Tripofobi nedir, neden olur? Tripofobi testi var mı?

Tripofobi nedir, neden olur? Tripofobi halk arasında delik fobisi olarak biliniyor. Psikolojik bir rahatsızlık olan tripofobide bir arı kovanı çilek ya da delikli bir sünger kişilerde kusmaya neden olabilecek şiddetli bir tiksinme hissi yaratıyor. Tripofobinin nedenlerini bilmek isteyenler haberimizi okuyabilir.

TRİPOFOBİ (DELİK FOBİSİ) NEDİR? *

Tripofobi, yüzeylerde bulunan birbirine yakın kümeler halinde konumlanmış delikler nedeniyle korku ve endişe duyulması ya da iğrenme hissedilmesi ile karakterize bir rahatsızlık türüdür. Örneğin bir çilek ya da delikli bir sünger tripofobi rahatsızlığı olan kişilerde kusmaya neden olabilecek şiddetli bir tiksinme hissine yol açabilir. Bazı kişilerde su çiçeği gibi kümeler halindeki kabarcıklar da aynı şekilde fobiye neden olabilmektedir.

TRİPOFOBİ BELİRTİLERİ NELER?

 1. Korku, tiksinme ya da rahatsızlık hissi
 2. Ürperme
 3. Titreme
 4. Ciltte kaşınma
 5. Terleme
 6. Bulantı
 7. Durumdan kaçınma isteği
 8. Kalp çarpıntısı
 9. Baş dönmesi
 10. Nefes darlığı
 11. Ölüm korkusu  

TRİPOFOBİ TESTİ VAR MI?

Kişinin tripofobisi olup olmadığını anlamak için herhangi bir tıbbi tanı testi bulunmuyor. Tanı için psikiyatrist ya da psikolog hastanın şikâyetlerini ayrıntılı olarak dinleyip değerlendirir. Nörolojik bir hastalık varlığını dışlamak için fizik muayene yapar. Gerekirse beyin tomografisi ya da MR çekerek organik bir hastalık olup olmadığını kontrol eder.

TRİPOFOBİ NEDEN OLUR?

Tripofobi hastalığının kesin bir nedeni halen tam olarak bulunamadı. Fakat konuyla ilgili araştırmalar devam ediyor. Eski araştırmalardan elde edilen kanıtlar, delik korkusunun yılanlar ve mavi gözlü ahtapot gibi zehirli hayvanlarda bulunan yuvarlak şekil kümelerinin kişilerdeki tesirinden kaynaklandığını ileri sürmekteydi.

Yapılan bazı yeni araştırmaların sonucunda psikologlar yeni bir teori ileri sürüyor. Bu teoriye göre bireylerde yakın dizilimli dairesel şekillerden kaynaklanan doğal kuşkunun, aslında insanlarda görülen bazı hastalıklarla ilişkili olabileceği düşünülüyor.

Su çiçeği, kızamık, kızamıkçık, tifüs gibi pek çok hastalık ve uyuz, kene gib parazitlerin neden olduğu cilt rahatsızlıkları deri üzerinde yuvarlak şekil kümelerine neden oluyor. Başka bir deyişle, ciltteki bu bulgular kötü bir şeyin işaretidir. Dolayısıyla tripofobi olan kişiler bilinçaltının gönderdiği negatif sinyallerle korku ve tiksinti hissetmektedirler.

TRİPOFOBİYİ TETİKLEYEN GÖRÜNTÜLER NELER?

 1. Sünger
 2. Sabun köpükleri
 3. Mercan
 4. Bal peteği
 5. Arı kovanı
 6. Suyun yoğunlaşması sonucu oluşan damlacıklar
 7. Çilek
 8. Nar
 9. Mısır
 10. Cilt kabarcıkları şeklinde sıralanabilir.

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here