Diğer
  Ana SayfaHaberÜnlü isimlerden Anneler Günü mesajları: Ebru Şallı, Ajda Pekkan, Kerem Alışık...

  Ünlü isimlerden Anneler Günü mesajları: Ebru Şallı, Ajda Pekkan, Kerem Alışık…

  -

  Bugün 10 Mayıs Anneler Günü… Bu yılki Anneler Günü, geçmiş yıllara göre oldukça farklı, biraz daha buruk… Çünkü bu kez koronavirüs nedeniyle sokağa çıkma kısıtlaması var ve pek çoğumuz bu özel günde annelerimizin yanında olamayacağız. Bu nedenle Anneler Günü mesajları internetteki arama motorunda çok arananlar arasında… Ünlü isimlerin Anneler Günü mesajları, Google’nın hazırladığı doodle, En güzel Anneler Günü mesajları için örnekler, Anneler Günü için film önerileri ve Anneler Günü’nün nasıl ortaya çıktığını anlatan tarihçesini haberimizde bulabilirsiniz.

  ÜNLÜ İSİMLERDEN ANNELER GÜNÜ MESAJLARI

  Bugün ünlü isimler de sosyal medya hesaplarından Anneler Günü için mesajlar paylaşıyor. Bazı Anneler Günü paylaşımları şöyle:

  EBRU ŞALLI’DAN DUYGUSAL ANNELER GÜNÜ MESAJI

  Nisan ayında oğlu Pars‘ı Lenfoma hastalığı nedeniyle kaybeden Ebru Şallı, Instagram hesabından duygusal bir Anneler Günü mesajı paylaştı. Ebru Şallı’nın mesajı şöyle:

  “Yeryüzündeki tüm annelerin anneler günü kutlu, mutlu olsun. Annelerimin ellerinden öperim, bugün yanımda olduğunu hissettiren tüm annelerin gözlerinden öperim… Ponçik hep benimle hiç ayrılmayacak… Sadece 9 yıl canlı bir meleğin yaşadığına şahit oldum, yaşamaya devam edecek”

  - Advertisement -

  Ajda Pekkan: 3 fotoğrafla beraber şu mesajı paylaştı: 41 mum yanarmış canınızdan bir can gittiğinde … Her gün biri sönermiş mumların. Kırk gün sonunda hafifler gibi olurmuş insanın içinin acısı. Annem, Sevgili Yarim 21 yıl önce yakıp gitti o mumları. O tek mum varya içimde bir yangın hala. Ne hakkını ödeyebilirim ne de karşılıksız sevgini… Benim Melek Annem Nurlar içinde uyu. Seni çok Seviyorum… Bütün annelerimizin Anneler günü kutlu olsun

  Pınar Altuğ: 2 fotoğraf paylaşan Pınar Altuğ, şu satırları yazdı: Anneler gününde hep bir yanım buruk, annemi özlüyorum çünkü ama dünyanın en güzel kelimesiyle hitap edilme sebebim kucağıma geldiği günden beri de anlamı çok başka.
   

  Gonca Vuslateri: Annem… Ne olduysa olmuştur anne ile kızı arasında. Her anne bir zaman çocuktu. Seni çocukluğundan öpüyorum sevgili Zûleyham. Annem… Suya bırakılan kırmızı kalpsin sen… Kıyısız.. Tüm dalgalarına teşekkür ederim.

  Zafer Algöz: Sevgili Anacığım..Daha doğmadan kariyer planımı yapıp..Beni doğurduğun için minnettarım..Hakkın ödenmez Güner Anam..Senin şahsında tüm Annelerin gününü kutluyorum..Güzel ellerinden öperim

  Belçim Bilgin:Anneciğimi ve bütün anneleri özlem, içtenlikle sarıp, öpüyorum. Teşekkürler. Bize en büyük anneliği yapan doğa anaya da sonsuz saygılarımı gönderiyorum

  Kerem Alışık: Kerem Alışık, 2014 yılında yaşamını yitiren annesi Çolpan İlhan’ın bir videosunu paylaştı, “Öyle çok sevdin ki beni senin sevgini gördükçe ve anladıkça sevgimden utandım…İyiki varsın..iyiki vardın anne… Ellerinden öperim” dedi. 

   

  View this post on Instagram

  Canım anneciğim; Yine sensiz bir anneler günü… Kanlıca’dayım,evin rıhtımın’da.sen yoksun..anne kokan çiçekler var etrafımda..bi görsen,nasıl da kendini çolpan yıldızı zanneden kuşlar uçuşuyor havada.. gri bulutlar gökyüzünü kaplamış ama arada bir güneşin soluk yüzü görünüyor. O an sanki beni çağıran sesini duyuyorum”kerem çabuk gel kaçıracaksın sonra,bulutlara bak güneş nasıl girmiş aralarına!!Van gogh resmî gibi.” Seninle beraber bakıyoruz semaya,ellerimizi çırpıyoruz, aynı heyecanı paylaşıyoruz ..etkileniyoruz.. Ama artık ben bu güzellikleri kaçırıyorum anne.. göremiyorum.. Ana oğul bizi heyecanlandıran yaşama sevinci veren ne varsa hiçbirini hakkıyla yaşayamıyorum..gülüşlerim solgun.. tıpkı bahçede bir zamanlar özenle budadığımız güllerin şimdi solduğu gibi İçimde bütün gülleri ipe götürecek büyük bir boşluk var.. Çok özlüyorum seni.. özlemek ne tuhaf bi şey anne…ölüyorum zannediyorsun ama ölmüyorsun… yalnız kaldım zannediyorsun ama yalnız bile değilsin.. Sen gidince gökyüzünü bana kapattılar anne.. çolpan yıldızına ulaşamıyorum.. soluğunda,solunda ,sonsuzluğunda kaldım.. kirpiklerim ateş misali yandı anne…azaldı ufaldı küçücük kaldı..oysa sen benim kirpiklerimin sayısını bilirdin tek tek tarardın onları.. Ellerini özledim anne.. senin o ellerin gibisi yoktur oğlunun yüreğine yüreğine dokunur..ben hiç bi yere gidemedim elinin değdiği yerlerde kaldım anne… Sevinçlerim hep ağır yaralı.isteklerim yoksul,.Kalbimi genişleten umudum olmasa gülleri hiç açarken göremeyeceğimi düşüneceğim.. Sensiz aldığım nefes boğazımdan geçmiyor anne.. o içinden memleket geçen sıcak ve temiz gözlerin gözlerimde kaldı..sayende fazlasıyla insan oldum eksiğiyle insan kaldım.. senin öğrettiğin sevgiyle güvenle mücadeleyle tutundum bu hayata ama hiç bir yere gidemedim hep sen de kaldım anne..hep sende kaldım. Ne garip ,şimdi şu an da Kanlıca da denizin ve gökyüzünün karşısında küçükken yatılı okulda hissettiğim duyguların aynısını yaşıyorum.. gözlerim doluyor,üşüyorum.. Sana müteşekkirim.. minnettarım. Beni ne kadar çok sevdiğini iyi biliyorum. Öyle çok sevdin ki beni senin sevgini gördükçe ve anladıkça sevgimden utandım… İyiki varsın..iyiki vardın anne… Ellerinden öperim..

  A post shared by Kerem Alışık (@keremalisik) on

  EN GÜZEL ANNELER GÜNÜ MESAJLARI

  İşte Anneler Günü’nde annelere gönderilmek için hazırlanan Anneler Günü mesajlarından bazı örnekler:

  • Süper kahramanlar sadece masallarda, romanlarda olmaz anne… Sen kocaman yüreğinle hep benim kahramanımdın… İyi ki varsın canım annem… Anneler Günün kutlu olsun. 
  • Aramızda mesafeler olsa da kalbim hep seninle anne… Yanına geleceğim, boynuna sarılacağım günü iple çekiyorum… Seni çok seviyorum… 
  • Çocukken korkunca yorganı çekerdim ya üzerime; hayat boyu ne zaman sıkılsam, bunalsam, yorulsam üzerimi örten huzur dolu o yorgan sendin anne… Seni çok seviyorum… Ayrı geçirdiğimiz son Anneler Günü olsun…
  • Beni benden çok sevdiğine inandığım tek insan sensin annem… Seni çok seviyorum… Anneler Günü’n kutlu olsun.
  • Bana bakar bakmaz ne hissettiğimi anlayan; ben üzgünsem gözleriyle sayfalar dolusu sessiz cümleler kuran; ben mutluysam gözleriyle kocaman sevinç çığlıkları atan canım anneme… İyi ki varsın, iyi ki annemsin…
  • Nerede olursam olayım, kalbim hep seninle anneciğim, sadece bugün değil her an senin kıymetini bildiğimi unutma. Anneler Günü kutlu olsun.
  • Bu dünyadaki en güvenli sığınağım sensin… Benim annem olman bu dünyadaki en büyük şansım. Seni seviyorum annem.
  • Ne kadar büyürsem büyüyeyim biliyorum ki hep senin nazlı bebeğin olacağım… Ve senden ne kadar uzakta olursam olayım yine seni çok seveceğim.
  • Dün sana kızdıklarımı bugün ben yapıyorum anne. Çünkü aslında senin küçük bir kopyanım. Umarım senin kadar sevgi dolu olurum annem…

  ANNELER GÜNÜ İÇİN FİLM ÖNERİLERİ

  Anneler Günü için film önerileri

  Anneler Günü’nde izlenebilecek, Anneler Günü temalı bazı film önerileri şöyle:

  Terms of Endearment Komedi, Dram (1983)
  The Joy Luck Club Dram (1993)
  Stepmom Dram, Komedi (1998)
  Because I Said So Romantik, Komedi (2007)
  The Blind Side Dram, Biyografi (2009)
  Mother’s Day Romantik, Komedi (2016)
  Mothers and Daughters Dram (2016)
  Lady Bird Dram, Komedi (2017)
  Dumplin Komedi, Dram (2018)
  Bird Box Dram, Korku, Bilimkurgu (2018)

  GOOGLE’DAN ANNELER GÜNÜ İÇİN DOODLE

  Özel günlerde özel ‘doodle’lar ile internet kullanıcısının karşısına çıkan google Anneler Günü’nün de unutmadı. Google Anneler Günü nedeniyle özel çalışma hazırladı. Google’ın  ana sayfasında yer alan ve ‘Anneler Günü kutlu olsun, el işi yapalım’ yazısıyla başlayan “doodle”da tasarım hazırlamak; tasarımı sosyal medya hesabından veya mail yoluyla paylaşmak mümkün. 

  ANNELER GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI? TARİHÇESİ

  Peki, Anneler Günü’nün anlamı ne? Anneler Günü nasıl ortaya çıktı, ilk ne zaman nasıl kutlandı? Türkiye’de Anneler Günü kutlaması ne zaman başladı? İşte Anneler Günü kısa tarihçesi:

  Aslında anneler için yapılan kutlamalar doğurganlık özelliği nedeniyle asırlar öncesi Sümerlere kadar uzanıyor. Bugün bildiğimiz anlamda Anneler Günü ABD’li Anna Jarvis’in annesinin ölümü tarihi olan mayıs ayının ikinci pazarının “Anneler Günü” kutlanması için 1907’de başlattığı kampanya ile başladı.

  ANNELER GÜNÜ İLK NASIL KUTLANDI

  Annelik, ilk çağlardından günümüze Kybele, Rhea gibi birçok yerel, dönemsel isilerle birlikte doğurganlık niteliği ve doğanın uyanışını sembolize ederek bahar mevsimiyle özdeşleşti.
  İngilizler arasında 1600’lü yıllarda “Annelerin Pazarı” adı kutlamalar yapılıyordu.
  Hristiyanlığın Avrupa’da yayılmasından sonra bu kutlama, “Anneler Kilisesi”ni onurlandırmak amacıyla değişti. Zamanla kilise festivali, “Annelerin Pazarı” kutlamalarıyla birleşti.

  “Anneler Günü” ile ilgili ilk resmi kutlama önerisi, Amerika’da 1872 yılında Julia Ward Howe tarafından barışa adanan bir gün olarak tasarlanarak Boston’da yürüyüşle kutlandı.
  Philadelphialı Anna Jarvis, annesinin ölüm tarihi mayıs ayının ikinci pazarının “Anneler Günü” kutlanması için 1907’de kampanya başlattı.

  Bir sene sonra bu gün Philadelphia’da ulusal olarak kutlanmaya başlandı. Anneler Günü, 1911’de hemen her ülkede kutlanmaya başlandı. ABD Başkanı Wilson, 1914 yılında resmi bir açıklamayla mayıs ayının ikinci pazarını “Anneler Günü” duyurdu.

  TÜRKİYE’DE ANNELER GÜNÜ NASIL BAŞLADI?

  93 harbi kahramanlarından Nene Hatun, Osmanlı-Rus savaşında bebeğini beşikte bırakıp cepheye koşmuştu. İlk çocuğu Nazım’ı ve sonradan doğan 2 oğlunu 1. Dünya Savaşı’nda şehit veren Nene Hatun, yakalandığı soğuk algınlığı ve zatürre nedeniyle kaldırıldığı hastanede 22 Mayıs 1955’te vefat etti.

  Türk Kadınlar Birliğinin girişimleri ile 5 Mayıs 1955 tarihinde mayıs ayının ikinci Pazar günü dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ‘’Anneler Günü’’ olarak kutlanması kararı verildi. O yıl yılın annesi olarak 93 harbi kahramanı, 98 yaşındaki Erzurumlu Nene Hatun seçildi.

   

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz