Diğer
  Ana SayfaRöportajDinamik Aktif&Doğal Güzelliği genetik mirasında gizli

  Dinamik Aktif&Doğal Güzelliği genetik mirasında gizli

  -

  Tuba ÜnsalTuba Ünsal için özgürlük her şey demek. Kalıplara sığmayı sevmiyor. Doğal yaşamayı ve doğal görünmeyi seviyor. Kapak çekimimiz için ilk karşılaştığımız anda da rahat bir nefes almamızın sebebi bu olsa gerek. Gayet doğal davranıyor ve karşısındayken aklınızdan “Acaba ben de bu kadar doğal olabilir miyim?” sorusunu geçirmemeniz mümkün değil. Ben kafamda bu sorularla röportaja başlarken o da sağlıklı değil ama doğal yaşadığının altını çizerek formsanté’ye samimi cevaplar verdi.

  Karşımıza ilk çıktığında henüz 14-15 yaşında genç bir kız olan Tuba Ünsal, belki de gözümüzün önünde büyüdüğü için sevimli kız imajından sıyrılamıyor. Fakat o sevimli kız olmanın dışında hem genç bir anne, hem de sosyal sorumluluk projelerine gönül vermiş bilinçli bir kadın.

  Hamileliğimde 15 kilo aldım. Emzirmeye dikkat ettim. Emzirme hamilelikte alınan kiloları doğal yollarla yakmanızı sağlıyor.

  Sağlıklı yaşadığınızı söyleyebilir misiniz?
  Sağlığıma en dikkat ettiğim zaman hamilelik dönemim oldu. Onun dışında kendime çok dikkat eden biri değilim, maalesef. Allaha çok şükür genetik olarak iyi bir mirasa sahibim. Ama onun dışında ardışık iki gün spor yaptığımı hatırlamıyorum. Diyet de yapmıyorum.

  - Advertisement -

  eylul-2011-roportaj-resim-2Hamilelik döneminiz sizi zorladı mı?
  Hamileliğimin ilk zamanlarında çok zorluk çektim. Hatta bu dönemi anlatan bir kitap yazdım. Benim gibi kızlar hamile kalırsa ne yaparlar konusunu içeriyor. İlk zamanlar o dönüşüm çok zordu. Benim bir hayat ritüelim vardı. Ne yediğime, ne de içtiğime dikkat ediyordum. Fakat sonrasında gitgide içinizdeki canlıyı hissedip artık anne olma hormonları salgıladığınızda kendiliğinden bir dönüşüm yaşıyorsunuz. Çok su içmeye özen gösterdim. Protein ve karbonhidrat isimlerini yeni öğrenmişken nasıl yemem, hangi sıklıkla yemem lazım onlara dikkat etmeye başladım. Sonrasında ise içime küçük bir obez oturdu (gülüyor). Ondan sonra da çok uğraşmama gerek kalmadı, çünkü kızım her şeyi yiyordu.

  Hamilelik döneminizde aldığınız kiloları nasıl verdiniz?
  Hamileliğimde 15 kilo aldım. Emzirmeye dikkat ettim. Emzirme hamilelikte alınan kiloları doğal yollarla yakmanızı sağlıyor. Amerika’da çocuğuma hiç yardım almadan kendim baktım ve o süreç oldukça yorucuydu. Buraya döndüğüm zaman hemen çalışmaya başladım. Çalışırken de doğal olarak kilo vermeye başlıyorsunuz.

  Kilolarımı 7 ayda verdim
  Şu an beslenme düzeniniz nasıl?
  Şu an beslenme düzenimin iyi olduğunu söyleyemem. Sabah yediklerimi saysam şaşırırsınız. Metabolizmam çok hızlı çalışıyor. Bir de genç anne olmanın verdiği avantajlar var. Kızım çok hareketli, sürekli hoplayarak vakit geçiriyoruz. Ben yerinde duramayan biriyim. İki gün boşluğum olduğunda hemen şehir dışına ya da yurt dışına gidebiliyorum. Tüm gün boyunca evimde oturduğumu hatırlamıyorum. Bu düzende, bu hareketli hayat stilinde doğal olarak kilo veriyorum.

  Et ya da sebze ağırlıklı mı besleniyorsunuz?
  Bir hafta çok sebze yerken bir hafta çok et yediğimi fark edebiliyorum. Bütün yemekleri seviyorum. Meyve çok yiyorum. Hamilelik dönemimde en iyi yaptığım şey her gün yeşil sebzelerin suyunu sıkarak öğün aralarında içmemdi. Bol bol su içiyordum. Pet şişeyle dolaşıyordum. Evde olduğum zamanlarda mutlaka meyve suyumu sıkıp, içmeye özen gösteriyorum.

  Spor yapıyor musunuz?
  Doğumdan sonra İstanbul’a döndüğümde ve işe başlamaya karar verdiğimde üç ay pilates yaptım. Haftada iki gün gidiyordum. Sonrasında bıraktım. Fakat spora tekrar başlamayı düşünüyorum. Hatta motive olmak için kendime çok güzel spor kıyafetleri aldım. Yeni dönemde tekrar başlıyacağım.

  Yürüyüş yapıyor musunuz?
  Amerika’da hamilelik dönemimde yürüyordum çünkü yürüyüşün normal doğumu kolaylaştırdığını okumuştum.

  Kızıma iyi bir ev sahibi oldum
  Annelik sizi değiştirdi mi?
  Annelik beni hiç değiştirmedi. Hamilelik dönemimde kızım içimde yaşadığı ve misafirim olduğu için iyi bir ev sahibi olmaya çalıştım ama onun dışında benim hayatımı hiç değiştirmedi. Değiştirmemesi için de uğraşıyorum. Annelik dipsiz bir kuyu, bebeğinizle ne kadar çok ilgilenir ve ne kadar çok vakit geçirirseniz, daha fazlasını istiyorsunuz. Ama buradaki önemli nokta kendinize ve ailenize de vakit ayırmanız gerektiğini unutmamak.

  eylul-2011-roportaj-resim-3Sare’yi nasıl bir çocuk olarak yetiştiriyorsunuz?
  Sare, çok tatlı ve çok uslu. Uyku sorunu ya da sağlık sorunu olmadı. Benim çocuk büyütme yöntemlerim diğerlerinden biraz farklı. Sare iki aylıkken benimle sete gelmeye başladı. Her gün beraber sete gidiyoruz. 50 kişinin arasında kucaktan kucağa dolaşıyor. Her şeyden ve herkesten saklanan, proje bebek şeklinde yetiştirilen bebekler var. Ama ben kızımı rahat bir şekilde yetiştiriyorum. Nisan ayında onu denize soktum. Bağışıklık sistemi çok güçlü, çünkü onu koruyarak ya da kollayarak büyütmüyorum. Beş aydan sonra sterilizasyonu kestim. Maalesef çok steril bir ülkede yaşamıyoruz bu nedenle mikroplara alışması lazım. O yüzden de kızım hiç hastalanmadı.

  “Annelik dipsiz bir kuyu, bebeğinizle ne kadar çok ilgilenir, ne kadar çok vakit geçirirseniz, daha fazlasını istiyorsunuz. Ama buradaki önemli nokta kendinize ve ailenize de vakit ayırmanız gerektiğini unutmamak.”

  Kilo sorununuz olmadı mı?
  Sadece hamilelik dönemimde oldu ama onda da kendimle ilgili bir sorunum olmadı.

  Normal doğum mu yaptınız?
  Anestezi almadan normal doğum yaptım. Sancılarımı evde çektim ve son dakika hastaneye gittim. 10 dakika sonra da kızım doğdu.

  Doğal halim en güzeli
  Cildiniz için nasıl bir bakım yapıyorsunuz?
  Dr. Murad’ın ürünlerini kullanıyorum ve çok memnunum. Yaz aylarında vücudumda minik isilikler çıkardı. Sonra bir akne jelini keşfettim ve vücudum için onu kullanmaya başladım. Çok işe yaradı. Eskiden cildimi temizlemeye özen göstermezdim. Makyajla eve gelirdim ve yatardım. Şimdi temizlemeden yatmıyorum. Kiehls’in yıkama jeli var ve onu düzenli olarak kullanıyorum. Vücudum için eczanede satılan bir nemlendirici kullanıyorum. Duşta mutlaka tüm vücuduma yağ sürüyorum ve o vücudumda kalıyor. Çünkü çok kuru bir cildim var.

  Saçınıza nasıl bakıyorsunuz?
  Saçımla ilgili çok sıkıntı çekiyorum. Çünkü saçım çok ince telli ve tüy gibi. O yüzden saçımı yaklaşık iki yıldır boyamıyorum. Sadece önüne bir sarılık attırdım. O beni kurtardı çünkü boya yaptırdığım zaman saçlarımın yarısı gidiyordu. Dünyaya gelirken mükemmel bir kombinasyonda geldiğimizi düşünüyorum. Ben de saçımla çok oynadım. Her renk oldu ama sonuç olarak en beğendiğim halimin doğal hali olduğunu keşfettim. Saçlarıma bakım yapmak için Beni Unutma’nın setinden kuaförümün getirdiği Antalya’da yılın belirli zamanlarda toplanan bir bitki yağını iki aydır kullanıyorum ve çok memnunum. Saçlarımı hem çok parlak hem de daha hacimli yapıyor.

  Sosyal medyayı oldukça fazla kullanan isimlerden birisiniz. Hakkında çok konuşulan internet yasakları konusunda ne düşünüyorsunuz?
  Beni de yasaklasınlar diyorum. Çünkü sosyal medya özellikle haberi yapılan insanlar için çok önemli. Çünkü magazinin geldiği nokta güzel bir fotoğrafınızın altına haber döşemekten ibaret. O yüzden insanlara yanlış tanıtılıyorsunuz. Bu davranış da insanların sizi tanımadan, size karşı önyargılı olmalarına neden oluyor. Ben hep medyanın bütün ünlülerden nefret ettiğini düşünüyorum. Sosyal medyanın varlığı bizim gibi insanlar için çok önemli. Sosyal medya sayesinde kendi dergimin editörüyüm, kendi gazetemin yazarıyım. Benimle ilgili yalan yanlış haberler yazamazsınız. Kendimi doğru anlatmak için sosyal medyayı kullanıyorum.

  “Dünyaya gelirken mükemmel bir kombinasyonda geldiğimizi düşünüyorum. Ben de saçımla çok oynadım. Her renk oldu ama sonuç olarak en beğendiğim halimin doğal hali olduğunu keşfettim.”

  Makyaj yapıyor musunuz?
  Makyaj çok yapmıyorum. Hamilelik lekelerimi yok etmek için ince bir fondöten sürmek durumunda kalıyorum. Koruyuculu bir fondöten ve güneşten de koruyor. Onun dışında makyaj yapmıyorum.

  eylul-2011-roportaj-resim-4Çatlak probleminiz oldu mu?
  Çatlak problemim olmadı çünkü olmaması için çok uğraştım. Hamileliğin ilk altı ayında vücuda krem sürerken bile çok dikkatli olmak gerekiyor. Sürdüğünüz krem vücudunuza nüks ediyor ve toksik maddeler bebeğinize de geçebiliyor. Onda da yine bir film setinde, rejiden bir arkadaşımın ablası Afrika’da doğal maddelerden üretilmiş bir yağ getirmişti. Hamilelik dönemimde o yağı sürdüm. Eğer ki çatlağımın olmamasının sebebi bir şeyse kullandığım yağ olabilir. Genetik deniliyor ama ablamda çatlak oldu. Sonrasında da sıkılaştırıcı ve çatlaklar için olan bir serumu kullandım.

  Zamansız ve mekansız giyinmeyi seviyorum
  Modayla ilgileniyor musunuz?
  Giyinmenin bir sanat dalı olduğunu düşünüyorum. Hayatım boyunca hep kendime göre bir bakışım vardı. Son zamanlarda belki de gözümün değişmesiyle stilimin oturduğunu düşünüyorum. Modayla ilgilenmeyi, dergileri takip etmeyi ve alışverişi seviyorum.

  Nerelerden alışveriş yapıyorsunuz?
  Takip ettiğim tasarımcılar var. Özel davetlerde ve özel yerlerde giydiğim birtakım modacılar var. Stella McCartney, Karl Lagerfeld ve Chanel’i seviyorum. Hakan Yıldırım’ın tasarımlarını beğeniyorum. Özellikle Hakan markası olduktan sonra çok seviyorum. Gündelik alışverişimi Blender’dan yapıyorum. Harvey Nichols, Brandroom’un koleksiyonlarını beğeniyorum. Onun dışında Mango ve Zara’dan da alışveriş yapıyorum.

  Nasıl giyinmeyi tercih ediyorsunuz?
  Zamansız ve mekansız giyinmeyi seviyorum. Canım topuklu ayakkabı giymek istiyorsa çok uzun bir yol yürüyecek olsam da topuklu ayakkabımı giyiyorum. Davete babetle gitmek istiyorsam öyle yapıyorum.

  Röportaj: Nilgün Yıldız
  Fotoğraflar : Mehmet Erzincan / Fabrika
  Styling: Cristina Cosentino
  Fotoğraf Asistanları: Sinan Erol, Bedia Günaydın
  Makyöz: Gülüm Erzincan
  Saç: Ali Yılancı

  Formsante Dergisi Eylül 2011 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz