Diğer
  Ana SayfaHaberABD koronavirüs ölüm sayıları! Güncel koronavirüs tablosu ve son durumu

  ABD koronavirüs ölüm sayıları! Güncel koronavirüs tablosu ve son durumu

  -

  Dünya koronavirüsle (Corona virüs) mücadele hızla devam ederken en çok etkilenen ülke ABD oldu. Ülke çapındaki toplam vaka sayısı 32 milyonu geçerken, toplam ölüm sayısı ise 578 bini geçti. Salgında vaka ve ölü sayısında dünyada ilk sırada bulunan ABD’nin ardından 17 milyon 313 bini aşkın vakayla Hindistan ve 14 milyon 340 binden fazla vakayla Brezilya geliyor. 139 milyondan fazla kişiye ilk doz, 94 milyonu aşkın kişiye ikinci doz Kovid-19 aşısı yapıldı. Peki, ABD koronavirüs (Covid 19) vaka tablosu kaç? Grafikler neler söylüyor? ABD’deki en son Koronavirüs son durum gelişmeleri neler? ABD koronavirüs vaka sayısı ve ölüm sayısı neden çok yüksek?  İşte güncellenen anlık haritalara göre salgında son durum ve ABD koronavirüs vaka tablosu:

  ABD’DE KORONAVİRÜS VAKA VE ÖLÜM SAYISI (05 NİSAN)

  ABD’de koronavirüs nedeniyle ölümler devam ediyor. Worldometers’ın canlı koronavirüs haritasına göre 05 Mayıs itibarıyla ABD’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 592 bin 409’a yükseldi.

  ABD KORONAVİRÜS (CORONA VİRÜS) SON DURUM

  ABD koronavirüs nedeniyle can kaybı 592 bine yükselirken, vaka sayısı 33 milyon 274 bin 659’u aştı. İyileşen hasta sayısı ise 25,966,389 kişiyi geçti. Salgının en fazla yayıldığı eyalet New York yerini California’ya bıraktı.

  ABD KORONAVİRÜS (CORONA VİRÜS) TABLOSU VE GRAFİKLER

  İşte Worldometers’a göre ABD’deki son durum ve canlı koronavirüs tablosu:

  - Advertisement -

  abd koronavirüs

  AMERİKA’DA SON YAŞANAN KORONAVİRÜS GELİŞMELERİ

  • ABD’nin California eyaletine bağlı Los Angeles şehrinde, Kovid-19 nedeniyle ölümlerin başlamasından 410 gün sonra ilk defa can kaybının gerçekleşmediği bildirildi. (5 Mayıs)
  • ABD Başkanı Joe Biden, Hindistan’daki salgın durumuna ilişkin gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek, “Hindistan’ın ihtiyacı olan yardımları hemen göndereceğiz.” dedi. (30 Nisan)
  • CDC’nin Aşılama Uygulamaları Danışma Komitesi, dün yaptığı toplantıdaki oylamada, Johnson and Johnson’ın ürettiği Kovid-19 aşısının kullanımına 4’e karşı 10 oy ile devam kararı aldı. (24 Nisan)
  • ABD Dışişleri Bakanlığı, salgın nedeniyle, dünyadaki ülkelerin yüzde 80’i için “seyahat etmeyin” anlamına gelen 4. seviye seyahat uyarısı yayımlayacaklarını açıkladı. (21 Nisan)
  • ABD’li ilaç firması Pfizer, aşı yaptıran kişilerin en geç 12 ay içinde üçüncü doz aşıya ihtiyaç duyabileceklerini duyurdu. (17 Nisan)
  • ABD’de Kovid-19 aşılama istatistiklerini takip eden Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezine (CDC) göre, 114 milyondan fazla kişiye ilk doz, 68 milyonu aşan kişiye ise ikinci doz Kovid-19 aşısı yapıldı. (12 Nisan)

  ABD’DE KORONAVİRÜS VAKA SAYISI NEDEN YÜKSEK?

  Peki, ABD koronavirüs vaka sayısı neden bu kadar yüksek? Salgın ABD’de neden çok hızlı yapıldı? Harvard’dan Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil bu konudu şu yorumları yapıyor:

  Amerika’nın bu duruma gelmesine 2 kısımda bakmak lazım. Salgının sıra dışı bir virüsle yayıldığı fark edilince ki buna ocak ayı ortaları diyelim, o süreç içerisinde ABD yönetiminin bunu birinci sebep olarak ciddiye almaması, ABD’ye hafif şekilde uğrayacağı yönünde bir söylemle işin üzerine ciddiyetle eğilmemesi…

  BEYAZ SARAY İLE EYALETLER ARASINDA UYUMSUZLUK

  Başladıktan sonra da mart ayındaki vakalar ortaya çıkıp yayılmaya başladıktan sonra ortaya başka yönetimsel problemler çıktı. Onların içerisinde en büyük kriz olarak merkezi yönetimle Beyaz Saray ile eyaletler arasında politik fay hatları arasında gerçekleşen uyumsuzluk ortaya çıktı. Bu uyumsuzluk bir seri daha yanlış kararların verilmesine, örneğine test konusunun çözümlenememesine, hala da istenen düzeye ulaşmamasına, lojistik sorunlara neden oldu. Salgının yayılımı kontrolden çıktı. New York gibi eyaletlerde sağlık sistemi gelen büyük dalga karşısında felce uğradı.

  ABD’NİN NÜFUSU NE KADAR?

  Koronavirüs salgını sonrası ülkelerin nüfusları da arama motorunda en çok arananlar arasında. Peki, ABD’nin nüfusu ne kadar? İnternetteki sayım bürosu census.gov verilerine göre ABD’de Mart ayındaki nüfus yaklaşık 329 milyon 440 bindi. ABD’nin 2019 nüfusu yaklaşık 329 milyondu. Google ise 2018 verilerini yaklaşık 327 milyon olarak gösteriyor. ABD koronavirüs tablosunun zirvede yer almasındaki etkenlerden biri de nüfusun yoğunluğu.

  ABD’DEKİ YAŞLI NÜFUS ORANI NE?

  İtalya’da can kaybının yüksek olmasının nedenlerinden biri olarak ülkenin nüfusunun yaşlı olması gösterilmişti. Peki, ABD’deki yaşlı nüfus oranı ne? Statisca.com’da yer alan verilere göre 2017’de Amerikan nüfusunun yaklaşık yüzde 16’sı 65 yaş ve üzerindeydi. 2020’de ise yaklaşık olarak yüzde 16.9 olması bekleniyordu.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....