Diğer
  Ana SayfaGeziBolu, Foça, Mardin

  Bolu, Foça, Mardin

  -

  Planlarını çok önceden yapıp,bayram tatilinde gideceği, gezip, göreceği yerleri çok önceden seçenler için değil bu haberimiz. Biz son ana kadar kararsız kalıp, nereye gideceğini bir türlü belirleyemeyenleri düşündük. Deniz tutkunlarına, doğaseverlere ve tarihi, kültürel değerleri keşfetmek isteyenlere 3 farklı yer, 3 öneri getirirdik.

  Ne zamandır dergimizin gezi sayfalarında sizlerin zevklerini ve yaşam stillerini düşünerek tavsiyelerde bulunduğumuzu fark etmişsinizdir. Gelen olumlu tepkileri görünce bu ay, ramazan bayramı için de böyle bir sayfa hazırlamaya karar verdik. Ancak bu sayfaları hazırlarken planlarını çok önceden yapanları değil, bunu çeşitli nedenlerle son ana bırakanları düşündük. Hani bazen bir yerlere gidip gitmemeye bir türlü karar veremez, aklımıza estiği anda hemen gidiverecek bir yerler ararız ya. İşte seçeneklerimiz tam bu durum için. Deniz sevenler ve yaz sezonunu mümkün olduğunca uzatmaya çalışanlar Foça'da gerçekten huzurlu günler yaşabilir, doğayı ve yeşili sevenlerse Bolu'da kısacık bir tatille bile şehir hayatının stresinden uzaklaşabilirler. Mimarisinden yemeklerine her yönüyle mutlaka görülmesi gereken bir güzergah olan Mardin'in ise sandığınızdan çok daha yakın olduğunu hemen söyleyelim.

  Deniz tutkunlarına Foça

  Foça, adeta doğal bir terapi merkezi. Yani burada bulunmak, bu nefis atmosferin içine adım atmak bile kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabiliyor. Nefis hava, mükemmel bir deniz ve Ege’nin sağlıklı yemekleri. Geleneksel Foça mutfağı Batı Anadolu ve Ege adalarının sağlıklı yemeklerinden izler taşıyor. Binbir çeşit ot Foça mutfağında ağırlığı oluşturuyor. Enginar, rezene, arapsaçı, turpotu, ısırganotu ve ebegümeciyle yapılan nefis zeytinyağlı yemekler, mezeler ve salatalar Foça ve çevresinde yetişen yabani otlardan birkaçı. Ayrıca Foça mutfağında balığın, deniz ürünlerinin ve bunlarla yapılan çeşitli yemeklerin de çok önemli yeri var. Yoğurtlu balık, kalamar dolması, balık dolması ve balık paçası mutlaka tatmanız gereken lezzetlerden. Foça ve çevresi büyülü doğal güzelliklere sahip. Siren Kayalıkları ve Foça Adaları da da bunlardan en fazla dikkat çekenler. Efsaneye göre bir zamanlar bu adacıklarda deniz kızları yaşıyor ve balıkçıların yolunu şaşırıp teknelerinin batmalarına neden oluyordu. En büyüğü Orak Adası olan adalara doğru tekne yapabilir ve şansınız varsa bir fok balığına rastlayabilirsiniz. İşin ilginci bu adaların silüeti de fok balığını andırıyor. Tarihi yapılara meraklı olanlar da Foça’da kendilerini çok mutlu hissedebilir. Foça’ya 10 km. uzaklıktaki kaya anıt mezar Taş Ev, yine bir kaya mezar olan Şeytan Hamamı, Beş Kapılar Kalesi ve Osmanlı zamanından kalan hamamlar Foça’da gezebileceğiniz tarihi yapılardan bazıları. Foça’nın bir özelliği de Foça evleri. Geleneksel Foça evleri, kule evler, bitişik düzen evler ve tek tip evler olmak üzere üç gruptan oluşuyor. Bunlardan kule evler, yüksek olmaları nedeniyle böyle anılıyor. Bitişik düzen evler adından da anlaşılabileceği gibi yan yana yapılmışlar ve kapılarından doğrudan sokağa çıkarılıyor. Ve Foça’nın taş evlerinin arasında dolaşmak, limanda balıkçıları seyretmek insana zamanda yolculuk yapıyormuş hissini veriyor. Zaten Foçalılar yüzyıllardır geçimlerini balıkçılıkla sağlıyorlar.

  Yazımızın devamı 2006 Ekim sayımızda…

  - Advertisement -  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz