Diğer
  Ana SayfaFitnessDoğru egzersizi yaptığınızın 8 işareti

  Doğru egzersizi yaptığınızın 8 işareti

  -

  Egzersiz yaparken en önemli soru doğru egzersizleri yapıp yapmadığınızdır… Gerçekten doğru yolda mısınız? Yoksa egzersiz tercihleriniz konusunda bir şeyler ters mi gidiyor? İşte doğru egzersizi yaptığınızın 8 işareti…

  Doğru egzersizleri yapıp yapmadığınızı anlamanın en iyi yolu, teknik olarak bir fitness eğitmeninden hizmet ya da görüş almak olabilir. Ancak böyle bir imkanınız yoksa önerilerimize kulak verebilirsiniz! Alternatif olarak, doğru egzersizleri yapıp yapmadığınızı vücudunuzun tepkilerine göre ölçebilirsiniz. Nasıl mı anlayacaksınız? İster acemi olun ister uzman olun, bazen yaptığınız egzersizlerin vücudunuza yararlı mı yoksa zarar mı verdiğini belirlemek zor olabilir. Neyse ki, egzersiz rutininizin nasıl olması gerektiğini çalıştığını gösterecek bazı işaretler var.

  DOĞRU EGZERSİZİ YAPTIĞINIZIN 8 İŞARETİ

  Basit seviye yeterli gelmiyorsa…

  Egzersiz yapmaya başladığınızda birtakım hareketler ilk başlarda zor gelebilir. Bu da sizi hem beden hem de motivasyon olarak üzebilir. Ancak karamsarlığa gerek yok, emek verdikçe, süreç ilerledikçe, egzersizler kolaylaşmaya başlıyor. Bu da demek oluyor ki artık sürecin getirdiği gelişme, sizi normalde yaptığınız egzersizden bir adım öne geçirmek istiyor. Gelişim tam anlamıyla burada başlıyor! Örneğin, plank ve squat gibi temel egzersiz hareketleri her yeni başlayan için olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Ancak gelişim gösterdikçe, plank pozisyonunda bir dakika kalmak basit hale geliyor. Bu nedenle süreyi 30’ar saniye veya birer dakika daha artırmak en iyi seçeneklerden olabiliyor. Eğer süresiz ve sadece tekrar gerektiren bir hareket uyguluyorsanız sayılara dikkat etmelisiniz.

  Egzersiz sonrası kendinizi çok iyi hissedersiniz

  Egzersiz sırasında antrenmanın yoğunluğuna ve türüne göre yıpratıcı duygular hissetmeniz çok normal. Çünkü gelişim hiçbir zaman kolay şekilde gelmiyor. Antrenman sırasında yüksek nabız ya da yoğun ağırlıklar nedeniyle birtakım sevimli acılar çekmek de bir o kadar normal. Ancak antrenman sonrasında kendinizi bitkin, tükenmiş veya yorgun hissetmek bazı risk çanlarını çaldırıyor olabilir. Çünkü yaptığınız sporu sevmenize bağlı olarak antrenman sonrasında enerjik hissetmek en önemli sonuçlardan biri. Antrenman boyunca salgılanan o değerli mutluluk hormonlarımız, egzersiz bitiminde yerini yüksek enerji, motivasyon ve ‘iyi ki yaptım’ dedirten sonuçlara bırakmalı. Ancak siz bunlar yerine pişmanlık, olması gerekenden fazla yorgunluk vb. Hissediyorsanız yaptığınız egzersiz türünde değişiklikler yapmalısınız. Rutinde değişiklik iyidir, özellikle ihtiyacınız olan başka bir egzersiz programı, türü ya da yoğunluğu ise her şey lehinize çalışmaya başlayacaktır.

  doğru egzersiz

  - Advertisement -

  Sınırları aşmak için adım atarsınız

  Yaptığınız egzersiz ne olursa olsun, şu anahtar kelimeleri mutlaka zihninizde tutun: ‘Kazanım, gelişim, ilerlemek, inşa etmek…’ Tüm bu kelimelerin alt metninde ise ‘sınırları aşmak’ mottosu yer alıyor. Çünkü siz yaptığınız herhangi bir faaliyet için konfor alanınızdan çıkmaya çalışmaz, olduğunuz yerde sayarsanız hiçbir şekilde gelişime katkıda bulunamazsınız. Eğer bir süredir ağırlık antrenmanlarına ağırlık veriyor ya da kas kazanımında iyi sonuçlar elde etmek istiyorsanız sınırları biraz olsun zorlayarak kendinize yeni hedefler ve rutinler yaratmalısınız. Diğer bir yandan eğer koşmaktan keyif alıyor ve daha hızlı sonuçlar elde etmek istiyorsanız koşu antrenmanlarınızda süre ve antrenman günleriyle alakalı iyileştirmeler yapmanız şart oluyor. Tüm bu gelişmelere ve yeni hedeflere ulaşmak için de değiştirmeye başladığınız egzersiz programlarına uygun beslenme rutinlerini uygulamak da gerekiyor. Unutmayın ki tek başına spor yapmak hiçbir zaman yeterli olmuyor!

  Şekil almaya başlarsınız

  Formunuz ve tekniğiniz her antrenmanda daha verimli hale geldiyse doğru yoldasınız demektir. Vücudunuzun hareketlerini kusursuz hale getirmek, egzersiz tekniğinin vücudunuza fayda sağlamasına izin vererek daha güçlü bir temel oluşturmaya yardımcı olabilir. Bedeninizle ilgili hedefiniz ne olursa olsun, kilonuz artmasa veya azalmasa bile, kendi versiyonunuzun en iyi olmaya başlarsınız. Bu da sizi egzersiz planınızda daha çok teşvik eder ve hedeflerinize ulaştırmakta daha etkili kılar!

  İstenmeyen kilolara veda edersiniz

  Kilo kaybı, etkili bir egzersiz rutininin en önemli göstergelerinden biri. Beslenme ve dinlenme gibi diğer tüm faktörler hesaba katıldığında bile boyut ya d şekilde herhangi bir değişiklik meydana gelmiyorsa egzersizlerinizi bir gözden geçirmeniz gerekebilir. Yaptığınız ana egzersizi yeterli olarak gördüğünüzde kilo kaybı için gerekli şartların engellemiş olursunuz. Sağlıklı yaşam doğrultusunda yaptığınız egzersizin yanı sıra kardiyovasküler aktiviteler, yürüyüş, koşu ve bisiklete binme gibi aktiviteler yaparak kilo kaybı sürecini başarılı şekilde başlatabilirsiniz.

  Fiziksel ve zihinsel olarak daha zinde hissedersiniz

  Fiziksel zindelik sadece ne kadar ağırlık kaldırabileceğimiz veya ne kadar hızlı koşabileceğimizle ilgili değil; aynı zamanda zihinsel gücü de içeriyor. Dış dünyadaki zorlukları yönetmenize yardımcı olacak duygusal dayanıklılık ve stres yönetimi geliştirme yeteneğinizi ifade ediyor. Bu nedenle egzersizden sonra kendinizi daha mutlu ve sağlıklı hissediyorsanız, bu doğru egzersizleri yaptığınızın bir işareti demek oluyor. Sağlıklı beslenme, sportif aktivitelere özel yardımcı beslenme, uyku da fiziksel ve zihinsel sağlıkta çok önemli bir rol oynuyor.

  Daha kaliteli bir uyku uyursunuz

  Düzenli egzersiz yapmak sadece gün içinde daha iyi hissetmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda geceleri daha kaliteli bir uyku çekmemize de yardımcı oluyor. Egzersiz, kan dolaşımını iyileştiriyor ve endorfin gibi gevşemeye katkıda bulunan kimyasalların salınımını tetikleyerek yatmadan önce zihnin gevşemesini sağlıyor. Bu da derin ve rahatlatıcı bir uyku çekmenizi sağlayarak sağlıklı bir uyku çekmenizi sağlıyor.

  Denge ve koordinasyonu geliştirirsiniz

  Denge denince akıllara yoga geldi mi? Evet, bu gayet doğal… Yoga ilk bakışta yapılması çok kolay gibi görünebiliyor. Ancak birçok insanda eksik olan çok fazla denge ve koordinasyon gerektiriyor. Başlangıçta, denge eksikliği nedeniyle düşecek ve eğitmeninize-partnerinize ayak uyduramayabilirsiniz. Ancak zaman geçtikçe yoga pozlarını koruyabildiğinizi ve ayak uydurabildiğinizi fark edeceksiniz. Bu sizin için doğru egzersiz olduğunu gösterir. Aynı zamanda kişisel farkındalığı ve esnekliği geliştirdikleri için çok önemli. Ayrıca yüksek konsantrasyon ve odaklanma gerektirdiğinden ruh sağlığınıza da iyi gelir!

  Egzersizden birkaç gün sonra ortaya çıkan kas ağrılarını tedavi etmenin tek bir yolu yok. Yeterli dinlenme, soğuk uygulama veya masaj yararlı olabilecek yöntemlerden.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....