Diğer
  Ana SayfaFitness15 Özel Yoga Duruşu

  15 Özel Yoga Duruşu

  -

  Başınız mı ağrıyor? Uykuya dalmakta güçlük mü çekiyorsunuz? O zaman ‘çekirge’ veya ‘küçük kaplumbağa’ pozisyonlarını denemeye ne dersiniz? Çünkü, bu yoga teknikleri pek çok yakınmalarınızı hafifletebiliyor, hatta ortadan kaldırabiliyor. Üstelik, herhangi bir yan etkiye yol açmadan!

  FUNDA ÇATAR- FOTOĞRAFLAR:AHMET GÜL – ILLÜSTRASYON: SABRİYE ÇOŞKUN BAYSAL

  'Asana' olarak adlandırılan yoga tekniklerinin, sadece gevşemenize ve formda bir vücuda kavuşmanıza katkıda bulunmadığı, aynı zamanda pek çok hastalığın hafiflemesine, hatta ortadan kalkmasına da yardımcı olduğu söyleniyor. Uzmanlarına göre; yoga ile her şeyden önce kronik ve psikomatik yakınmalarda inanılmaz başarılar elde ediliyor. Sırt ağrısı, uyku problemleri ve hafif depresif ruh hali de bunlardan sadece birkaçı Yogi felsefesine göre, evrensel yaşam enerjisi olan Prana, vücudumuzda 1000'den fazla kanaldan geçiyor. Eğer bu kanallarda bir tıkanıklık oluşur ve pranaya serbestçe akamazsa vücut fonksiyonlarında aksaklıklar oluşuyor ve ağrılar başlıyor. İşte yoga egzersizleri kanallardaki bu tıkanıklıkları çözüyor, böylece yakınmalar, azalıyor veya ortadan kayboluyor. Biz de sağlıklı bir yaşam sürmeniz için Yogaçarya Maha Yogi Akif Manaf'dan aldığımız bilgiler doğrultusunda, en yaygın görülen 5 sağlık sorununa karşı her gün uygulayabileceğiniz 15 duruşu derledik!

  Uyku problemleri

  Uykuya dalmakta güçlük çekiyor veya geceleri sık sık uyanıyorsanız, 'aşağı bakan köpek' ile 'öne eğilme' teknikleri, tekrar huzura kavuşmanıza yardımcı olabilir. Sinir sisteminizin düzenli çalışabilmesi için de 'Çocuk pozisyonu'nu uygulamanızda fayda var.

  - Advertisement -

  Aşağıya bakan köpek

  Ayaklarınızı kalça hizasında açın ve bedeniniz V şeklini alacak şekilde ellerinizi öne doğru getirin. Nefes alın ve başınız ile bedeninizi içeri doğru çekerek nefes verin. Bu pozisyonda kalçalarınız zemine doğru bakmalı, kollarınız iyice gerilmiş olmalı ve başınızın arkası ile sırtınız düz bir çizgi oluşturmalı.

  Öne eğilme

  Ayaklarınızı kalça hizasında açarak dik durun. Nefesinizi verdikten sonra, dizlerinizi bükmeden, vücudunuzun üst bölümü ile inebildiğiniz kadar aşağıya doğru eğilin. Ardından el ayalarınızı zemine değdirmeye çalışın. Derin nefes alın ve bu pozisyonda bir süre bekleyin.

  Haberin devamı 2008 Kasım sayımızda…  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz