Diğer
  Ana SayfaSağlıkYetişkinlerde dikkat eksikliği ve hiperaktivite sendromu Serseri kurşun gibiler...

  Yetişkinlerde dikkat eksikliği ve hiperaktivite sendromu Serseri kurşun gibiler…

  -

  Kendilerini yalnız ve amaçsız hissediyorlar. Yeni tanıştığınızda canlı ve renkli insanlar ancak yakınları onları uyumsuz ve başarısız olarak tanımlıyor. Tedavi edilmezlerse risk altındalar. İşte yetişkin hiperaktifler!

  Birçok dahi ve dünya çapında başarı yakalamış ünlünün hiperaktif olduğunu bilmek "acaba hiperaktiflik ileri zeka ve üstün yetenekten mi kaynaklanıyor" sorusunu getiriyor akla. Hiperaktiflerin "şeytan tüyü olan zeki insanlar" olarak akıllarımıza yer etmesi bundan belki de. Uzmanlar ise hiperaktivitenin övünülecek bir şey değil, ciddi bir sendromun tatsız bir belirtisi olabileceğini söylüyorlar…
  Nörobiyolojik bir bozukluktan bahsediyoruz. Değişik isimlerle anılmakla birlikte, 1900'lü yılların başından beri bilinen bu sendrom, bilimsel olarak "Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Sendromu" olarak tanımlanıyor. Acıbadem Sağlık Grubu'ndan Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Dr. Zerrin Topçu Bilgen, bu sendromun üç temel belirtisinin olduğunu söylüyor: Yaşa uygun olmayan aşırı hareketlilik (hiperaktivite), dürtüsellik ve dikkat eksikliği. Uzmanlara göre, dikkatini tek bir noktaya odaklayamayan ve organize olamayan bu bireylerin beyinlerinin kimyasal metabolizmaları diğer bireylerinkine göre farklılıklar gösteriyor.
  Neden kaynaklanıyor?
  Genetik faktörler yüzünden bu kişilerin beyinlerinde bazı bölgelerde özellikle dikkat ve davranıştan sorumlu bölgelerde işlevsel aksamaların olduğunu gösteren çalışmalar var. Bozukluğun daha çok doğuştan gelen bir yapı farklılığından kaynaklandığı düşünülüyor. Hiperaktifler üzerinde son yıllarda yapılan beyin araştırmalarında da bu kişilerin beyninin ön bölgesinde kan dolaşımının iyi olmadığı, kan şekerinin iyi kullanılamadığı, oksijen alımının yetersiz olduğu ve dopamin maddesinin eksikliği belirlenmiş.
  Nasıl etkileniyorlar?

  Devamı 2006 Şubat sayımızda…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz