Diğer
  Ana SayfaHaberÇocuklarda süt dişleri neden önemlidir? Bakımı nasıl olmalıdır?

  Çocuklarda süt dişleri neden önemlidir? Bakımı nasıl olmalıdır?

  -

  Süt dişlerinin birinci görevi çocuğun beslenme konuşma gibi fonksiyonlarını sağlamaktır. Bunun yanı sıra süt dişleri sonrasında gelecek olan sürekli dişlerin doğru yerlerinde sürmesi için rehberlik yapmaktadır.

  0-13 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı olarak korunmasını çürük travma kalıtımsal ve benzeri etkenlerin bu dişlerde oluşturduğu sorunların giderilmesini amaçlayan bir bölümdür. Bebeklik çağından itibaren çocukların ağız-diş sağlığını ve çene-yüz bölgesi gelişimini takip ve tedavi eden aynı zamanda koruyucu önlemleri de içine alan diş hekimliği dalıdır. Uzman Diş Hekimi Sara Köprülü konu hakkında bilgiler verdi

  SÜT DİŞLERİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

  Süt dişlerinde oluşan çürükler nedeniyle oluşan enfeksiyon alttan gelecek olan sürekli dişin de sağlığını etkilemektedir. Süt dişlerinin çürük travma ve benzeri nedenlerle erken kaybı sonrası yer tutucu dediğimiz tedavi yöntemiyle bu dişlerin yeri korunmalıdır. Aksi takdir de çekim boşluğu komşu dişler tarafından kapanmakta ve buna bağlı ömür boyu ağızda kalacak sürekli dişler yer bulamamakta ve çapraşıklık veya gömülü kalma gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.

  DİŞ HEKİMİNE ÇOCUK KAÇ YAŞINDA GELMELİDİR?

  Diş hekimi korkusu 10 çocuktan 9 unda görülüyor. Bu korkuyu aşabilmenin yolu ise çocuğun diş hekimi ile erken tanışmasından geçiyor. Çocuk 2 yaşı bitirmeden çocuk diş hekimi ile tanıştırılmalı Kliniğe diş hekimi koltuğuna aletlere ve ortama alıştırılmalıdır. Yapılan en büyük hatalardan biri çocukların çürük oluştuktan sonra diş hekimine götürülmesidir. İlk muayene dişler çıkar çıkmaz yapılmalıdır 6aylık ile 1 yaş arası. Daha çok annenin çocuğunun diş bakımı konusunda bilgilendirilmesi çürük oluşumunu engellemek açısından büyük önem taşır.

  ERKEN ÇOCUKLUK ÇAĞI ÇÜRÜĞÜ NEDEN OLUŞUR?

  Toplumumuzda en sık görülen sorunlardan biri de erken çocukluk çağı çürüğüdür. Halk arasında biberon çürüğü olarak da adlandırılır. Yanlış beslenme alışkanlıkları geç yaşa kadar biberon kullanmak ve yetersiz bakım gibi sebeplere bağlı olarak oluşur. Diş hekimi ziyaretinin bu kadar erken başlamasının en önemli nedeni de bebeklik döneminde dişlerin nasıl temizlenmesi gerektiğini ebeveynlere gösterebilmektir. Bu erken yaşta oluşabilecek çürüklerden çocukları korumak adına büyük önem taşır.

  - Advertisement -

  İLGİLİ DİĞER İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz