Diğer
  Ana SayfaSağlıkCildimizin de vitamin desteğine ihtiyacı var!

  Cildimizin de vitamin desteğine ihtiyacı var!

  -

  cilt-vitaminSağlığımızın aynasıdır cildimiz. Doğru beslenme ve bakımla yaşlanmasını geciktirmek sanıldığı kadar  zor değil. İç huzuru ve beslenme tarzımızın doğrudan etkilediği cildimiz için yapacağımız en büyük iyiliklerden biri de, onu koruyucu etkilerini göz ardı edemeyeceğimiz vitamin ve minerallerle takviye etmek olacak.

  Duru, pürüzsüz, canlı bir tene sahip olmayı hangimiz istemez ki? Ya da tıpkı şampuan reklamlarındaki gibi sağlıklı, parlak, gür saçlara? Doğal kürler, bakım ürünleri ve güzellik merkezleri elbette bu konuda harikalar yaratıyor. Ancak sağlığımız cildimize yansımıyorsa, tüm bunların pek de önemi kalmıyor. İşte tam bu noktada vitamin ve mineraller devreye giriyor.  Cildimizin sağlığıyla ilgili her aşamada, yani koruma ve iyileşme süreçlerinde bize destek oluyorlar. Acaba biz vitamin ve minerallerin bu tartışılmaz katkısını yeterince önemsiyor muyuz? Vitaminlerin düzenli ve yeterli miktarda alınmaması durumunda, vücudumuzun başka bölgelerinde olduğu gibi cildimizde de sorunlar olabileceğini biliyor muyuz? Vitamin eksikliği, acaba cildimizde nelere sebep oluyor ve çözüm olarak ne yapabiliriz? Cildimiz ve vitaminlerle ilgili bu ve buna benzer sorularımızı, en çok karşılaşılan cilt problemleri ve tabii ki çözüm yollarını Acıbadem Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan’a sorduk. Aldığımız cevapları sizin için derledik.

  Sorun: Saçlarım dökülüyor!

  cilt-vitamin2Çözüm: Normal saç dökülmesi ya da mevsim değişiklikleri sebebiyle dökülen saçları bir tarafa bırakırsak, beslenme biçiminizi mutlaka değiştirmeniz gerekiyor. Uzun süreli antibiyotik tedavisi ya da bir takım hastalıklar da saç dökülmesine yol açmış olabilir. Daha dengeli bir beslenme tarzını benimseyin. B2, H vitamini (biotin) ile çinko ve demir takviyesi alın. Saç tipinize göre doğru şampuan ve tarak seçimi de önemli. Saçlar bakım ister. Piyasadaki bakım ürünleri, kendi kendinize hazırlayacağınız doğal kürlerle saçlarınızı güçlendirebilirsiniz. Saç derinizin hava alması için arada bir parmak uçlarınızla masaj yapın. Düzenli olarak uçlarından kestirmeyi de ihmal etmeyin.

  - Advertisement -

  Sorun: Cildim aşırı kuru ve derim pul pul dökülüyor.

  Çözüm: A vitamini içeren gıdaları yeterince tüketmiyorsanız ve dengesiz besleniyorsanız, cildinizde bu çeşit problemlerin ortaya çıkması normal. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz gerekiyor. Özellikle B3 ve diğer B vitaminleri, A vitamini, E vitamini ile çinko takviyesi gerekiyor. Ayrıca aşırı alkol almaktan da kaçının.
  Cilt tipinize uygun bakım ürünlerini düzenli kullanmalısınız. Güzellik merkezleri, ciltteki aşırı yağlanma ya da kuruluk problemlerine karşı kişiye özel bakım programları hazırlıyorlar.

  Sorun: Cildim hep solgun görünüyor!

  Çözüm: Düzenli beslenmeyen ve yeterince hayvansal gıda, kırmızı et ve yeşil sebze tüketmeyen kişilerin ortak problemi kansızlık! Vitamin eksikliği yüzünden, cilt sarımsı, hatta yeşilimsi bir görünüm alabiliyor. B12, folik asit ve vitamin takviyesi ile daha sağlıklı bir görünüme kavuşacaksınız. Kan yapıcı yiyeceklere ağırlık vermek doğru olur. Beta karoten içeren portakal, karpuz, domates gibi yiyecekler ya da vitamin takviyesi de cildinizin daha canlı ve renkli görünmesine yardımcı olacak. Tüm bu önerilere rağmen solgun görünüm devam ediyorsa, tıbbi yardım almakta fayda var. Çünkü bu durum, başka bir rahatsızlığın da belirtisi olabilir.

  Sorun: Tırnaklarımı uzatamıyorum, çünkü kırılıyorlar

  Çözüm: Ellerimiz hep göz önünde. Onların tüm gösterişini de tırnaklar sağlıyor. Bakımlı tırnaklara sahip olamamak, bir çok kadının canını sıkıyor. Demir eksikliği ve yetersiz beslenme, güçsüz tırnaklara sebep oluyor. H vitamini, demir ve çinko, sizin ihtiyacınız olan vitamin ve mineraller. Tırnaklarınızın kolay kırılması, tırnak yapınızla ilgili olabilir. Tırnak bakımını ihmal etmeyin. Piyasada tırnak koruyucusu  ve güçlendiricisi pek çok ürün bulunuyor. Unutmayın, sağlıklı tırnaklar, bakımsız ama uzun tırnaklardan çok daha güzel görünür.

  Sorun: Dudaklarımda yerli yersiz çıkan uçuk ve yaralardan bıktım artık!

  Çözüm: Dengesiz beslenme ve  demir eksikliği ile bazı ilaçların yan etkileri, ciltteki uçuk ve yaraların sebebi olabilir.  Bol vitamin desteği sizin için şart. B2, B6, B12, A vitaminleri ile, Folik asit ve demir  takviyesi yapmalısınız. Ayrıca kaliteli kozmetik ürünleri kullandığınızdan emin olun. Uçuklar genel olarak psikolojik nedenlerle de oluşabiliyor. Stres, üzüntü, endişe, korku gibi olumsuzluklar cildimize hemen yansıyor. Biliyoruz, söylemesi kolay ama, stressiz ve daha huzurlu bir yaşantıya kavuşmak sorununuzu büyük ölçüde çözebilir.

  Vitaminler ve mineraller

  * Enerji veriyorlar, bağışıklık sistemini güçlendiriyorlar
  *Hücrelerin yenilenmesinde etkililer
  *Yaraların iyileşmesine katkı sağlıyorlar
  *Antioksidan özellikleri ile hücreye dışarıdan veya içeriden zarar verecek maddeleri etkisiz hale getiriyorlar.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz