfaBeslenme & DiyetTatil kilolarından kurtulmanın formülü

  Tatil kilolarından kurtulmanın formülü

  -

   

  ANİ İŞTAH ARTIRAN BESİNLERE EL SÜRMEYİN

  Patates, pirinç pilavı, beyaz ekmek, çay şekeri ve bal gibi kan şekerini hızlı yükselten ve ani iştah artışına neden olan yüksek glisemik indeksli besinlerden kaçının. Bunların yerine kan şekerini hızlı yükseltmeyen ve tok tutan tam buğday, tam çavdar ekmeği, bulgur pilavı, yulaf gibi düşük glisemik indeksli besinleri tercih edin. Yüksek glisemik indeksli besinler kan şekerinin hızlı yükselmesine ve ani yükselen kan şekeri nedeniyle yorgunluk, ani uyku basması problemlerine neden olup kendinizi sürekli aç hissetmenize yol açacaktır.

   

  YEŞİL YAPRAKLI SEBZE TÜKETİMİNİ ARTIRIN

  - Advertisement -

  Vitamin ve minerallerden zengin olan yeşil yapraklı sebzelerden özellikle koyu renkli olan ıspanak, roka, pazı ve nanenin tüketimine özen gösterin. Vitamin ve mineral kaybı olmaması için çiğ veya yüksek sıcaklıkta kısa sürede, az suda veya buharda pişirin. Yeşil yapraklı sebzelerin içeriğindeki antioksidanlar serbest radikallerin oluşumunu önleyerek vücudun direncini artırıyor, enzimlerin ve metabolizmanın daha düzenli çalışmasını sağlıyor.

   

  BİTKİ ÇAYLARI TÜKETİN

  Metabolizma hızını artırdığı ve yağ emilimini engellediği için gün içinde yeşil çay içilmesi tavsiye ediliyor. Ancak tüketiminde dikkatli olunması gereken bazı noktalar var. Yüksek tansiyon, taşikardi gibi şikayetleri bulunanların ve hamilelerin yeşil çay tüketmemesi gerekiyor. Çünkü yeşil çay, kalp ritmini artırıyor. Bu şikayetleri bulunmayanların ise günlük yeşil çay tüketimini maksimum 4-5 fincanla sınırlandırmaları tavsiye ediliyor. Ayrıca yaşlıların, gebelerin, ilaç kullananların ya da emzirenlerin bitki çayları tüketimine dikkat etmesi ve her çayı içmemesi gerekiyor.

  18102013 tatilkilo3

  2-3 ADET CEVİZ VEYA 10 ADET FINDIK YİYİN

  Niasin, E vitamini, demir ve potasyum içeren yağlı tohumları tüketmeye özen gösterin. Sert kabuklu yağlı tohumların içeriğindeki E vitaminin antioksidan özelliği yorgunluğa ve halsizliğe iyi gelebiliyor. Ancak yüksek enerji içeriği nedeniyle tükettiğiniz miktarı abartmayın.

   

  ÖDEM ATICI ÇAY TARİFİ

  5 bardak sıcak suya 1 tutam kiraz sapı, 3-4 adet avokado yaprağı, 1 tatlı kaşığı toz zencefil, 1 tutam mısır püskülü, 1 elma kabuğu ve 2-3 kuru kayısıyı ekleyip 5 dakika demleyin. Termosta saklayarak, gün içinde ılık olarak tüketin.

   

  Yaprak ÇETİNKAYA

  Formsante Dergisi Ekim 2012 sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz