Diğer
  Ana SayfaİlişkiÜniversitelilerin seks hayatı

  Üniversitelilerin seks hayatı

  -

  Sizce üniversiteli gençler, zannedildiği gibi cinsel yaşamlarında gittikçe daha da özgürleşiyor ve cinselliği Avrupa’daki yaşıtları gibi mi yaşıyorlar? Yoksa durum tam tersi mi? 1982 yılında Prof. Dr. Aysel Ekşi’nin yaptığı araştırmadan bugüne neler değişti? Bu sorunun yanıtını bulmak için en son yapılan araştırmaları derledik. İşte ilgi çekecek sonuçlar.

  FUNDA ÇATAR

  Son yıllarda, herkesin dilinde üniversite gençliğinin cinselliği oldukça özgür yaşadığı, ilk cinsel deneyim yaşınınsa tıpkı Avrupa ülkelerindeki gibi düştüğü dolaşıyor. Peki bu ne ölçüde doğru? Bu sorunun yanıtını aramak üzere yola çıktık ve İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Psikoloji Bölümü Gelişim Psikolojisi Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Gül Şendil, araştırma görevlisi Özgün Kızıldağ ve İdil Kaya Balkan'ın, üniversite öğrencilerinin cinsellikle ilgili bilgi, tavır ve deneyimlerini inceleyen bir çalışmasına ulaştık. 2004 yılında yapılan bu çalışma İstanbul Üniversitesi'nin farklı bölümlerinde okuyan ve yaş ortalamaları 21 olan 236'sı kız, 96'sı erkek olmak üzere, toplam 332 öğrencinin cinsel deneyimleri, cinsellikle ilgili konulardaki davranışları ve cinsellikle ilgili kavramlar hakkında ne derece bilgi sahibi olduklarını ortaya koyuyordu. Ayrıca Galatasaray Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Yüksek Lisans öğrencisi Pınar İlik'in üniversitelilerin cinsel yaşamı üzerine topladığı veriler de bize yol gösterdi. Sonuçta en çarpıcı örnekleri topladık ve ilginizi çekeceğine inandığımız bir haber yaptık…

  25 yılda kızların cinselliği yaşama oranı 6 kat artmış

  İstanbul Üniversitesi'nde okuyan öğrenciler ile yapılan araştırmada; gençlerin yüzde 35'inin, yani her 10 gençten 4'ünün cinsel ilişki yaşadıkları tespit edildi. Cinsiyetlere göre bakıldığında ise kızların yüzde 23.3'ünün, erkeklerin ise yüzde 64.2'sinin cinsel ilişki yaşadıklarını belirttikleri ortaya kondu. Biraz geriye gidersek; Prof. Dr. Aysel Ekşi'nin İstanbul Üniversitesi öğrencileriyle 1982 yılında yaptığı bir çalışmada, cinsel ilişki deneyimi yaşama oranlarının kız öğrencilerde yüzde 3.7, erkek öğrencilerde ise yüzde 38.4 olduğu saptanmıştı. Aradan geçen 25 yıl içerisinde gelinen noktaya bakıldığında, kızların cinsel ilişki yaşama oranında neredeyse 6 kat, erkeklerin cinsel ilişki yaşama oranında ise yaklaşık 2 kata yakın bir artış olduğu görülüyor. Ayrıca gençlerin ilk cinsel ilişkiyi ortalama 17.8 yaşında deneyimledikleri saptanmış. Toplumumuzun geleneksel yapısının evlilik öncesi cinsel ilişkiyi kabul etmemesine rağmen, cinsel ilişkiye girme oranındaki artış ve yine cinsel ilişkiye girme yaşındaki düşüş, bu konudaki geleneksel değerlerin gençler arasında giderek daha az benimsendiğini gösteriyor.

  - Advertisement -

  Haberin devamı 2008 Temmuz sayımızda…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz