Cilt tipine uygun fondöten nasıl seçilir? İşte doğru fondöten seçimi

teninizin

Fondöten denilince, hemen kapatıcılık ön plana çıkıyor. Oysa ki teninize direkt süreceğiniz bu sıvı tüm gün cildinizin üzerinde duruyor. Dolayısıyla meseleyi bir cilt bakım ürünü gibi de ele almalısınız. Doğru renk seçimi ve nasıl uyguladığınız da önemli tabii ki. Şu dönemde gidip deneme şansınız yoksa, vereceğimiz tüyolarla size en uygun fondöteni bulabilirsiniz.

Yazı: Deran Çetinsaraç

YAĞLI & KARMA CİLTLER İÇİN FONDÖTEN *

ÖZELLİKLER:
Yağlı görünüm ve geniş gözenekler. Sıcak havalarda makyaj bozulabiliyor ve parlak bir görüntü oluşuyor. Hormonal sivilce ve siyah noktalara yatkın.

SEÇİMİNİZ:
Fazla yoğun bir yapı yerine, su bazlı formülasyon olmalı. Parlamayı önlemek içinse pudra ve baz özelliği arayın.

fondöten
Too Faced Born This Way Matte fondöten 369 TL
Lancome Teint Idole Ultra Wear SPF15 fondöten 370 TL

DEĞİŞKEN & REAKTİF (HASSAS) CİLTLER İÇİN FONDÖTEN *

ÖZELLİKLER: Güne, aya veya sezona göre sürekli değişkenlik gösterebiliyor. Özellikle 40 yaş üstü kadınlarda, hormonal ilaç kullanımıyla birlikte rozasea görülüyor yani aşırı kuruluk ve iritasyon.

SEÇİMİNİZ: Şundan bundan, ortaya karışık bir formül seçmelisiniz. Tek bir özellik yerine nemlendirici, kapatıcı, antialerjik gibi etiketleri tercih edin. Parfümsüz olmalı ve parlaklık sağlayanlardan kaçının. Cilt bakımı da sunan renkli nemlendiriciler size daha uygun olur.

fondöten
Bobbi Brown Skin Long-Wear Fluid Powder fondöten 330 TL
Avon Urban 50 SPF PA+++ fondöten 32,99 TL

KURU VEYA NEMSİZ CİLTLER İÇİN FONDÖTEN *

ÖZELLİKLER: Kuru cilt, yeterli yağ miktarına sahip olmayan tipe deniliyor. Bu yüzden kolayca tahriş olabiliyor veya soyulabiliyor. Nemsiz kalan ciltlerde ise su miktarı az oluyor. Bu durum da cildin kuru veya yağlı olmasına yol açabiliyor. Cilt gergin oluyor ve rahatsızlık hissi verebiliyor.

SEÇİMİNİZ: En önemli şey nem! Su bazlı fondötenler, ilk arayacağınız özellik olmalı. Sonra da kuru bölgeleri rahatlatacak hyalüronik asit ve gliserin gibi içerikleri aramalısınız. Çok uzun süreli kuruluk yaşanılıyorsa yağlı formülasyonlar cildin rahatlamasını sağlayabiliyor. Mat görünüm sağlayan fondötenlerden uzak durun. Cildin üzerinde kalıp gibi kalabilir veya çizgi çizgi bir görüntüye sebep olabilir. Hafif yapıdaki bir concealer ile ihtiyaç olan bölgeleri kapatabilirsiniz.

fondöten
L’Oreal Paris Skin Paradise SPF20 renkli su bazlı krem 69,95 TL
Giorgio Armani Neo Nude Glow fondöten 330 TL

İLGİLİ İÇERİKLER

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here