Diğer
  Ana SayfaBebekBebekler için kanguru ve yürüteç yararlı mı zararlı mı?

  Bebekler için kanguru ve yürüteç yararlı mı zararlı mı?

  -

  Yeni bebek sahibi olan anne-babaların sıklıkla merak ettiği sorular arasında kanguru ve yürüteç konusu da var. Bebekler için kanguru ve yürüteç yararlı mı zararlı mı? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yeliz Polat merak edilen bu soruyu yanıtladı:

  BEBEKLERDE KANGURU KULLANIMI

  Bebekler için kanguru yararlı mı zararlı mı? Dr. Yeliz Polat, kanguru için “Kanguru, doğru şekilde kullanıldığı takdirde hem ebeveynler için hem de bebekler için oldukça yararlı ve günlük hayatı kolaylaştıran bir taşıma aracıdır. Bebeklerin kanguru ile taşınması iç kulaktaki vestibüler sistem (denge sistemi) açısından faydalıdır. Bebeğin anne babayla daha yakın temas kurması güven duygusunu artırır ve huzurlu olmasını sağlar. Bu şekilde bebeklerin huzursuzluk problemine de yardımcı olmuş olur” diyor.

  YÜRÜTEÇ ZARARLI MI?

  Dr. Yeliz Polat ‘Yürüteç’ içinse şunları söylüyor: Yürüteç ise bebek gelişimine olumsuz yönde etki ettiğinden gereksizdir ve kullanılmamalıdır. Burada bahsi geçen bebeklerin içine oturtulduğu, örümcek olarak bilinen yürüteçlerdir ve sakıncalıdır. Bebeklerin tutunarak kullandığı yürüteçler ise kullanılabilir. Ancak güvenlik önlemlerine çok dikkat etmek gerekir.

  • 1-12 ay arasında görüne kafa travmalarının nedenleri arasında %90 oranında yürüteç kazaları tespit edilmiştir.
  • Ayak yapısı daha hazır olmadan bastırıldığı için ayak deformitelerine yol açabilir. Kalça yapısı tam gelişmediğinden, tüm vücut ağırlığının simetrik ya da asimetrik olarak kalçalara yüklenmesi sonucu kalça problemleri oluşabilir.
  • Bebeğin vücudu henüz yerçekimine karşı dik durmaya hazırlıklı olmadığından yığılarak duracağı için kifoz ya da skolyoz gibi omurga eğriliklerine neden olabilir.
  • Bebek hiç umulmadık bir şekilde masa örtüsünü tutup çekerek, masa üzerindeki ağır cisimleri yere düşürebilir ve birçok tehlikelere maruz kalabilir.


  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz