• ✓ Doğruluğu kontrol edilmiş makale
Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Barış Metin

Uykuda yemek yeme sendromuna dikkat! Neden olur, nasıl geçer?

uykuda-yemek-yeme

Gece uyanıp bilinçsizce yemek yemenin, beynin uyku uyanıklık kontrolünde yaşanan sorundan kaynaklandığını belirten uzmanlar, bu durumu uyurgezerliğe benzetiyor. Peki, uykuda yemek yeme sendromu neden olur? Nasıl geçer? Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Barış Metin anlatıyor…

ZEHİRLENMEYE KADAR GİDİYOR

Çoğunlukla genç kadınlarda görülen ve bir uyku bozukluğu olan bu sorun, kişiye aşırı kilo aldırabiliyor. Uyku sırasında kişinin farkında olmadan tehlikeli gıdalar yiyerek zehirlenebileceği uyarısında bulunan uzmanlar, bu durumun ilaç tedavisiyle ortadan kalkabileceğini belirtiyor.

UYKUDA YEMEK YEME SENDROMU NEDEN OLUR? *

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Barış Metin, gece uyanıp bilinçsizce yemek yemenin bir sorun olduğuna dikkat çekerek, “Bu durumu yaşayan kişilerde beynin uyku-uyanıklık kontrolünde sorun var. Kişi uykusundan kalkıp yemek aramaya başlıyor ama aslında o an beyin halen uyuyor. Yani aslında rüya halinde bilinçsiz yemek yeme söz konusu. Hastalığın nedeni anlaşılmış değil ancak uykuda hareketsiz olarak yatmamızı sağlayan mekanizmalarda bir bozukluk olduğu söylenebilir. Ayrıca kişinin uykusunun sık bölünüp uyanıklıklar yaşanması da hastalığı tetikleyebiliyor” diyor.

İLGİLİ İÇERİKLER

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here