Bu soruları sormadan estetik cerrahi için karar vermeyin!

12 – 15 kilo fazlam var. Liposuction bu sorunu gidermede bana yardımcı olabilir mi?
Açıkçası hayır! Çünkü bu işlemin uygulanmasında aranılan şartlardan biri de, ideal kilonuzdan en çok 5 kilo fazlanız olması. Kilo kaybında başarılı sonuç vermeyen liposuction, inatçı bölgeleri hedef alıyor ve buralarda etkili oluyor. Bu işlemde vücudunuzdan güvenli bir şekilde aldıracabileceğiniz yağ miktarı 4 litre, ki bu da 4 kg’a eşit oluyor. Eğer çok kiloluysanız, bedeninizden gidecek 4 kg sizin için büyük bir fark yaratmadığı gibi, hayalini kurduğunuz ideal forma ulaşmanıza da yardımcı oluyor.

13 – Liposuction ile selülitlerden kurtulmak mümkün mü?
Hayır, aksine bu işlem selülitlerin daha kötü görünmesine de yol açabiliyor. Yüzeysel yağ dokusu olan selülit, liposuction ile giderilemiyor. Uzmanlar bu konuda, alttaki yağ kütlesini aldırarak yüzeydeki selülitin ön plana çıkartıldığını belirterek, uyarıda bulunuyor.

14 – Liposuction yaptırdığım bölgelerdeki kiloları tekrar alabilir miyim?
Liposuction ile alınan yağ hücreleri bir daha yerine gelmiyor. Ancak, bu işlemi yaptırdığınız bölgelerde bazı yağ hücreleri bulunacağını ve siz kilo aldıkça onların da büyüyeceğini unutmayın! Çoğunlukla yumru ve tümsek gibi görünen bu hücreler, ciltte düzensizliğe de neden oluyor.

15 – Meme implantlarını yenilemek gerekiyor mu?
Evet, çünkü meme implantları da vücudunuzun geri kalanı gibi aşınıp, yıpranabiliyor. Bu nedenle, şu anki durumunuzu sürdürmek için ileride göğüs kaldırma ya da implant değiştirme gibi bir operasyon geçireceğinizi unutmayın. Uzmanların meme implantlarının ömür boyu kullanıma uygun olmadığını belirttiklerini hatırlarsanız, olası bir komplikasyon yaşama ihtimaliniz de o kadar düşük olur.

16 – Meme implantları patlar mı?
Bu ihtimal bulunsa da, günümüzde implantlar geçmiştekilerden daha güvenli imal ediliyor. Sonuç olarak da, bu tür komplikasyonları görmek neredeyse imkansız hale geliyor. Yeni çıkan yapışkan jel implantlar sayesinde, artık silikon sızıntısı olmuyor. Kullanılan farklı kalitede implantlar bulunuyor. Uzmanlar ise estetik operasyonu yapacak olan cerrahın hangi implantı kullanacağını öğrenmenizi öneriyor.

17 – Hassasiyet kaybı yaşanıyor mu?
Bazı hastalarda geçici olarak görülse de, meme implantları genellikle his kaybına yol açmıyor. Ancak uzmanlar, bu tür operasyon geçiren hastaların yaklaşık yüzde 1-5’lik oranında, az da olsa kalıcı his kaybı yaşanabildiğini belirtiyor.

18 – İmplantlar, doğal oluyor mu?
Hastalar implantları doğal gibi hissediyorlar fakat bu durum yine de kullanılan ürüne göre değişiyor. Yeni tür implantlarda kullanılan yapışkan jel, onları daha sağlam ve güvenli yapıyor ancak eskilerine oranla az da olsa daha sert hissediliyorlar. Damla ya da armut şeklinde tasarlanan anatomik implantlar da şekillerini korumak için daha sert üretiliyor. Anatomik tasarımlar ise kişiye özel, onun vücudu için tasarlanıyor. Avrupa’da birçok kadın seçimini, daha doğal gözüktüğü için anatomik olanlardan yana kullanıyor, fakat Amerika’da yuvarlak ve dolgun olan türlerin popülerliği devam ediyor.

19 – İmplantların varlığı, meme kanserinin tespit edilmesinde zorluk yaratıyor mu?
Hayır, kanseri tespit etmede kullanılan yöntemler artık öylesine gelişti ki, implantlar bunu engellemiyor. Özellikle de implantların kasın üstüne değil de arkasına yerleştirilmesiyle birlikte bu sorun ortadan kalkıyor.

Uzmanlar, estetik operasyonlarda doktor ile hasta arasında kurulan diyaloğun önemine değinerek, bu durumun hastanın kendisini huzurlu ve güvende hissetmesine yardımcı olacağını vurguluyor.

Ayşegül Uyanık ÖRNEKAL

Formsanté Dergisi Nisan 2012 Sayısı

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here