Diğer
  Ana SayfaHaber5 yaş altı çocuklarda telefon ve tablet kullanımına dikkat!

  5 yaş altı çocuklarda telefon ve tablet kullanımına dikkat!

  -

  5 yaş altı çocuklarda sıkça görülen telefon ve tablet kullanımı sayı olarak oldukça fazla. Peki, 5 yaş altı çocuklarda telefon ve tablet kullanımı neden zararlı? Uzman Klinik Psikolog Müjde Yahşi konu hakkında bilgiler verdi.

  5 YAŞ ALTI TELEFON VE TABLET KULLANIMI NEDEN ZARARLI?

  Beyin, nöronlardan yani sinirlerden oluşur. Defalarca kullanılan nöronlar aralarında güçlü bağlar kurar, kullanılmayanlar ise budanıp atılırlar.

  5 yaş öncesi bir çocukta her bir saniyede 700 adet, nöronlar arası bağlantı kurulur dolayısıyla bir çocuk teknoloji ile ne kadar erken yaşlarda tanışırsa beyin yapısı o kadar değişkenlik gösterir.

  Nöronlar, çevresel uyaran aldıkça kendi aralarında bağlantılar oluşturarak çoğalırlar. Böylelikle çocuk kendi beyin yapısını kurar, bu da çocuğun öğrenme, davranış, sosyal ve sağlık akıbetini belirler. 

  5 yaş altı çocuklarda telefon ve tablet kullanımı

  - Advertisement -

  BEYİN YAPISININ %80’İ 3 YAŞINA KADAR, %90’I 5 YAŞINA KADAR TAMAMLANIR

  Özellikle bilinmelidir ki, bir insanın beyin yapısının % 80’i 3 yaşına kadar, % 90’ı ise 5 yaşına kadar tamamlanır. Dolayısıyla ilk 5 yaşta teknolojik ürünlere maruz kalan çocuklar daha az çevresel uyaran alması sonucu, beyinde daha az nöronlar arası bağlantı kurulur. Yani bu, daha az öğrenmek ve daha az gelişmektir. Daha da başka bir ifade ile; daha az zeka puanı da demektir.

  O nedenle 5 yaş altı çocuklarınıza tablet ve telefon vermeden önce tekrar düşünün derim.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz