8 soruda selülit testi: Doğru ve yanlışlar

Genci yaşlısı, zayıfı balık etlisi… Neredeyse tüm kadınların ortak sorunu olan selülit problemine dair bilgilerinizi test etmeye var mısınız? Belki doğru bildiğiniz kulak dolma bilgiler aslında büyük birer yanlıştan ibarettir!

Derleyen: Ayşegül Uyanık Örnekal

1- Bronzlaşarak selülitlerinizi gizleyebilirsiniz.
a Doğru
b Yanlış

2- Düşük yağlı bir beslenme programı uygulayarak selülitlerden kurtulabilirsiniz.
a Doğru
b Yanlış

3- Neredeyse tüm kadınların selüliti var!
a Doğru
b Yanlış

4- Kilo vermek, selülit görünümünün biraz daha düzelmesine yardım ediyor.
a Doğru
b Yanlış

5- Erkeklerden nadiren selülite rastlanıyor.
a Doğru
b Yanlış

6- Doğum kontrol hapı kullanmak, selülit sorununu daha da ortaya çıkabiliyor.
a Doğru
b Yanlış

7- Bazı özel kremler, selülit oluşumunu engelleyebiliyor.
a Doğru
b Yanlış

8- Lazer tedavileri ile selülitlerinizden tamamen kurtulabilirsiniz.
a Doğru
b Yanlış

Yanıtlar
1- Cevap: Doğru
Evet, ufak bir renk değişikliği kadınların en önemli sorunlarından olan selülitleri daha az görünür hale getirebiliyor. Fakat selülitin bir cilt sorunu olduğunu ve güneş altında uzun zaman geçirmenin cildinize zarar vereceğini unutmamak gerekiyor. Gelin siz bronz bir ten için cildinize zarar vermek yerine bronzlaştırıcı krem ya da sprey kullanarak aynı etkiyi yaratın.

2- Cevap: Yanlış
Hayır, karbonhidrattan ya da yağdan fakir bir diyet selülitlerin yok olmasına yardımcı olmuyor. Hatta bu sorunla mücadele edebileceğiniz herhangi bir mucize besin ya da sihirli diyet de yok. Uzmanlar bu konuda beslenmenin önemine değinerek, şu önerilerde bulunuyor:
✓ Bol miktarda sebze ve meyve yiyin.
✓ Tam tahıllar seçin.
✓ Yağsız protein kaynaklarını tüketin.

3- Cevap: Doğru
Eğer aynaya baktığınızda gözlerinizi selülitli bölgelerden kaçırıyorsanız, size iyi bir haberimiz var: Kadınların yüzde 80’inden fazlasında selülit var. Hatta süper modellerde bile! Selülit, kişi yaş aldıkça doğal olarak daha kötü görünmeye başlıyor. Bu sorunla mücadelede egzersiz yapmak büyük önem taşıyor. Sporu hayatınıza kattığınızda mucizevi bir şekilde selülitlerinizden kurtulmuyorsunuz ama en azından yağ oranınızı düşürüp, kas kütlenizi arttırabiliyorsunuz.

4- Cevap: Doğru
Fazla kilolardan şikayetçiyseniz, biraz zayıflamaya ne dersiniz? Çünkü vücuttaki fazla yağ birikimi selülitin daha belirgin hale gelmesine yol açıyor. İdeal kilonuza yakın olmanıza rağmen gerektiğinden fazla kilo vermenizin ise selülitin daha kötü görünmesine neden olabileceğini unutmayın.

5- Cevap: Doğru
Belki bu adil değil ama maalesef doğru! Selülit, hormonlarla ilgili olduğu için genellikle kadınlarda görülüyor. Bu soruna, obeziteden muzdarip olanlar ile nadiren östrojen hormonu seviyesi yüksek erkeklerde de rastlanabiliyor.

6- Cevap: Yanlış
Bazı uzmanlar, doğum kontrol haplarındaki hormonların selülite yol açabileceğini düşünse de bu konuda netleşmiş bilimsel kanıtlar bulunmuyor.

7- Cevap: Doğru
Doğru ürünleri seçip, sağlıklı beslenip, düzenli egzersiz yaparsanız selülit oluşumunu engelleyebilirsiniz.

8- Cevap: Yanlış
2012’de üretilen özel lazer başlıkları ile selülit tedavisinde bir yıl ya da daha uzun süre olumlu sonuçlar alınabileceği görüldü. Uzun vadede neler olacağı ise henüz belli değil!

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here