Diğer
  Ana SayfaFitnessBoş durmak yok!

  Boş durmak yok!

  -

  Açık havada spor yapmanın keyfi paha biçilemez belki ama evinizde istediğiniz zaman spor yapabilmenize olanak sağlayacak ekipmanı da bulundurmalısınız. Dışarı çıkmadan da egzersiz yapabilmek için ihtiyacınız olan ekipmanla bahaneleri görmezden gelin.

   

   

   

  - Advertisement -

   

  Yaz sezonu artık geride kaldı. Dışarıda keyifle yürüyüp koşup, egzersizinizi yaptığınız günler yaklaşan yağmur sezonuyla birlikte biraz değişime uğrayacak. Dışarı çıkmadan, evde de yapabileceğiniz egzersizler sayesinde spora ara vermenize gerek kalmayacak. Yağmurda, çamurda bile koşar, yürürüm diyenlerdenseniz, sorun yok! Ama sonbahar insanı değilseniz ve spor salonuna gitmeye üşeniyorsanız, bu aletler evdeki en yakın arkadaşınız olacak. 

  İP
  Küçüklüğünüze doğru bir yola çıkarak, bir yandan eğlenip bir yandan yağ yakmak istersiniz diye düşünüyoruz. Bunun için tek ihtiyacınız olan şey ip! Evet, ip atlamayı küçüklüğünüzden beri seviyorsanız, eğlenceli olduğunu düşünüyorsanız, evinize bir adet ip almanızı tavsiye ederiz. İp atlarken etrafınızda kıracak ya da dökülecek bir şey olmamasına dikkat edin yeter. İster çift ayakla, ister yavaş adım atarak çevirin, her şekilde çok eğlenecek, kardiyo egzersizi yapmış olacaksınız. 

  MAT
  Mat deyince akla genel olarak yoga geliyor olabilir ya da matların yalnızca yoga yaparken işe yaradığını düşünebilirsiniz. Öncelikle bu fikri aklınızdan çıkarmanızı ve ne tür egzersiz yaparsanız yapın bu matlardan birine mutlaka sahip olmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Çünkü yapacağınız egzersizin başında ve sonunda mutlaka ısınma ve esneme hareketlerini yapmaya ihtiyaç duyacaksınız. Dayanıklı, kalın ve kaliteli malzemeden olan, teri bünyesine hapsedip koku yapmayacak olanları tercih etmeye özen gösterin. Katlandığında düzgün bir şekilde muhafaza edebilmeniz için çantalı olanları almanızda yarar var. Böylece daha uzun süre saklamış ve kullanmış olursunuz. Diğer bir yandan da taşıma kolaylığı sağlayacağı için istediğiniz her yere götürebilirsiniz.

  BARFIKS DEMİRİ
  Kollara kuvvet! Evinizin koridorunda biraz eğlenmeye ne dersiniz? Koridorunuzdaki odalardan birinin girişine ya da uygun bulduğunuz başka bir yere yerleştireceğiniz barfiks demiri ile kol ve omuz çalışmalarınızı yoğunlaştırabilirsiniz. Monte etmesi biraz zor gibi gözükse de işlem sonrası yapacağınız çalışmaları hayal ederek motive olabilirsiniz. Satın alırken kilo kapasitesini dikkate almaya özen gösterin. Odanıza girip çıkarken ya da koridordan gelip geçerken bir veya iki set yapmanız bile sizin için bir hareket olacak, kaslarınızı geliştirmenizde fayda sağlayacak. 

  AĞIRLIK TORBASI
  Farklı ağırlıklardaki dambıllarınız tamam… Ama başka türlü ağırlıklara da ihtiyacınız olabilir. Örneğin koşu bandında yürürken ya da koşarken, yaptığınız antrenmanın etkisini iki katına çıkarmak için el ya da ayak bileklerinize bağlayacağınız ağırlık torbalarından da edinmelisiniz. Bu tür ağırlıkların ölçüleri ve vücudunuza bağlama fikri sizi korkutmasın. Az ya da orta hafiflikte olanları tercih ederek egzersizinizden daha fazla verim alabilirsiniz. İlk başlarda hafiflerle başlayıp, gelişim gösterdikçe ölçüleri fazlalaştırmak elinizde. 

  DAMBIL
  Spor salonlarının neredeyse demirbaşı sayılabilecek dambıllar, sıkı bir sporseverin de evinin baş köşesini süslemeli. Bir mat gibi canınızın her istediği yere götüremeyebilirsiniz belki ama en azından evinizin sadık misafirlerinden olacaktır. Kol, sırt ve göğüs kaslarınızı aktif hale getirmek için dambılların farklı ağırlıklarından yardım alabilirsiniz. Bizden tavsiye, alırken renklerine de bir göz atın. Böylece bu renkler sayesinde sevimsiz görüntüden uzak olacaklar. Dambılları saklarken zemini kullanmaya çalışın. Gardırobunuza ya da rafa koymaktan kaçının ve oluşabilecek tehlikelerin önüne geçin. 

  LASTİK BANT
  Kol, karın ve bacak kaslarınızı daha da güçlendirip ortaya çıkarmak gibi bir niyetiniz varsa evde yapacağınız egzersizler için edinmeniz gereken ekipmanın en önemlilerinden lastik bandını da mutlaka edinmelisiniz. Kapının kolu, koltuğun ayakları gibi sabit alanlara geçirerek kol, mat üzerine yatarak bacak ve karın çalışabilirsiniz. Dikkat çekici renkleriyle göz zevkinize de hitap edecek bu dayanıklı bantlar özellikle sıkılaşmanızda büyük fayda sağlayacak. 

  KOŞU BANDI
  Evde koşu ve yürüyüş egzersizi yapmak için mutlaka bir koşu bandınız olmalı. Evet biraz fazla yer kapladığının farkındayız ancak dışarı çıkamadığınız ya da çıkmak istemediğiniz zamanlarda size büyük fayda sağlayacak. Koşu bandınızı yalnızca üstüne kıyafetlerinizi koymak için değil, amacına uygun şekilde kullanmak için kendinize belli bir program yapabilirsiniz. Koşu bandı diğer egzersiz aletlerinizden biraz büyük olması nedeniyle odanızın genişliğinden çalabilir. İradenize yenik düşmeyin ve o koşu bandını oraya boşu boşuna koymamış olun, düzenli olarak yürüyün ya da koşun! 

  Elif Gürsoy
  Formsanté 2015 – Kasım sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz