Diğer
  Ana SayfaFitnessBahane bulma formda kal!

  Bahane bulma formda kal!

  -

  Fit kalabilmek, yapılan egzersizlerden fayda sağlayabilmek için süreklilik şart. Ancak zaman zaman kendimize yorgunluğu, stresi ya da herhangi başka bir şeyi bahane edip planlarımızı erteleyebiliyoruz. Oysa unutmamalı ki spor çoğu problemin aslında en iyi ilacıdır. İşte, zamansızlık ya da isteksizlik yüzünden spor yapamayanları harekete geçirecek küçük ipuçları…

  ''Çok mutsuzum''
  Keyfiniz yerinde olmadığında motivasyonunuzu toplamak oldukça zor. Ancak yapılan araştırmalar gösteriyor ki düzenli egzersiz, insanı depresyondan koruyor. Günde 30 dakikalık bir egzersiz (10'ar dakikalara bölünerek) keyfinizi yerine getirmek ve iç dünyanızı dengelemek için yeterli oluyor. Hatta maksimum kalp atışınızı sadece yüzde 40 artıran hafif tempolu bir egzersiz programı bile sizin için faydalı.
  Egzersiz önerisi: Yoğun egzersiz programınızı uygulamak için kendinizi yeterince iyi hissetmiyorsanız üzülmeyin. Böyle durumlarda uzanıp yatmak yerine kalp atışlarınızı hızlandıracak küçük aktivitelerde bulunmayı deneyin. Bu tür aktiviteler endorfinin salgılanmasını artırıp kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Mümkünse açık havada hareket etmeyi deneyin. Koşun, bisiklete binin ya da tempolu yürüyün. Yapılan araştırmalar açıkhavada, özellikle yeşillikler içinde hareket etmenin, moral üzerinde olumlu etkisi olduğunu gösteriyor. Ayrıca, dans derslerinin de moralinizi düzeltmek için uygun seçeneklerden biri olduğunu hatırlatalım.

  ''Stres altındayım''
  Eğer zihniniz bulanıksa ve 'Beynim artık hiçbir şey almıyor' diyorsanız, spor sizin için en iyi ilaç. Araştırmalar gösteriyor ki düzenli egzersiz yapmak iyi bir sakinleştirici. Saygın tıp gazetesi Behaviour Research and Therapy'de yayımlanan bir makalede düzenli egzersizin insanların bunalıma girme ihtimalini azalttığı vurgulanıyor. Stresle baş etmek için rahatlatıcı yoga, tai chi ya da pilates gibi aktiviteler yerine daha hareketli ve bedeninizi biraz zorlayacak egzersiz programlarını tercih etmenizi öneririz. Yüksek tempolu egzersizlerin, düşük tempolu olanlara nazaran strese karşı daha etkili olduğu artık biliniyor.
  Egzersiz önerisi: Bir spor salonunda yüksek tempolu olarak 30 dakikalık bir egzersiz programı hazırlayın. 10 dakika yürüyüş bandında yürüyün, 10 dakika kürek çekin ve 10 dakika da bisiklet çevirin. Eğer kendinizi zorlayabilirseniz, 30 dakika tempolu bir biçimde yüzebilir ya da koşabilirsiniz. Birbirini tekrarlayan hareketlerden oluşan egzersizler, örneğin kulvarda bir ileri bir geri yüzmek, yürüyüş bandında koşmak stresli bir bünye için ideal. Bunları yaparken zihninizi zorlamanıza gerek kalmıyor. Aksine kafanızı dağıtmada oldukça etkili. Bu tür egzersizler sonunda kendinizi rahatlamış hissedecek, zihninizin sakinleştiğini fark edeceksiniz.

  ''Bütçem uygun değil''

  Eğer parasını ödeyip de devam etmiyorsanız spor salonlarına üyelik sizin için pahalı bir yatırım elbette. Ancak şunu da unutmamalısınız ki formda kalmanın tek yolu spor salonlarına üye olmak değil! Örneğin kendi kendinize disiplinli bir şekilde yürüyüş yapmak en basit, en ucuz ve en ulaşılabilir egzersiz türü. Araştırmalar günde 10 bin adım atmanın kilo vermeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Gün içinde yapılan sık ve tempolu yürüyüşler dahi sizin için etkili olabiliyor. Temponuzu biraz artırırsanız arzu ettiğiniz forma kısa sürede ulaşabilirsiniz.
  Egzersiz önerileri: Öncelikle kendinize kaliteli ve rahat bir yürüyüş ayakkabısı ve bir pedometre (adımları sayarak mesafe ölçen alet) satın alın. Günde 10 bin adım hedefleyin ve pedometreyi buna göre ayarlayın. Yokuş çıkmaktan kaçınmayın. Hızınızı gün be gün artırın. Bir dakika koşu, üç dakika yürüyüş sizin için etkili olacaktır. Bir süre sonra haftada üç kez tempolu koşmaya hazırlıklı olun. Yürüyüşe ek olarak haftada bir kez bir yoga sınıfına devam edebilirsiniz.

  - Advertisement -

  ''Çok yorgunum''
  Kendinizi spor kıyafetlerinizi giyemeyecek kadar bitkin hissediyor olabilirsiniz. Ancak spor yapmak yorgunlukla savaşmanın en mükemmel yolu, bunu sakın unutmayın. Fiziksel aktiviteler, vücutta endorfin salgısı patlaması yaratıyor. Bu da insanın kendisini gerçekten yenilenmiş hissetmesini sağlıyor. Ayrıca, egzersizden sonra deliksiz uyuyacağınıza emin olabilirsiniz. Düzenli egzersiz yapmanın uzun vadede size getirisi olduğu çok açık. Yapılan araştırmalar, düzenli olarak yapılan egzersizin 10 hafta sonra bitkinliği yok edip vücut enerjisini artırdığını gösteriyor. Unutmayın; formda olduğunuz zaman günlük koşuşturmaların üstesinden daha kolay gelebilirsiniz ve kendinizi daha az yorgun hissedersiniz.
  Egzersiz önerileri: Öncelikle vücudunuzu dinleyin. Eğer uykusuzluktan bitkinseniz, jat-lag yaşıyorsanız ya da fazla egzersizden kaslarınız ağrıyorsa, en iyisi biraz dinlenmek. Ancak, kendinizi biraz durgun ve enerjisiz hissediyorsanız, yoga, pilates gibi düşük tempolu aktiviteler tam size göre. Yoganın şekerleme yapmaktan daha canlandırıcı olduğunu da hatırlatalım.

  Haberimizin devamı 2006 Kasım sayımızda…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz