Diğer
  Ana SayfaPozitifDaha ekolojik bir yaşam mümkün

  Daha ekolojik bir yaşam mümkün

  -


  11032014 ekoloji2Kuru temizleme ne kadar ekolojik?

  Kuru temizlemecinizi dikkatli seçmelisiniz. Birçok kuru temizlemeci toksik olan perklorat maddesini kullanıyor. Bu kimyasal, meme dokusuna hatta anne sütüne bile zarar veriyor. Ayrıca; karaciğere, böbreklere ve gözlere zarar verdiği gibi suların yüzde 90’ının kirliliğinin sebebi. Bu kimyasal kuru temizlemecide ve komşu işyerlerinde çalışanlar için de son derece tehlikeli. Kıyafetlerinizi temizletmek uğruna ödediğiniz bedel oldukça yüksek olabilir. Kuru temizlemecinizle konuşup size, kendisine ve dünyaya zararsız organik ürünler kullanmasını önerebilirsiniz. Çevrenizde organik temizlik ürünleriyle temizleyen kuru temizleyici bulamıyorsanız, kuru temizleme gerektiren kıyafetlerinizden vazgeçmeli veya çok daha nadiren giymeyi tercih edebilirsiniz. Unutmayın, sizin sağlığınız daha önemli. Organik kuru temizleyicilerden aldığınız kıyafetlerin de paketlerini evinize girmeden çıkarmalısınız. Plastikler toksinleri çektikleri için evinize toksin sokmayın. Daha organik ve yeşil olmak isterseniz, ev eşyaları dükkanlarından bulacağınız veya kendiniz kumaştan dikerek yapacağınız, kumaş kıyafet torbalarını tercih edebilirsiniz. Kuru temizleyiciye kıyafetlerinizi bırakırken kendi kumaş paketinizi de bırakıp, plastik paket yerine kıyafetlerinizin bu kumaşlarla kaplanmasını söyleyebilirsiniz. Bu yolla boşa harcanıp doğayı kirletecek plastiklerin çoğalmasına engel olursunuz.

   

  “İnsan cildi, kendisiyle temas eden her şeyin yüzde 60’ını emiyor. Özellikle çocukların cildi yetişkinlerinkinden daha ince olduğu için daha da emici. Saç ve vücut şampuanları, nemlendiriciler ve yağlar, cilt tarafından kolayca emilebildiği için sentetik parfüm, boya ve bozulmayı önleyici kimyasal madde içeren ürünleri kullanmamanız oldukça önemli.”

   

  - Advertisement -

  Ayakkabılar hakkında

  Evinizi temiz tutmak ve dışarıdan gelen pislikleri azaltmak için evinize ayakkabıyla girmemeyi tercih etmelisiniz. Misafirlerin gelişiyle limitlediğiniz zaman en azından evinizin her odası kirlenmeyecektir ve misafirler ev sakinleri kadar sık evde bulunmadıkları için sizin kadar çok kirletmeyecektir. 

  Bir başka alternatif ise misafirlere veya evinize gelen tamircilere evinizde bulundurduğunuz galoşları teklif etmeniz. Böylece ayakkabılarını çıkarmamalarını sağlayıp onları daha rahat hissettirebilirsiniz, hem de evinizin kirlenmesini engelleyebilirsiniz. Tabii ki eski adetimiz olan terlik teklif etmek de dışarıdan evimize taşıyacağımız çeşitli mikroplardan ve virüslerden kendimizi korumamızı sağlayacaktır. Böylece sokaklardan ayakkabı ile eve taşınan zerreciklerin havada uçuşarak teneffüs yoluyla vücudumuza girmesini de engellemiş oluruz.

   

  Adım adım çamaşır yıkama

  – Kıyafetlerinizi makineye atmadan önce, fermuarlarını kapatın. Açık fermuarlar diğer çamaşırlara çarparak yıpranmalarına yol açar. Fermuarları kapatarak bu zararın önüne geçebilirsiniz. 

  – Çamaşırlarınızı makineye koymadan önce ceplerini tamamen boşaltın. Ceplerinde kalabilecek kağıt, ruj, anahtar gibi malzemeler, makinenize ve diğer çamaşırlara geri dönülemeyecek zararlar verebilir. Bir tek kağıt peçete bile makinelerinizin tıkanmasına sebep olabilir. 

  – Makineye kirlileri koymadan önce toz, kum, kurumuş çamur gibi malzemeleri üzerinden atmak için çamaşırlarınızı silkeleyin.

  – Kıyafetlerinizi korumak için, ters yıkayabilirsiniz. Bu yöntem renklerinin atmasını, bozulmasını ve kıyafetlerin eskimesini geciktirecektir. 

  – Kıyafetlerinizi mümkünse güneş altında ters olarak havalandırın veya kurutun. Yünlülerinizi arada sırada silkeleyip havalandırın. Kullanmadığınız deri, tüylü ve yünlü kıyafetlerinizi verin. Böylece diğer elbiselerinizin kirlenmesini engellersiniz.

   

  Oyuncak seçimini nasıl yapmalı?

  Oyuncaklar, çocuğunuzun hayal gücünü geliştirmesi ve dünyasını tanıyıp, anlaması için oldukça gerekli. Oyuncak satın alırken sadece çocuğunuzun yaşına ve gelişimine uygun olup olmadığını değerlendirmemeli, biraz daha detaya inip oyuncakların imalatlarında kullanılan malzemeleri araştırmalısınız. Özellikle ucuz olduğu için tercih edilen oyuncakların yapımlarında çocuğunuz için oldukça zararlı kimyasallar bulunuyor.

  Amerika’da oyuncakların dörtte üçünün işçiliğin ucuz olduğu gelişmekte olan ülkelerden ithal edildiği ve son zamanlarda yapılan araştırmalara göre bu oyuncakların şiddetli dozlarda kurşun içerdiği için dükkanlardan toplatıldığı ve satışlarının yasaklandığı sık sık duyuluyor. Amerika’da bu durum ailelerde oldukça büyük bir korku uyandırdı. Çocuk doktorlarına göre bu oyuncakların sadece evden atılması yetersiz olup, çocukların kanlarına kurşun girip girmediğinin doktorlar tarafından muayene edilmesi gerektiği önemle ve tekrar tekrar duyuruluyor. Ne yazık ki ülkemizde bu durum çok da farklı değil. Özellikle pazarlarda ve ucuz oyuncak dükkanlarında satılan ürünleri tercih etmemeli, kendini kalitesiyle ispatlamış belirli oyuncak markalarını almalısınız.

  Oyuncakları seçerken natürel ürünlerden yapıldığına dikkat edin. Bu ürünler tahta, pamuk, kenevir ve yünden oluşabilir. Oyuncakların boyalarının ve cilalarının toksin içermemesine, keten tohumu ve balmumu içeren cilaları tercih etmeye özen gösterin. Yumuşak plastik oyuncakları almayın çünkü bu plastikler oldukça toksik olan fitalat maddesini içeriyor. Birçok ülkede oyuncak üretiminde yasaklanmasına rağmen, ne yazık ki bebek arabası örtüleri ve bebek kıyafetleri gibi oyuncakların üretiminde hala kullanılıyor. Artık ülkemizde organik oyuncaklar daha sık görülmeye başlandı. Tercihler bu yönde olduğu zaman, satışlarında gittikçe daha da çok artış ve fiyatlarında ise azalma görülmeye başlanacak. Unutmayın ki çocuğunuza aldığınız ona zarar veren beş oyuncak yerine ona faydalı tek bir oyuncak almak uzun vadede herkes için daha karlı olacak. Hem ekonomik hem de çevreci bir yaklaşım tercih ederseniz, yeni oyuncak almak yerine akraba ve arkadaşlarınızla değiş tokuş yapabilir, ikinci el oyuncak alıp satabilir, çocuğunuzun yaratıcılığını geliştirecek oyuncakları çocuğunuzla beraber yapabilir, hamur gibi kolay yapılabilecek oyuncakları evde kendiniz üretebilirsiniz.

   

  Yazı: Ruken AKBAY GÜRTAŞ

  Pozitif Dergisi Sayı 3

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz