Diğer
  Ana SayfaSağlıkHamilelikHamilelikte kasık ağrısı nasıl geçer, ne zaman geçer?

  Hamilelikte kasık ağrısı nasıl geçer, ne zaman geçer?

  -

  Hamilelikte ağrılar çok daha rahatsız edici olabilmektedir. Bu dönemde ki kasık ağrıları ise endişeye sebebiyet verebilir. Kadın Hastalıkları ve Tamamlayıcı Tıp Uzmanı Dr. Pınar Yalçın Bahat, hamilelikte kasık ağrısı ne zaman başlar? Hamilelikte kasık ağrısı nedenleri nelerdir? Hamilelikte kasık ağrısı ne zamana kadar sürer? (Hamilelikte kasık ağrısı neden olur, normal mi? başlıklı yazımıza da bakabilirsiniz)

  Hamilelik döneminde kasık ağrısı, sık rastlanan durumlardan biridir ve genellikle ciddi bir soruna işaret etmez. Ancak kanama, kötü kokulu akıntı eşlik ediyor ve şiddeti giderek artıyorsa muhakkak bir uzmana danışılması gerekmektedir.

  HAMİLELİKTE KASIK AĞRISI NE ZAMAN GÖRÜLÜR?

  Gebeliğin başlaması ile beraber özellikle ilk haftalarda kasık ağrısı yaşanabileceği gibi gebeliğin son 3 aylık döneminde de meydana gelebilir.

  HAMİLELİKTE KASIK AĞRISI NE ZAMAN GEÇER?

  Özellikle hamileliğin ilk haftalarında kasık ağrısı görülmesi normaldir. Özellikle 6 ile 8. haftalarda rahmin büyümeye başlamasıyla kasık ağrıları sıklıkla görülmektedir. Benzer şekilde hamileliğin 25-30. haftalarından itibaren bebeğin giderek büyümesi ve bası etkisine bağlı olarak bu şikâyetler tekrar başlayabilmektedir.

  HAMİLELİKTE KASIK AĞRISI NEDEN OLUR?

  Hamileliğin erken dönemlerinden itibaren görülebilen kasık ağrısı, rahmin büyümesine bağlı olabileceği gibi enfeksiyon belirtisi de olabilmektedir. Bu nedenle mutlaka doktor kontrolü altında olunmalıdır. Kasık ağrıları enfeksiyona veya başka bir nedene bağlı ise mutlaka doktorunuzun önerdiği tedavi uygulanmalıdır.

  - Advertisement -

  Doğal süreçler yanında ilk haftalarda dış gebelik, vajinal ve idrar yolu enfeksiyonu ve olası düşüklerde benzer şikâyetlere neden olabilmektedir. Bu nedenle şikâyetlerimiz devam ediyorsa mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olunması gerekmektedir.

  hamilelikte kasık ağrısı

  HAMİLELİK DÖNEMİ AĞRILARI İÇİN NELER YAPILABİLİR?

  Hamilelikte her türlü ağrı çok rahatsız edici olmaktadır. Özellikle belli ilaçlar dışında etkili ağrı kesiciler alınamadığından ve vücuttaki hormonal değişimlerinin de etkisiyle migren gibi çeşitli akut ağrı atakları tetiklenebilmektedir. Bunun için öncelikle bol su tüketilmesine özen gösterilmeli, doktorunuzun da tavsiyesiyle uygun formda magnezyum takviyesi alınmalıdır.

  BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz