Yeni yılda Sinderella etkisi yaratın

“Yüzümdeki lekelerden dolayı hep kapatıcı kullanmak zorundayım”
Orta ve ileri yaş grubunda cildinde derin kırışıklıklar ve sarkmalar oluşmuş, cildi kurumuş, incelmiş ve yer yer lekeler oluşmuş hastalara “Lazer- Biyositimülasyon” ile tedavi uygulanıyor. Bu işlemde önce cilt altına cildi besleyecek, nemlendirecek, kalınlaşmasını ve yenilenmesini sağlayacak, içinde vitaminler, eser elementler, hyaluronik asit gibi yapıtaşları, kök hücre ve büyüme faktörleri bulunan bir formül uygulanıyor. Op. Dr. Hüseyin Güner, hastalarının bu tedaviyi ‘gençlik aşısı’ olarak adlandırdığını söylüyor ve ekliyor: “Ardından ‘custom made filler’ kırışıklıkları açmak için tedaviye ekleniyor. Son olarak cilde çoklu lazer platformlarıyla çeşitli dalga boylarında lazerler uygulanıyor.”

aralik-2012-estetik-resim-2“Dekoltemi gere gere dolaşmak istiyorum”
Kadınlarda dekoltenin yaşlanması önce lekelenmeler, sonrasında kızarıklık ve damar çatlaklarıyla kendini gösteriyor. Kırışıklıkların belirmesi ile dekolte estetiği için de vakit gelmiş oluyor. Op. Dr. Cihangir Toraman, lazer, IPL, fokal ultrason, radyofrekans, kök hücre enjeksiyonları ve botoks uygulamalarını ihtiyacınıza göre kombine eden ‘Dekolte Estetiği Tedavisi’ ile zamanı geriye alabileceğinizi söylüyor. “Lekeleri ve kırışıklıkları tedavi edip cildin derin tabakalarını yenileyen Dekolte Tedavisi için her biri 40-60 dakika süren toplam üç ya da dört seans gerçekleştiriliyor. İlk seans öncesinde cilt analizine göre ihtiyacınıza göre yapılacak tedaviler belirleniyor. Her seansta Biostimulasyon ve PRP işlemi, dekoltedeki lekeler, kılcal damarlar ve kırışıklıklar için IPL ve fraksiyonel lazer uygulanıyor.” Toraman, rejenerasyon için gerekli hücre hareketini, kök hücre stimüle eden enjeksiyonlarla arttırıyor. Cildin azalmış olan yenilenme kapasitesi de enjeksiyonlarla hızlandırılıyor, cildin su tutma kabiliyeti artırılıyor. Haftalık radyofrekans uygulamalarıyla program devam ediyor. Ortalama 20-30 gün aralıklara uygulanan seansların sonucunda yaklaşık iki-üç ay gibi kısa bir sürede dekolte bölgesi ameliyat gerektirmeden gençleşiyor. Bu tedavi kombinasyonu ile 30-40 yılın izi silinebiliyor. Seanslar sonrası hafif kızarıklık oluşması mümkün ancak bu bir-iki gün içinde kayboluyor. Sonrasında yılda bir bakım uygulanması tavsiye ediliyor.”

“Yılbaşı akşamı göğüslerim seksi görünse hiç fena olmazdı”
Her ne kadar göğüs büyütme ameliyatları eskiye oranla daha kolay, daha ağrısız olsa da bıçak altına yatmak pek çok kadına cazip gelmiyor. Op. Dr. Ali Duman, bu tip kadınlara implant dışında bir yöntem öneriyor. Vücuttan alınan yağ dokusu, çeşitli işlemlere tabi tutulduktan sonra meme dokusuna ekleniyor. Doğal ama geçici bir büyüme ve dirileşme sağlayan bu yöntemle kısa sürede istediğiniz sonucu alabilirsiniz.

ESTETİK SÖZLÜĞÜ HANGİ UYGULAMA NASIL YAPILIYOR?
PRP: Platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması adı verilen tedavi yönteminin kısaltılmış ismi. Kişinin kendi kanından santrifüj yoluyla elde edilen kök hücreden zengin plazma cilde yeniden uygulanıyor. 30 yaş ve üzerinde ciltte güneş hasarlarına bağlı nem kaybı, cilt elastikiyetinde bozulma ve lekelenme varsa üç seans yeterli oluyor.
Botoks: Bakteri kaynaklı sinir kas iletisini geçici olarak bloke eden egzatoksine verilen isim. 25-30 yaşlarından itibaren dinamik, ince kırışıklıkları olan kişilere uygulanıyor. Altı-dokuz ayda bir tekrarlanması öneriliyor.
Custom-Made Filler: Kişiye özgü, kırışıklıklarının derinliğine göre hyaluronik asit temelli hazırlanan dolgu. Tüm yaş grubundan hastalarda kırışıklıklarının derinliğine göre hazırlanarak uygulanıyor. 9-12 ayda bir seanslar tekrarlanıyor.
Ultrashape: Hedefli, multi odaklı güçlendirilmiş ultrason ile yağ hücresini parçalayarak bölgesel incelme ve şekillendirme yöntemi. 18 yaş üzerinde vücut kitle indeksi yüzde 30’un altında olan bölgesel yağ depolanması olan kişilere üç seans uygulanıyor.
Ultherapy: Yüksek enerji odaklı ultrasonografi ile cilt germe ve sıkılaştırma yöntemi. 35-55 yaş arası hafif, orta derecede yüzde ve boyunda sarkma, kaşlarda düşme olan kişilere bir-iki seans öneriliyor.
3DEEP RF: Multipolar, faz kontrollü odaklı radyofrekansla cilt sıkılaştırma ve bölgesel incelme yöntemi. Yüz, boyun, kol, karın, bel, bacak içi, popo ve bacaklarda sarkma ve bölgesel yağ depolanması olan 18 yaş ve üzerindeki kişilerde altı seans kullanılıyor.
Lazer Lipoliz: Yağa özgü dalga boyunda lazer ışınıyla yağların eritilmesi yöntemi. 18 yaş üzerinde bölgesel fazlalığı olan tüm kişilerde her bölgeye bir seans uygulanıyor.
IPL: Yüksek yoğunluklu ve enerjili ışığın kullanıldığı cihazlara deniyor. Sarı şeftali tüylerinin yok edilmesi, güneş lekelerinin ve kılcal damar genişlemelerin tedavisinde bir-üç seans kullanılıyor.
Radyofrekans: Dokulara radyo dalgaları yoluyla enerji aktarılması işlemine deniyor.
Slim-Lipo: Lazer yardımıyla lipoliz ve deride sıkılaşma yapılmasına deniyor. Bölgesel yağ birikimi ve gevşeklik olan kişilerde tüm vücutta uygulanabilir. Her bölge için bir seans yeterli oluyor.

Deran ÇETİNSARAÇ

Formsanté Dergisi Aralık 2012 Sayısı

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here