Diğer
  Ana SayfaFitnessArazi koşularına hazır mısınız?

  Arazi koşularına hazır mısınız?

  -

  Umarız soğuk havanın ve zorlu doğa şartlarının koşuyla aranıza gireceğini düşünmüyorsunuzdur. Şimdi kendinizi arazi koşularına teslim ederek, doğanın keyfini çıkarmanın ve eğlenmenin tam zamanı!

  Hazırlayan: Elif Gürsoy

  Hem bedensel hem zihinsel açıdan sağlıklı ve ener ik kalabilmenin yolu düzenli olarak koşmaktan geçiyor. Özellikle doğayla bütünleşmiş, yeşili, oksijeni bol ve insana kendini iyi hissettiren parkurlar şu sıralar sizi bekliyor. “Hava soğuk” ya da “Çok üşeniyorum” gibi cümlelerle koşu konusunda istikrarlı olamadığınızı tahmin edebiliyoruz. Ancak yerinde sayarak, saatlerce koltukta oturarak bir yere varamayacağınızın, kendinize bu şekilde iyilik yapamayacağınızın da altını çizmek isteriz. Dağlar, tepeler ve ormanlar bedeninizi canlandırıp, ruhunuzu dinlendirdiğiniz yerler olsun. Şimdi bahanelerinizi, önyargılarınızı, acındırmalarınızı yavaşça yere bırakın ve koşmak için hazırlanmaya başlayın. Pişman olmayacak, belki bize de teşekkür edeceksiniz.

  Doğru ayakkabı
  Arazi koşularında, işlerin yol koşularına göre biraz daha farklı olduğunu unutmayın. emin çoğu zaman istediğiniz şartlarda olmayabilir. Atılan her adımda diz kapakları ve ayak bileğinde oluşan şiddeti azaltan yumuşak toprak zemin, zaman zaman yağışlı hava şartlarından ötürü haddinden fazla yumuşayıp, çamurla dolabilir. Bu yüzden ayakkabınızın arazi koşularına uygun olmasına dikkat edin. Koşarken içe ya da dışa basmalarınızın da farkında olarak bir seçim yapın. Ayakkabının tabanının toprak, çamur ve su birikintisi gibi faktörlere uygun olmasına özen gösterin. Taban kısmında zemin tutuşunu güçlendirecek tırtıklı yapının olmasına dikkat edin. Hangi mesafeyi koşarsanız koşun, ayakkabınızın her zamankinden yarım ya da bir numara büyük olması gerekiyor. Böylece koşu sırasında ayaklarınız şişse de koşunuzu rahat ve sorunsuz şekilde tamamlayabilirsiniz.

  Hayat kurtaran ekipman
  Doğada yaptığınız koşularda, özellikle de söz konusu uzun mesafeler ise belli başlı ekipmana sahip olmanız gerekiyor. Bunların en başında sıvı hazneli sırt çantası ya da suluklu arazi koşusu yeleği geliyor. Küçük cep haznelerinde enerji verecek ufak tefek besinlerinizi saklayabilirsiniz. Böylelikle siz kilometrelerce giderken, kaybettiğiniz ener inin yerine gelmesini sağlayacak gıdaları yanınızda taşımanız kolaylaşır. Koşarken dikkat etmeniz gereken hususlar arasında gittiğiniz kilometreyi, kalp atış hızınızı, nabzınızı ve su ihtiyacınızı gösteren GPS’li bir saate de ihtiyacınız olduğu! Bu saatlerden bir tanesine sahip olarak, aktivitenizi en verimli şekilde tamamlayabilirsiniz. Çok soğuk bir havada koşuyorsanız bandana, bere ve eldiven kullanarak açıkta kalan bölgelerinizi soğuktan koruyabilirsiniz. Soğuktan korunma demişken, cildinize de gereken önemi göstermeyi unutmayın. emlendirici cilt ve dudak kremlerinizi koşu öncesinde sürerek, soğuk havanın olumsuz etkisini en aza indirin.

  - Advertisement -

  Dayanıklı ve güçlü bacaklar
  aha uzun mesafeleri en iyi şekilde tamamlamak için her zamankinden kuvvetli bacaklara ihtiyacınız var. Bacaklarınızı olduğundan daha da güçlendirmek için düzenli olarak koşmak tabii ki işe yarayacaktır ancak özel fitness antrenmanlarıyla da etkiyi arttırabilirsiniz. aftada bir ya da iki saatinizi özel bacak antrenmanlarına ayırarak, güçlü ve dayanıklı bacaklara sahip olmaya giden yolda hızla ilerleyebilirsiniz. Koşu sonrası bacaklarınızı dinlendirdikten hemen sonra 5-10 dakika boyunca esneterek oluşabilecek sakatlık ve ağrıları azaltabilirsiniz. Bir sonraki koşunuz için kendinize sağlam bacaklar bırakın!

  Ayak sağlığına dikkat
  Zorlu zeminlerden koşarak geçerken bacaklarınız kadar ayaklarınız da stres altında kalabilir. Yukarı eğimlerde topuklarınız, aşağı eğimlerde parmaklarınız ve özellikle de tırnaklarınız zarar görebilir. Bu zararı tersine çevirmek için düzenli olarak ayak muayenesinden geçmenizi öneririz. Ayak bakım uzmanları ve podologlar tarafından yapılan bu muayenelerde, şikayetlerinizi belirterek bir sonraki koşunuz için ayak sağlığınızı iyileştirecek tedavilere başlayabilirsiniz. Batık ve nasır gibi şikayetlerinizi ortadan kaldırarak, koşu performansınızı arttırmak önemli.

  Başka hedefler, farklı yarışlar
  Farklı rotalar denemek, belki farklı şehir ve ülkelerin arazilerinde koşmak sizi her zamankinden daha “iyi ve güçlü” biri yapabilir. Kendinize bir hedef koyun. Belki bu hedefinize koşu yarışlarını da dahil ederek, daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Yarışlarda sizin gibi arazi koşularında kendini bulan, iyi hisseden birileriyle tanışıp sosyal çevrenizi genişletebilirsiniz. Bu yıl içinde gerçekleşecek etkinlik takvimini hemen kontrol etmeye başlayın!

  Mutlaka sahip olmanız gerekenler

  1- Tchibo termal koşu montu 141,95 TL
  2- Kalenji arazi koşusu yeleği (Decathlon) 109,99 TL
  3- Salomon Sense Ride kadın arazi koşu ayakkabısı 769,99 TL
  4- Fit21 ince bandana 49 TL
  5- Suunto 9 G1 Baro GPS saat 4.000TL-5.599 TL


  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz