Diğer
  Ana SayfaSağlıkHamilelikDoğum kontrol hapları hakkında efsaneler ve gerçekler

  Doğum kontrol hapları hakkında efsaneler ve gerçekler

  -

  Ataşehir Florence Nightingale Hastanesi’nden, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. M.Yasemin Yakut yanlışımızın aslında doğum kontrol haplarını hep gebelikten koruyan haplar olarak düşünülmesi olduğuna dikkat çekiyor. Yakut, bu hapların sadece gebelikten korunmak için kullanılan bir yöntem değil, kadınlarda ve genç kızlarda bazı özel durumlar için tedavi edici haplar olarak ele alınması gerektiğine vurgu yapıyor…

  Efsane: DOĞUM KONTROL HAPLARI KİLO ALDIRIRMIŞ

  Gerçek: Haplar iştah merkezini bir miktar uyarabilir. Ancak dikkat edersek kilo almayız. Hiç bir şey yemeyip sadece hap içilse kilo artışı olmaz. DKH’larının vücutta su tutması bu yüzden de rölatif bir kilo artışı olabilir. Bu durum dikkatli beslenme ve egzersiz ile giderilebilir. Ayrıca bu etki geri dönüşümlüdür ve hap bırakılınca düzelir. Yeni nesil haplarda kilo verme özelliği olanlar da vardır. Polikistik over sendromu tanısı alan kilolu hastalarda hastanın kolay kilo verebilmesi için diyet, egzersiz programlarına DKH’ları da eklenir.

  Efsane: DOĞUM KONTROL HAPLARI TÜYLENME YAPARMIŞ

  Gerçek: DKH’larının içeriği östrojen ve progesteran hormonlarıdır. Bu hormonlar kadın vücudunda zaten üretilen var olan bizim için yabancı olmayan hormonlardır. Hapların içeriğindeki progesterone hormonun çeşidine göre de etkileri değişir. Erkeklik hormone karşıtı etki yapanlar tüylenme şikayeti olanlarda tüylenmeyi azaltmak için kullanılır.

  Efsane: DOĞUM KONTROL HAPLARI SİVİLCE YAPARMIŞ

  Gerçek:Aksine yeni nesil haplar sivilce oluşumunu azaltır. Saç ve cilt üzerinde olumlu etkiler gösterir. Yine dermatolog arkadaşlarımızla ortak çalışıp sivilcesi olan genç kızlarda kozmetik ürünlerin yanı sıra DKH’ı kullanarak tedavi sürecini hızlandırıyoruz.

  Efsane: DOĞUM KONTROL HAPLARI KISIRLIK YAPARMIŞ

  Gerçek:Hapların kısırlık yapma gibi bir özelliği yoktur. Doğurganlığı etkilemezler. Hap bırakıldıktan sonra doğurganlık hemen geri döner.

  - Advertisement -

  Efsane: DOĞUM KONTROL HAPLARI UZUN SÜRE KULLANILMAZ

  Gerçek: Bu doğru değildir. Yeni nesil haplar ömür boyu kullanılabilir. Bir kadın kullanıma engel olan bir sağlık sorunu yoksa ilk adetten menopoza son adete kadar DKH kullanabilir. Kullanım süresi arttıkça rahim ve yumurtalık kanserine karşı yakalanma riski  azalmaktadır.

  Efsane: DOĞUM KONTROL HAPI KULLANIRKEN BİR İKİ AY ARA VERMEK GEREKİR 

  Gerçek: Asla böyle bir durum söz konusu olamaz. Vücudu dinlendirmek gibi hap kullanırken ara vermek sözkonusu değildir.

  Efsane: DOĞUM KONTROL HAPLARI CİNSEL İSTEĞİ AZALTIRMIŞ

  Gerçek: Bu söz konusu değildir. Geleneksel yöntem olan geri çekme ile korunma sıarsında cinselliğe ara vermek ve gebe kalma korkusu libidoya olumsuz etki yapar. Yine modern bir yöntem olduğu halde koruyuculuğu yüzde yüz olmayan kondom da da aynı durum söz konusudur. İstenmeyen gebelik endişesi olmayınca cinsellikten daha çok zevk alınır . Kullanım hatası olmaz ise koruyuculuk yüzde yüze yakın olduğu için risk olmadığı için cinsel yaşam daha güvenli hale gelir.

  Efsane: DOĞUM KONTROL HAPLARI ADET DÜZENİNİ BOZARMIŞ

  Gerçek: Tam tersine doğum kontrol hapları adeti düzene sokmak için kullanılır.Genç bir kız yada premenopz gibi  her yaş grubunda adetin düzene girmesi için hap kullanırız. Çok yoğun ve uzun kanama periyotları olanlarda , bu yüzden kansızlık anemi şikayeti olanlarda kanmayı azaltmak, anemiyi düzeltmek için DKH kullanırız. Bazı hapların içerdiği hormon düzeyi düşük olduğu için ilk üç ayda ara kanama olabilir. Bu durumu düzensizlik olarak adlandırmamamak gerekir. Hapın bu etkisi için verilen danışmalık önemlidir. Şayet üç ayın sonunda ara kanama devam ediyorsa içerikteki östrojen dozu farklı olan bir preparata geçilir.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz