Banyonuzu spa’ya çevirme vakti

 

23082013 spa1UNUTMAYIN

Spa keyfi yapacaksanız önce duş alın. Vücudunuz temizken buhar banyosu yaparak, daha fazla rahatlamanızı sağlayın.

Küvete girmeden önce yüzünüze bir maske uygulayın. Böylece nemlenmesine de yardımcı olun.

Çok fazla suda kalmak cildinizin kurumasına neden olacağından, küvetteki suyun içerisine bitki içerikli yağlardan eklemeyi ihmal etmeyin.

Banyodan çıktıktan sonra dar kıyafetler yerine, kan akışınızı rahatlatacak geniş ve rahat giysiler giymeyi tercih edin.

Spa keyfinizi çok yoğun geçen bir gecenin ardından ya da regl sonrası rahatlamak için yapın.

Spa keyfi yaptığınız gün karbonhidrat ağırlıklı değil, sebze ve salata ağırlıklı beslenin. Ayrıca bol su tüketin. Böylece kendinizi daha sağlıklı hissedin.

Kese işlemini küvete girmeden önce yapmalısınız. Sonra vücudunuzu ıslatmalısınız. Böylece daha etkili bir sonuç elde edebilirsiniz. Eğer tam tersini yapacaksanız önce vücudunuzu yağlarla şımartmalı sonrasında kese yapmalısınız.

Eğer hassas bir cildiniz varsa doğal yoğurtlar cildinizin parlamasını sağlayacaktır. Tüm vücudunuza bir nemlendirici gibi sürdüğünüz yoğurdu 20 dakika sıcak banyoda bekletmelisiniz. Unutmayın; doğal enzimler ölü hücrelerden kurtulmaya yardımcı oluyor.

Spa uzmanları kese işleminden sonra tekrar nemlendirilmesi gerektiğini belirtiyor.

Eğer şeker içerikli bir peeling kullanacaksanız şekerdeki enzimler vücudunuzdaki ölü hücrelerin gitmesine yardımcı olması için şeker içerikli peelinglerden kullanabilirsiniz.

 

Ortamı güzelleştirin

Banyonuzu bir spa’ya çevirecekseniz etrafı da güzelleştirmeniz gerekecek. Özellikle mumlar, tütsüler ve aromatik yağlar eşliğinde güzel bir ortam oluşturabilirsiniz.

 

Nilgün YILDIZ

Formsanté Dergisi Kasım 2012 sayısı

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here