Diğer
  Ana SayfaSağlıkVücudunuzun dilinden ne kadar anlıyorsunuz? Bedenine kulak ver!

  Vücudunuzun dilinden ne kadar anlıyorsunuz? Bedenine kulak ver!

  -

  Sağlığımız tehlikeye girdiğinde vücudumuz reaksiyon gösteriyor ama biz bunları genellikle gözardı ediyoruz. Verilen sinyalleri anlayan ve çözüm üretenlerse sağlıklı yaşamın sırrına eriyorlar. Bu kişileri bedensel zekası (Body IQ) yüksek diye nitelendiriyoruz. Sizin bedensel zekanız ne durumda?

  Beden ve beyin aslında yenilmez bir ikili. Bu ikili sayesinde içinde bulunduğumuz her durumda en iyiyi yapabiliyoruz. Hem bedenimizin sınırlarını zorluyor, hem de keskin zekamızdan faydalanıyoruz. Bu ikisini birlikte kullanma kabiliyetine de Body IQ (Bedensel zeka) adını veriyoruz. Her ikisini birlikte ne kadar iyi kullanabiliyorsak, bedensel zekamız o kadar yüksek oluyor. Aslında bedenimiz, ihtiyacı olan her türlü veriye, bilgiye sahip. Bu konuda bize zaman zaman sinyaller de gönderiyor. Önemli olan bu sinyallere kulak verebilmek. Çoğu zaman gündelik hayatın hengamesi içinde bu sinyallerin farkına bile varmıyoruz. Örneğin 8 saat süren yorucu bir mesainin ardından, önceden planladığınız gibi sinemaya gitmek istediniz. Gişenin önüne geldiğinizde, başınıza aniden bir ağrı saplandı. Bu ağrıya kulak vermediniz ve içeri girdiniz. O da ne? İlk yarıyı nasıl izlediğinizi bile bilemeden kendinizi dışarı atmak zorunda kaldınız. Halbuki, sinemaya gitmekte ısrarcı olmak yerine, sahilde 15 dakikalık bir yürüyüşe çıksaydınız, oksijen alsaydınız muhtemelen baş ağrınız dinecekti. İşte bu örnekte ikinci şıkkı tercih edenler bedensel zekası (body IQ) yüksek olanlar!
  Vücudumuzda aniden gelişen yakınmaları veya alışık olmadığımız istekleri genellikle göz ardı ediyoruz. Bedenimizin sinyallerinin ne anlama geldiğini ve ne zaman dikkate almamız gerektiğini JFK Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Soysal anlattı. Soysal'a göre hafife aldığımız yakınmalar aslında bedenimizin neye ihtiyacı olduğuna işaret ediyor. Beynimiz dikkati buraya çekiyor. Yani bu ikili aslında uyumlu çalışıyor. Bu uyarıyı dikkate almadığımızda da olan oluyor.
  Sıra geldi kendinizi test etmeye. Testin ardından, hangi sinyalin neye işaret ettiğine bir daha dikkatinizi çekeceğiz. Bundan böyle bedeninize daha iyi kulak vereceğinizden şüphemiz yok. Sizin için hazırladığımız bu test, vücudunuzun uyarılarını doğru algılayıp algılamadığınız konusunda size fikir verecek. Ayrıca, hangi vücut sinyallerinin nelere işaret ettiği de, bu haberimizde!

  Devamı 2006 Haziran sayımızda…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz