Diğer
  Ana SayfaSağlıkTest edin! Meme kanseri adayı mısınız?

  Test edin! Meme kanseri adayı mısınız?

  -

  Dünyada her sekiz kadından birinin sorunu meme kanseri. Tablo ürkütücü gibi görünse de, yine de işe iyi tarafından bakmak mümkün. Meme kanseri erken teşhis ve tedavi sayesinde iyileşebilen bir kanser türü. Meme kanserine aday olup olmadığınızı öğrenmeniz için size bir test hazırladık.

  Meme kanseri pek çok ülkede, kadınların en çok korktuğu sağlık sorunlarından. Dünyada her 8 kadından biri, yaşamlarının herhangi bir döneminde meme kanserine yakalanıyor. Her 3 dakikada 1 kadına meme kanseri tanısı konuyor. Her 11 dakikada 1 kadın ise meme kanseri nedeniyle yaşamını yitiriyor. Ülkemizde güvenilir bir istatistik henüz bulunmasa da, her yıl 30 bin kadının meme kanserine yakalandığı düşünülüyor. Dünyada meme kanserine yakalanan kadınların sayısı da gün geçtikçe artıyor. Bu iç karartıcı bilgileri sizi daha da endişelendirmek için vermedik. Aksine daha bilinçli olmak ve önlem almak için hastalıkla ilgili bu boyutu da bilmek gerekiyor. Neyse ki madalyonun diğer yüzü bizi sevindiriyor!
  Günümüzde erken tanı ve tıp dünyasındaki gelişmeler sayesinde meme kanserinin oluşturduğu sorunlar günümüzde büyük oranda çözülebiliyor. Bu sayede, hemen her kadının kabusu olan meme kanserinde ölüm oranı azalıyor, hastanın yaşam süresi ve kalitesi önemli ölçüde artırılabiliyor. Erken teşhis için bilinen en etkili çözüm risk durumunuza göre belirlenen muayene ve tetkik protokollerine özen göstermeniz. İşte bu noktada meme kanserine yakalanma riskinizin ne olduğunu bilmeniz çok önemli. Meme kanserine yakalanma riskinizin ne olduğu konusunda fikir sahibi misiniz? Yanıtınız "Hayır" ise Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı Op. Dr. Kağan Kocatepe'nin hazırladığı bu testi mutlaka çözmenizi öneriyoruz. Test sonucunda "çok riskli grupta" yer alsanız bile paniğe kapılmayın. Çünkü yaşam alışkanlıklarınızda yapacağınız değişiklikler sayesinde bu riski en az seviyeye indirebilirsiniz!

  Devamı 2005 Aralık sayımızda…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz