Corona salgınıyla mücadelede robotlar ve drone’lar sokağa çıktı

Yapay zeka teknolojisinde önemli başarılara imza atan Çin, bu alandaki gücünü yeni koronavirüsüyle mücadele için de kullanılıyor.

Wuhan’daki birçok hastanede kullanılan robot asistanların ardından bu teknoloji şimdi de sokağa indi. Çin Uluslararası Radyosu’nun haberine göre, yeni koronavirüs ile ilgili pnömoniyi önlemek ve kontrol etmek ve yolcuların sağlığını korumak için drone ve robotlar gibi yüksek teknoloji ürünü ürünler kullanılıyor. Örneğin Qingdao şehrinde, dezenfeksiyon için dronelar kullanılıyor. Bir drone, her seferinde taşıdığı 10 kg’lık dezenfektan maddeyle 5 bin metrekarelik bir alanı püskürtme alanı temizleyebiliyor.

Ülkenin Nanjing Güney İstasyonu’nda ise kızılötesi termometre ile herhangi bir hataya yer vermeksizin ve insanlar rahatsız edilmeden bölgeden geçen herkesin vücut sıcaklığı ölçülüyor. Vücut ısısı fazla olanlar kontrol edilerek hastalığın yayılması engelleniyor.

Bir başka robot da Guangzhou’daki bir alışveriş merkezinin önünde görev yapıyor. Kentin en işlek noktasında çalışan robot, çevreden geçen herkesin vücut ısısını kontrol ediyor.

 
 

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here