Diğer
  Ana SayfaFitnessDoğru spor salonunu NASIL seçmeli?

  Doğru spor salonunu NASIL seçmeli?

  -

  Beklentilerinize yanıt verecek, içinde kendinizi mutlu hissedeceğiniz spor merkezini seçmek için bazı kriterleri gözden geçirmekte fayda var. Harcadığınız zamanın boşa gitmesini istemiyorsanız bir spor salonuna üye olmadan önce bu 10 öneriye kulak verin.

  1 – Yakın olsun: Spor salonunu seçerken ilk dikkat etmeniz gereken nokta evinize ya da iş yerinize yakın olması. Eğer sırf daha iyi olduğunu düşündüğünüz için yolunuzun üzerinde olmayan, sabah işe giderken ya da akşam eve dönerken uğrayamayacağınız bir merkeze üye olursanız sırf uzak ya da sapa olduğu için egzersiz rutininizi aksatacağınızın garantisini şimdiden verebiliriz. Çalışmıyor olsanız bile, günlük hayat içerisinde bir yere gitmek, egzersiz yapmak, duş alıp eve dönmek yeterince zorlu. Üstelik uzaklık, yol parası maliyetlerinizi de artıracak, unutmayın.

  2 – Arkadaş fikri alın:
  Üye olan arkadaşlarınızdan, eşten dosttan salonla ilgili fikirlerini öğrenin. Orada mutlular mı? Eğer uygunsa arkadaşlarınızın üye olduğu merkeze üye olup birlikte spor yapın. Bu hem motivasyonunuzu artırır, hem de salonda daha eğlenceli vakit geçirmenizi sağlar.

  3 – Ziyaret edin, atmosferi koklayın:
  Seçim yapmadan önce spor yapmayı düşündüğünüz saatlerde salonu ziyaret edin. Çok mu kalabalık? Kaslı adamlar tüm aletleri istila mı etmiş? Koşu bantlarında yer var mı? Boş dolap bulabilecek misiniz? Kapasitesinin üzerinde müşteri kabul eden, aşırı kalabalık spor salonları stres atmak yerine stres yükleme işlevi görebilirler. Diğer üyelerin oluşturduğu atmosfer de bir başka önemli nokta. Aynı ortamı paylaştığınız insanlar keyfinizi kaçırıyorsa pas geçin.

  - Advertisement -

  4 – Ekstra hizmetleri öğrenin:
  Spor merkezlerinin çoğu şampuan, vücut kremi, temiz havlu, dolap, saç kurutma makinesi gibi hizmetleri ücretsiz sağlayarak çantanızın yükünü hafifletiyor. Öte yandan sauna, ücretsiz dersler, beslenme uzmanı yardımı gibi ek hizmetlerle komple bir paket sunuyorlar. Ancak hiçbir şeyin bedava olmayacağını unutmayın ve bunların aslında fiyata nasıl yansıdığını iyi hesaplayın.

  5 – Fiyat karşılaştırması yapın:
  Üye olmayı düşündüğünüz salon diğerlerine göre dramatik bir şekilde pahalı ya da ucuz ise nedenlerini anlamaya çalışın. Bütçenize göre yapacağınız seçimde en efektif olanı tercih edin.

  6 – Ekipmanlara bakın:
  Salonda kullanılan ekipmanlar eski, yıpranmış, bozulmuş mu? Eğer öyleyse bu, her gittiğinizde bir başka makinenin bozulacağı, sık sık “kullanım dışı” ibaresiyle karşılaşacağınızın göstergesi olabilir.

  7 – Para iadesi şartlarını öğrenin:
  Üye olduğunuz salondan memnun kalmadığın›zda paranızı geri alıp, alamayacağınız öğrenin. Spor merkezlerinin para iadesiyle ilgili özel kuralları olabiliyor. Bu şartları önceden bilmekte, hatta bu konuda pazarlık etmekte fayda var.

  8 – Grup derslerine bakın:
  Spining, dans, zumba gibi grup dersleri hem eğlenceli, hem de oldukça efektif olabilir. Spor salonuna gitmeyi düşündüğünüz saatlerdeki grup derslerine göz atın. Katılabileceğiniz dersleri gözden geçirin ve bilgi alın.

  9 – İlgi alanlarınızı göz önünde bulundurun:
  Favoriniz yüzme sporu ise diğer bölümlerden çok havuzunun büyüklüğüne, hijyeninin nasıl sağlandığına bakın. Kimi havuzlarda klorla hijyen sağlanırken kimilerinde modern yöntemlerle su arıtılıyor. Bu da ciğerlerinizi yakmadan yüzmenizi sağlıyor. Mayonuz da üç ayın sonunda fuşyadan toz pembeye dönüşmüyor.

  10 – Temizliğe dikkat edin:
  Yüzlerce kişi tarafından paylaşılan spor salonları ciddi birer mikrop yuvasına dönüşebilir. Bu nedenle ekipmanların, yerlerin, duşların temizliği büyük önem taşıyor. Bununla ilgili kurallar belirlenmiş mi, yoksa isteyen istediği gibi davranıyor mu? Havlular hijyen kurallarına uygun olarak yıkanıyor mu? Terli vücutlarıyla ekipmanları ıslatanlar arkalarına bakmadan rahatlıkla bir sonraki ekipmana geçebiliyor mu? Duş almadan, bone takmadan, uygun kıyafetleri giymeden (erkeklerin sörf şortlarıyla yüzmesi gibi) havuzu kullananlar var mı? Bu tip durumlarda merkezin tutumu ne oluyor?

  Bu dersler çok popüler! Kaçırmayın
  Spor salonları her dönem yeni dersler, yeni aktivitelerle üyelerine birbirinden farklı alternatifler sunuyor. Eğlence ile sporun iç içe geçtiği, fiziksel gelişim kadar ruhsal rahatlamanın da öne çıktığı bu derslerde dans edebilir, pedal çevirebilir, askeri disiplin altında atlayıp zıplayabilir ya da dövüş sporları kareografileriyle kendinizi bir savaşçı gibi hissedebilirsiniz. İşte onlarca ders-aktivite arasından seçtiklerimiz…

  eylul-2011-fitness-resim-4Bootcamp
  Nerede yapabilirsiniz? Hillside City Club Bootcamp Vücudun kondisyon, yağ yakımı ve hareket kabiliyetini askeri bir disiplin içinde artırmaya yardımcı olan kardiyovasküler bir ders. Bilindik aletlerin aksine, araba lastikleri, halat ve varil gibi çok farklı malzemeler kullanılarak, profesyonel eğitmenler eşliğinde yapılan bu ders, misafirlerden yoğun ilgi görüyor. Yapılan yarışmalar sayesinde, takım ruhunun gelişmesi sağlanıyor, egzersiz eğlenceli hale geliyor. Profesyonel eğitmenler eşliğinde yapılan bu antrenmanın içeriği her bölgeyi çalıştıracak şekilde hazırlanıyor. 50 dakikalık bir Bootcamp dersinde yaklaşık 600-1000 kalori harcanabiliyor.

  eylul-2011-fitness-resim-3TRX
  Nerede yapabilirsiniz?
  Mayadrom Sports Center, D-Gym Dünyadaki son trendlerden biri de kendi vücut ağırlığınızla spor yapmanızı sağlayan TRX. Yerde yapılan hareketlerin, eller veya ayaklar asılı olarak yapılmasıyla antrenman anlayışına farklı bir bakış açısı getiren TRX, basit ama çok etkili bir egzersiz sunuyor. Amerikan Deniz Özel Kuvvetleri tarafından geliştirilmiş olan ‘TRX’ ile sınırsız sayıda denge ve esneklik hareketi yapılabiliyor. Kişinin kendi vücut ağırlığıyla yapılan zorlu egzersizde, 20-30 dakikalık bir sürede bile metabolizma hızı artıyor, kaslar güçleniyor.

  eylul-2011-fitness-resim-2Les Mills Bodybalance
  Nerede yapabilirsiniz?
  Mayadrom Sports Center, Life Gym Darüşşafaka Spor ve eğlenceyi birleştiren grup derslerinde bir marka olan Les Mills Fitness’in birbirinden farklı birçok dersi bulunuyor ve bu derslerin koreografileri her dönem yenileniyor. Bu derslerden biri olan Bodybalance, yoga, Tai chi ve pilates çalışmalarından oluşuyor ve esneklik ve güç sağlarken kişisel dinginliğinize de yardımcı oluyor. Her ders yaklaşık 45 dakika sürüyor ve basit ama zorlayıcı egzersiz disiplinlerinin ardından 10 dakikalık rahatlama ve meditasyon süreci ile sona eriyor.

  eylul-2011-fitness-resim-5Gravity
  Nerede yapabilirsiniz?
  Coliseum Sportif Yaşam Merkezi, Luxury Fitness Bellevue (LFB) ve The Ritz-Carlton, İstanbul Laveda Spa Fitness, Sport International Eğimli ray sistemi sayesinde kişinin kendi vücut ağırlığını kullanarak yerçekimine karşı uyguladığı egzersiz rutini, tüm kasları uzatarak ve esneterek çalıştırıyor. Sistem 250’den fazla egzersiz ve streching hareketini içeriyor. Forma girmesi istenen bölgeye özel çalışma olanağı sağlıyor.

  Oryantal Aerobik
  Nerede yapabilirsiniz?
  Coliseum Sportif Yaşam Merkezi, Hillside City Club, MAC “Oryantal Aerobik”, forma girmenizi sağlarken eğlenceyi de ihmal etmiyor. Oryantalin, özellikle karın ve kalça yoğunluklu figürleri, kadınların bu sorunlu bölgelerini biçimlendirmelerine yarıyor. 45 dakikada ortalama 300 kalori yaktıran ders sayesinde düz bir karın ve sert kalçalar hayal değil. Ayrıca zarif ve dişi hareketlerle omuz, kol ve eller de kullanılarak, üst bölge kasları da çalıştırılıyor. Katılımcıların oryantalin ruhunu sadece hareket ve müzikle değil kostümlerle de hissetmesi için ders, uzman aerobik eğitmenleri tarafından veriliyor. “Oryantal Aerobik”, partnere ihtiyaç duymadan özgürce dans etmenin keyfini de sunuyor. Kalça ve bacakları şekillendiren, karın ve bel bölgesini incelten ders sayesinde, düzgün duruş kazanma, estetik hareket edebilme ve keyifli zaman geçirme de garanti.

  eylul-2011-fitness-resim-6Kinesis
  Nerede yapabilirsiniz?
  Hillside City Club, MAC, Life Gym Darüşşafaka, Mayadrom Sports Center, Sports International, The Shore Club, My Club ‘Zihin ve beden egzersiz yöntemi’ olarak tanımlanan Kinesis, tüm eklemlerin doğal açılarını kullanarak hareket etmesini sağlıyor. Hem egzersize yeni başlayanlar için hem de profesyonel sporculara önerilen bu egzersiz çeşidi, dört ayrı modülün birleşiminden oluşuyor. Duvara monte edilen ağırlık plakalarıyla hareket eden bu modül makara sistemiyle çalışıyor. Dört ayrı modül; alfa, beta, delta, gama olarak isimlendirilmiş ve bu açılara göre hareket sağlıyor.
  Aslında yoga ile akraba olduğu vurgulanan Kinesis’te sonsuz egzersiz yapılabiliyor. Dersler genellikle profesyonel hocalar tarafından birebir veriliyor.

  eylul-2011-fitness-resim-7Blade Z Spin Bike
  Nerede yapabilirsiniz?
  Town Clup Beylikdüzü, Dap Clup Ümraniye, Ankara Sportif Yaşam Kulüpleri, Reform Fitness Clup Günümüzde Spin Bike kullanımı özellikle tercih edilen bir kardiyo programı haline geldi. Kullanım ve uygulama açısından hiçbir zorluğu bulunmayan bu program, uzman bir eğitmen tarafından müziğin ritmini bacaklarınıza yansıtıyor. Spin Bike uygulamalarında kullanıcıların en çok etkilendiği kısım, açık alanda bisiklet sürüyormuş hissini yaratması oluyor. Interspor Fitness Trainer ‘ı Gökhan Pakalın, Blade Z Spin Bike kullanıcılarının sadece pedal çevirmediklerini, aynı zamanda fitness hedeflerini gerçeğe dönüştürmeleri için eşsiz bir deneyim yaşadığını söylüyor.

  İSTANBUL
  ● Acarkent Coliseum www.coliseum.com.tr Acarkent Kavacık Tel: 0216 538 38 38

  ● Aikishobu Dojo www.aikishobu.net Ali Nihat Tarlan Cad. Ertaş Sok. Pera Apt. No: 8 İçerenköy Ataşehir Tel: 0 216 573 58 46

  ● Amrita Spa& Wellness Swissôtel The Bosphorus, Maçka Tel: 0212 326 11 00

  ● B-fit www.b-fit.com.tr Caferağa Mah. Damga Sok. İffet Gülhan İş Merkezi No: 9 Kat: 3 Kadıköy Tel: 0216 700 22 17

  ● Cityzen www.cityzen.com.tr Metrocity AVM Sosyal Kat Levent Tel: 0 212 344 09 59

  ● Club Sporium Akatlar www.clubsporium.com.tr Akatlar Mah. Cumhuriyet Cad. No: 4 Beşiktaş Tel: 0212 385 49 10

  ● Club Sporium Bostancı Tünel Yolu Cad. No: 10 Yanyol Bostancı Tel: 0216 416 02 02

  ● Corner Club www.corner.com.tr Şenlikköy Mah. Florya Cad. No: 67 Florya Tel: 0212 425 28 28

  ● Curves Erenköy www.curveserenkoy.com Bagdat Cad. No. 346/9 Tel: 0216 385 44 49

  ● D-Gym www.dgym.com.tr Doğuş Power Center AVM G-45 No: 4/33 Maslak Tel : 0212 346 35 45

  ● Enka Spor Kulübü www.enkaspor.com Sadi Gürçelik Spor Tesisleri İstinye Tel: 0212 276 22 97

  ● Essporto Fitness Club Almondhill Acıbadem Mah. Çeçen Sok. Almond Hill Sitesi Kadıköy Tel: 0216 690 34 30

  ● Essporto Fitness Club Metrocity www.essporto.com Metrocity AVM Büyükdere Cad. No: 171 Levent Tel: 0212 344 07 07

  ● Hero House Pilates www.herohousepilates.com İhsan Aksoy Sok. Eva Apt. No: 7 Etiler, Çamlık Tel: 0212 265 07 70

  ● Hillside City Club Etiler www.hillsidecityclub.com Alkent Sitesi Tepecik Yolu No: 22 Etiler Tel: 0212 352 23 33

  ● Hillside City Club İstinye İstinyepark Alışveriş Merkezi Tel: 0212 367 20 20

  ● Hillside City Club Trio Trio Konutları No: 99 Kozyatağı Tel: 0216 324 11 11

  ● Laveda Spa Fitness Süzer Plaza The Ritz Carlton Otel Taksim Tel: 212 334 44 44

  ● Les Ottomans GYM Muallim Naci Cad. No: 68 Kuruçeşme Tel: 0212 359 15 32-34

  ● Life Gym Darüşşafaka www.lifegym.com.tr Derbent Mah. Maslak Tel: 0212 286 26 76

  ● Luxury Fitness Club Astoria www.lfsportsclub.com Astoria Alışveriş Merkezi Tel: 0212 215 23 23

  ● Luxury Fitness Club Bellevue Aydın Sok. Bellevue Residences Etiler Tel: 0212 275 10 00

  ● MAC Bebeköy Otlukbeli Cad. Bebeköy Sok. No: 4 Etiler Tel: 0212 263 86 96

  ● MAC Gmall Gmall Alışveriş Merkezi Maçka Tel: 0212 232 44 40

  ● MAC Kanyon www.marsathletic.com Kanyon Alışveriş Merkezi Levent Tel: 0212 353 09 99

  ● Mayadrom Sports Center Barbaros Point Hotel Barbaros- Yıldız Posta Cad. No 29 Esentepe Tel: 0212 337 30 37

  ● Mayadrom Sports Center Çekmeköy Merkez Mah. Selimiye Cad. No: 9/58 Tel: 0216 642 27 32

  ● Mayadrom Sports Center Etiler www.mayadromsports.com Arnavutköy Yolu, Deniz Sok. No: 16 Etiler Tel: 0 212 352 32 00

  ● MyClub Country Hamidiye Mah. Barış Yolu Cad. No: 4 Çekmeköy Tel: 0216 641 21 43

  ● MyClub Eltes Kemerdere Mevkii Baraj Yolu Cad. No: 17 Dudullu Tel: 0216 526 43 59

  ● MyClub Town www.myclub.com Ihlamurkuyu Mah. Soner Sok. No: 1 Tepeüstü Ümraniye Tel: 0216 650 18 11

  ● MyClub World Ağaoğlu MyWorld- Andromeda, Barbaros Mah. Dereboyu Cad. Leylak Sok. Batı Ataşehir Tel: 0216 687 14 14

  ● Oxygen Fitness www.etilerspormerkezi.com Boğaziçi Üniv. Kuzey Kampüs Karşısı Bebekyolu Sok. Kopuz Apt. No: 7 Etiler Tel: 0212 358 00 16

  ● Pleon Sportivo www.pleonsportivo.com KentPlus Ataşehir Tel: 0216 444 1 200

  ● Portakal Spor Bahçeşehir www.portakalspor.com.tr Ispartakule Berit 2 Villa 6 Tel : 0 212 669 80 71

  ● Portakal Spor Suadiye Suadiye Mah. Emin Ali Paşa Cad. Alpasar Apt. No: 7/B/C Tel : 0216 361 40 24

  ● Real Fit Personal Studio www.realfit.gen.tr Cemil Topuzlu Cad. Nihat Kızıltan Sok. Arzum Apt. No: 15 D: 4 Caddebostan Tel: 216 360 02 42

  ● Sarıyer Coliseum Zekeriyaköy Kasap Çayırı Mevkii, Acarlar Boğaziçi Koru Evleri, Sarıyer Tel: 0212 342 01 89-90

  ● Splash Nişantaşı Halaskargazi Cad. Süleyman Gazi Sok. No: 3 A Şişli Tel: 212 291 03 23

  ● Sport + Polat Renaissance Hotel Sahilyolu Cad. No: 2 Yeşilyurt Tel: 0212 414 18 00

  ● Sports International Ataköy www.sportsinternational. com.tr Ataköy Marina Sahilyolu Tel: 0212 559 33 33

  ● Sports International Kadıköy Tepe Nautilus AVM Acıbadem Tel: 0216 339 25 00

  ● Sports Universe www.sportsuniverse.com.tr Moda Cad. No: 44 Kadıköy Tel: 0216 346 30 30

  ● Studio Shine Bağdat Cad. Köşk Apt. No: 108/4 Feneryolu Tel: 0216 345 33 12

  ● The Shore Club www.theshoreclub-tr.com Suadiye Park, Plaj Yolu No: 18 A Blok Suadiye Tel: 0216 464 10 80

  ● United Clubs Göktürk Yeşhill Sitesi No: 48 Göktürk Tel: 0212 322 23 25

  ● United Clubs Lotus www.unitedclubs.com Ambarlıdere Cad. No: 6 Ulus Tel: 0212 288 79 88

  ● Yeşilköy Spor Merkezi www.yesilkoyspormerkezi. com Hatboyu Cad. Ok İş Hanı No: 7 Kat: 3 Yeşilköy Tel: 0212 663 38 48

  ● Yogatime www.yogatime.com.tr Halaskargazi Cad. Yılmazlar Pasajı No: 153 Kat: 1 Şişli Tel: 0212 343 93 10

  ● Zest Studio www.zeststudio.com Valikonağı Cad. Divan Apt. No: 113 Kat: 2 Nişantaşı Tel: 0530 405 93 50

  ANKARA
  ● Base Life Club www.baselifeclub.com Angora Cad. No: 209/10 Beysupark Çayyolu Tel: 0312 225 41 43

  ● Curves Çayyolu Park Cad. No 17 Tel: 0 312 242 22 96

  ● MAC Panora www.marsathletic.com Panora Alışveriş Merkezi Turan Güneş Bulv. No: 182 Tel: 0312 490 14 77

  ● Renewa Club www.renewaclub.com Reşat Nuri Sok. No 52 Çankaya Tel: 0312 441 02 02

  ● Sporthill İncek Ahlatlıbel Mah. Güney Kent Sitesi 52. Cad. No: 5A Çankaya Tel: 0312 489 14 58

  ● Sports International Ankara www.sportsinternational. com.tr Bilkent 1. Cad. Tel: 0312 266 71 00

  ● United Clubs Konutkent www.unitedclubs.com Safranbolu Cad. No 12 Konutkent II Çayyolu Tel: 0312 240 11 61

  ● United Clubs Zirvekent Birlik Mah. 5. Cad. No: 48 Çankaya Tel: 0312 495 47 90

  İZMİR
  ● Aquacity Termal Sağlıklı Yaşam Merkezi www.termalspor.com Vali Hüseyin Ögütcen Cad. No: 2 Balçova Tel: 0232 259 14 00

  ● City Club Wellness Center Kıbrıs Şehitleri Cad. No: 39 Alsancak Tel: 0232 464 24 24

  ● Ege Aerobic Kulübü Mithatpaşa Cad. No: 716 Küçükyalı Tel: 0232 23278 94

  ● Ege Form Club Wellness Center www.egeformclub.com Kıbrıs Şehitleri Cad. No: 39 Mazhar Zorlu İş Merk. Tel: 0232 464 47 03

  ● İzmir Hilton Gym Health Center www.gym-health.net Gaziosmapaşa Bulvarı No: 7 Çankaya/İzmir Hilton Oteli 10. Kat Tel: 0232 441 81 59

  ● Portakal Spor Maltepe Mah. Atatürk Bulv. No: 75 Bergama Tel: 0232 631 38 88

  ● SportsPark www.sportspark.com.tr Kipa AVM Balçova

  ● Sports International İzmir www.sportsinternational. com.tr 2040 Sok. No: 3 Mavişehir Karşıyaka Tel: 0232 324 15 00

  ● White Sports Center Palmiye AVM Balçova Tel: 0232 279 26 43

  ● Yeni Bornova Sport Fitness Center www.ybsportfitnesscenter. com 225 Sokak No: 15/C Özkanlar Bornova Tel: 0232 348 4468

  BURSA
  ● Altınceylan www.altinceylan.com.tr Kültürpark içi Osmangazi Tel: 0224 234 34 34

  ● LifeLand Wellness www.lifelandclub.net İhsaniye Mah. İsmetiye Cad. No: 22 Nilüfer Tel: 0224 245 58 26

  ● Nilüfer Asya Spor Merkezi www.niluferasya.com İhsaniye Mah. İkizevler Sok. No: 7 Nilüfer Tel: 0224 249 64 55

  ● Portakal Spor Cumhuriyet Mah. FSM Bul. Yağmur Sok. Elmas Evler C Blok D: 9 Nilüfer Tel: 0 224 453 23 00

  ANTALYA
  ● Apex Spor Merkezi www.apexspor.com Arapsuyu Mah. Atatürk Bulvarı Onbaşı Apt. No: 125/1 Tel: 0242 229 51 77

  ● Gem’s Fitness Club www.gemsfitnessclub.net Sinan Mah. Recep Peker Cad. No: 5 Üçkapılar Tel: 0242 244 39 62

  ● MAC Gloria Gloria Resorts Belek Serik Tel: 0242 710 23 00

  ● Prolife Family Wellness & Fitness Club www.prolife-antalya.com Akdeniz Bulvarı Liman Mah. Bileydi Residence No: 1 Konyaaltı Tel: 0242 259 63 71

  ● Prolife Family Wellness & Fitness Club Lara Yeşilbahçe Mah. 1446 Sok. Kuzular Sitesi A Blok No: 1 Tel: 0242 321 21 87

  ● Shapes Antalya www.shapesantalya.com Şirinyalı Mah. İsmet Gökşen Cad. 1494 Sok. Nihal Apt. No: 6/1 Muratpaşa Tel: 0242 316 33 83

  Aytaç Özkardaş Gozzi

  Formsante Dergisi Eylül 2011 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz