Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Semra Akkuş Akman

Bebekler ne zaman emeklemeye başlar?

0
896

Bebeklerin emeklemeye başlaması motor fonksiyonların olgunlaşması sonucu gerçekleşir. Emekleme için ilk adım bebeğin desteksiz oturmaya başlamasıdır. Peki, bebekler ne zaman emeklemeye başlar? Bebekler kaç aylıkken emekler? Bebeğe emekleme nasıl öğretilir? Bebeklerin emeklemeye başlama belirtileri nelerdir? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Semra Akkuş Akman bebeklerin emekleme dönemiyle ilgili merak edilen soruları yanıtladı. 

BEBEKLER NE ZAMAN EMEKLEMEYE BAŞLAR? *

Bebekler ne zaman emeklemeye başlar, bebekler kaç aylıkken emekler? Uzm. Dr. Semra Akkuş Akman bu soru için ”Emekleme genellikle 7. aydan itibaren başlar, bazı bebekler uzun süre desteksiz oturduktan sonra emekler ki bazen emekleme başlangıcı 10. ayı bulabilir” yanıtını veriyor. 

BİR BEBEĞE EMEKLEMESİ NASIL ÖĞRETİLİR? *

Bebeğin emekleyebilmesi için öncellikle yere bırakılması gerekir. Hijyen kaygısıyla hiç yere konulmayan bir bebeğin emeklemesi beklenilemez. Temiz bir çarşaf serip bebeğin yanında oturarak bebek yüzüstü bırakılır. Bebek önce karnının üzerinde durup elleri üzerinde yükselmeye çalışır, ardından kol ve bacak kaslarının koordinasyonunun gelişimi ile genellikle ters kol ve bacağını aynı anda hareket ettirmesini öğrenerek emeklemeye başlar.

Bebekler genelde ileri doğru emekler, bazen ters emekleme, kollarını ilerleterek karnının üzerinde komando gibi emeklemeyle de karşılaşabiliriz. Bebeğin emeklemesine yardımcı olmak için yanında otururken biraz ilerisine sevdiği bir oyuncağı bırakmak onu teşvik edebilir.

BEBEKLERİN EMEKLEMEYE BAŞLAMA BELİRTİLERİ NELERDİR? *

Bebekler emeklemeye başlamadan önce yüz üstü pozisyonda ileride olan bir objeye ulaşmak için çaba gösterir. Çoğu zaman bunu komando tarzı sürünme ile yaparlar.

BEBEKLER NE ZAMAN SIRALAYABİLİR? *

Emekleme nörolojik gelişim basamaklarının zorunlu olan bir eylemi değildir, birçok çocuk emeklemeden sıralar ve yürür. Bebeğin sıralayabilmesi için ayakta bir yere tutunarak dik durabilmesi gereklidir. Sıralama genellikle 9.aydan itibaren çocuğun cesaretini toplayabilmesi ile başlar.

EMEKLEME DÖNEMİNDE ANNE VE BABA NELERE DİKKAT ETMELİ?

Bebek emekledikten sonra evi bebeğin gözüyle gezip bebek için tehlike oluşturabilecek unsurlar için önlem alınmalıdır. Yerde bulunun bozuk para, leblebi, fındık kabuğu vb cisimleri bebeğin ağzına atması ciddi boğulma riski oluşturabilir. Yere sarkan tüller boynuna dolanarak tehlike oluşturabilir. Orta sehpası gibi kenarları keskin eşyalar bebeğin başında ciddi kesilere neden olabilir.

Bütün bu tehlike unsuru yapacak faktörlere karşı önlem aldıktan sonra bebeklerimiz gönüllerince emeklesinler.

İLGİLİ DİĞER İÇERİKLER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here