Diğer
  Ana SayfaGüzellikYüzünüzü asma vakti

  Yüzünüzü asma vakti

  -

  Zamanla yüzde meydana gelen kırışıklıklardan ve sarkmalardan iple asma yöntemiyle kurtulmak mümkün.

  Yıllar geçtikçe ve zaman akıp gittikçe bedenimizde olduğu gibi yüzümüzde de farklılaşmalar ortaya çıkıyor. Yer çekimine bağlı olarak sarkmalar ya da yılların izleri kırışıklıklar görülmeye başladığında ise çare estetik yöntemlerden geliyor. Yeni geliştirilen ve eriyen asma iplikleri ile uygulanan yöntem de bunlardan biri. Bu yöntemle yüze hem daha dinamik ifade vermek hem de sarkmaları yok etmek mümkün.
  Altı ay içinde gençleştiriyor
  Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ayşen Bilge Sezgin, asma iplikleri ile uygulanan yöntemde kulak arkasından girilip 2-3 cm.’lik kesilerle boyun bölgesinin gevşek dokusunun yanlara doğru çekildiğini belirtiyor. Op. Dr. Sezgin, “Yüzde özellikle yüz alt bölgesindeki sarkmalar yüzün daha yaşlı görünmesine neden oluyor ve dinamik görüntüyü bozuyor. Bu yöntemde, yüz bölgesi için şakak bölgelerinden kesi yapılıyor, yüz ve yanak bölgesi yukarıya doğru 2-4 arasındaki sayıda özel, sonradan eriyen ama yerine bağ dokusu oluşturan tellerle asılıyor. Teller eridiği için (6 ay içinde) yerine oluşan bağ dokusu istediğimiz sonucu veriyor ve gençleşme 6 ay içinde, gittikçe artan şekilde oluyor” diyor. Op. Dr. Ayşen Bilge Sezin, çok kilolu yüzlerde ve yağlı boyunlarda tellerin tek başına kullanılamadığını, mutlaka liposuction ile birlikte uygulanması gerektiğini söylüyor: “Sarkması fazla olan ileri yaşlardaki hastalar için de tam sonuç alınamasa da yapılabilir. Sadece yüz germe ya da mini lifting ile aynı sonucu vermeyeceğinin hastaya tam olarak açıklanması gerekiyor. Tam gerilme isteyen hastaların operasyonuna lifting de eklenmeli. Asma işlemine bazen kaş kaldırma da ekliyoruz, böylece daha dinamik bakışlar yakalanabiliyor. Tabii, hastanın ihtiyacına göre, bazen sadece botoksla kaş ve alın germe de sağlayabiliyoruz. Kullanılan özel üretilmiş teller, dikiş ipliğine benzeyen ters çengelli iplikler oluyor. Böylece dokuyu bir defa tuttuktan sonra gevşeme ya da bırakma olmuyor.”

  Lazer de yapılabiliyor
  Yüz, yerçekiminin etkisiyle gözaltından itibaren aşağıya doğru sarkıyor ve zamanla göz altı bile çukurlaşıyor, rengi koyulaşıyor. Bunun nedeni ise yumuşak dokunun direkt yüz kemiklerinden aşağıya doğru kayması. Asma yöntemiyle; bu dokular yerçekiminin tersine yukarı çekiliyor, göz altı ve yanak kenarlarının da dolgu ile doldurulmasıyla daha genç ve dinamik bir görüntü elde ediliyor. Op. Dr. Ayşen Bilge Sezgin, “Bazen bu işlemlere lazer de eklenip lekeler, zamanla oluşmuş kılcal damar izleri ve genişlemiş gözenekler de tedavi edebiliyor” diye ekliyor.

  Bu işlemden sonraki birkaç hafta çok dikkat etmek gerekiyor. İlk birkaç gün özel bir bandaj uygulanıyor. Bandaj çıktıktan sonra ödemler birkaç günde geçiyor, çene ve boyun bölgesi konturlarının belirginleştiği görülüyor.

  mayis-2011-estetik-resim-1Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ayşen Bilge Sezgin, yüz asma işleminin özellikle 40-50 yaş grubundakilere yapıldığını belirtiyor: “Ancak daha genç yaştaki hastalarımız da var. Erken yaşta da yüzde sarkma başlayabiliyor. Yüzdeki sarkma ve yanakların aşağıya doğru sarkması kişiyi olduğundan daha yorgun ve düşük enerjili gösteriyor.”

  - Advertisement -

   

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz