Diğer
  Ana SayfaSağlıkYeni anneler için kurtarıcı rehber

  Yeni anneler için kurtarıcı rehber

  -

  Nurtopu gibi bebeğiniz nihayet kollarınızda. Telaş, sevinç ve heyecanın ardından sıra, bebeğiniz için yaşamsal önem taşıyan rutin kontrollere geldi. İşte bu noktada içiniz rahat edebilir. Çünkü tüm bu kontrolleri artık profesyonel bir ekip evinizde yapabiliyor. Hem zamandan kazanıyor hem de bebeğinizin enfeksiyon kapma riskini önleyebiliyorsunuz.

  “Henüz beş günlük olan oğlum Ege’nin rutin kontrollerini yaptırmamız gerekiyordu. Hem yorgunluk hem de ağrılardan yakınırken, hastane koridorunda beklemenin düşüncesi bile beni sıkıntıya sokmaya yetiyordu. En önemlisi de, Ege’nin hastane koşullarında enfeksiyon kapabileceği riskiydi. Yenidoğan Ev Ziyareti programından sonra doğru bir karar aldığımızı daha iyi anladık. Bu hizmet sayesinde, hastanede sıra beklemedik, yorulmadık, trafikte zaman kaybetmedik ve en önemlisi de Ege’nin dışarıda mikrop kapma riskini önlemiş olduk.”
  Bu sözler 25 yaşındaki anne Begüm Giritli’ye ait. O, Acıbadem Hastanesi’nin Yenidoğan Ev Ziyareti’nden yararlanan pek çok anneden sadece biri. İkinci kez anne olan 27 yaşındaki Ayşegül Murteza da, Eczacıbaşı Sağlık Hizmetleri’nin Nurtopu programından yararlanmış. Bakın iki çocuk annesi, aldığı bu profesyonel hizmeti nasıl anlatıyor… “Ahmet ikinci çocuğumuz. Şimdi 4 yaşında olan ilk oğlum Enes’le bebek bakımı ve eğitimi konusunda tecrübe kazanmama rağmen, ziyaretimize gelen yenidoğan hemşiresi sayesinde aslında daha öğrenmem gereken pek çok şey olduğunu gördüm. Ev ortamında yapılan bu ziyaret, hem bebeğim hem benim için son derece yararlı oldu”

  Yenidoğan ev ziyareti

  Acıbadem Sağlık Grubu tarafından gerçekleştirilen Yenidoğan Ev Ziyareti adlı programda bebeğin ilk bir ay içerisindeki tüm sağlık kontrolleri, bakımı ve eğitimi evde yapılıyor. Yenidoğan Ev Ziyareti programı, doğumdan sonra ilk hafta, ardından bebekte herhangi bir sağlık problemi yoksa ilk altı ay boyunca her ay, daha sonra ise aşılarının olduğu 9. ve 12. ayda gerçekleşiyor. Yenidoğan Ev Ziyareti ekibi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Dr. Nihan Çehreli ile yenidoğan konusunda uzman hemşireden oluşuyor. Hekimlik hizmetinin verildiği bu programda, bebeğin rutin kontrolleri yapılıyor, gelişimi ve beslenmesiyle ilgili uygulamalı eğitim veriliyor, ev ortamınız değerlendiriliyor. Bebekte herhangi bir sorun tespit edildiğinde ise tedavisine başlanıyor.

  Nurtopu programı

  Eczacıbaşı Sağlık Hizmetleri tarafından sunulan Nurtopu programında ise tek ya da üç ziyaretlik iki ayrı hemşirelik hizmeti veriliyor. İlk ziyaret, doğumdan sonra ilk hafta içinde gerçekleşiyor. Diğer ziyaretler ise istenildiği takdirde 41. gün, 6. ya da 7. ayda gerçekleştiriliyor. Bu ziyaret sırasında yenidoğan hemşiresi bebeğinizin rutin kontrollerini yapıyor, bakımıyla ilgili uygulamalı eğitim veriyor, ev ortamınızı değerlendiriyor ve genel muayenenizi yapıyor. Yenidoğan hemşiresi, bu kontroller sırasında bebeğinizin sağlığında herhangi bir sorun tespit ettiğinde sizi hekime yönlendiriyor.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz