Diğer
  Ana SayfaFitnessÜşümekten korkmayın

  Üşümekten korkmayın

  -

  Soğuk havalarda vücut, ısısını dengelemek için daha fazla çalışmak zorunda kalıyor. Bu da aynı süre ve yoğunlukta yapılan iç mekan egzersizlerden daha fazla kalori yakmanız anlamına geliyor.

  Soğuklar sizi egzersizden mi soğuttu? Kış soğuklarının kaytarma mazeretiniz olmasına izin vermeyin. Yapılan yeni bir araştırma canlandıran, zindelik sağlayan soğuğun sağlıklı bir şekilde kilo vermeye de faydası olduğu yönünde. Hollandalı bilim insanları 10 yıl boyunca soğuk havanın etkileri üzerine çalıştı. 10 gün boyunca günde altı saatten fazla soğuk havada kalan deneklerin soğukla karşılaştıklarında çok daha konforlu hissettikleri, daha az titredikleri ve daha fazla kalori yaktıkları gözlemlendi.

   

   

  - Advertisement -

  Bu da bonusu! 

  Kış aylarında aktif olmak endorfin ve serotonin düzeylerinizi artırarak, modunuzu olumlu etkilİYOr. Kısa bir kardiyo egzersiz bile bitkinlik ve ağırlıktan kurtulmanıza yarIYOR, keyfinizi yerine getiriYOr.

   

  KAFAYA DİKKAT!

  Soğuk havalarda dışarıda spor yaparken bir bere takıp başınızı koruyun. Unutmayın, vücut sıcaklığının yüzde 50’sini başınızdan kaybedersiniz.

   

  PARLAYIN!

  Özellikle puslu havalarda ya da gece koşuyorsanız mutlaka parlak kıyafetler, reflektörlü giysiler seçin. Böylelikle araçların sizi görmesini sağlarsınız.

   

  ISININ!

  Egzersize soğuk kaslarla başlamak yaralanmalara davet çıkarabilir. Kış aylarında egzersiz öncesi ısınmaya her zamankinden daha büyük önem verin. Antrenman öncesinde mutlaka hafif aerobik egzersizlerle kaslarınızı hazırlayın. 

   

  Aytaç Özkardaş Gozzi

  Formsanté Dergisi Ocak 2015 sayısı

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz