Diğer
  Ana SayfaBebekEmzirmek kilo verdirir mi? Emzirmek kaç kalori yaktırır? Emzirirken kilo vermenin püf...

  Emzirmek kilo verdirir mi? Emzirmek kaç kalori yaktırır? Emzirirken kilo vermenin püf noktaları

  -

  Emzirmenin besin sağlama ve bebeğinizi hastalıklara karşı korumanın yanı sıra, anneye de faydaları bulunuyor. Ancak emzirme döneminde alınan kilolar nedeniyle annelerin kafası oldukça fazla karışabiliyor. “Emzirmek kilo verdirir mi?, Emzirmek kaç kalori yaktırır?, Emzirirken kilo vermenin püf noktaları neler?” sorularının yanıtlarını Uzman Diyetisyen Perihan Kılıç verdi…

  Anne sütünün verimliliği ve bebeğin ilerideki yaşamındaki sağlığı için emzirme dönemi beslenmesi oldukça önemlidir. Hamilelik döneminde kazanılan sağlıklı beslenme alışkanlıkları emzirme döneminde de sürdürülmelidir. Bütün besin gruplarından tüketmeye ve düzenli beslenmeye özen gösterilmelidir.

  Emzirme dönemi beslenmesi annenin sağlığının korunması, sütün yeterli ve verimlisi olması, bebeğin normal büyüme ve gelişimini tamamlaması için önemlidir.

  Emzirmek kilo verdirir mi?

  Emzirme döneminde her ay ortalama 1 kilo verilmektedir. Kilo verme durumu kişiye göre değişmektedir. Ayda 2 kilodan fazla verilmemelidir.

  Emzirmek kaç kalori yaktırır?

  Her 1 ml süt salınımında vücudunuz 7 kalori harcamaktadır. Bu nedenle ortalama egzersiz yapmış kadar kalori harcanmaktadır.

  - Advertisement -

  Hamilelik döneminde 9-12 kilo almış bir anne doğum sonrası ilk 6 ayında normal sağlıklı kilosuna ulaşabilir. Bunun için yeterli ve dengeli beslenmeli, süt vermeye devam etmelidir.

  Emzirme döneminin normal sürecinde kilo verme bulunmaktadır. Bu dönemde sütün artması için şekerli, yağlı besinler tercih eden anneler tam tersi kilo almaktadır. Doğum sonrası kilosunun üzerine bile kilo alımı olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre yeterli ve sağlıklı beslenen annelerin sütleri yanlış beslenen annelere göre daha verimli olduğu saptanmıştır.

  Emzirmek ile koşmak aynı kaloriyi mi yaktırır?

  Bebeğinizi her emzirmede 500-700 kcal enerji harcanmaktadır. Bu da 1 saat boyunca orta şiddette yapılan egzersiz ile harcanan kaloriye eştir. Bebeğinizi emzirmek kilo vermenize yardımcı olmaktadır.

  Emzirirken kilo vermenin püf noktaları

  • Emzirme döneminde iki kişilik besin tüketimine gerek yoktur. Hızlı kilo da verilmemelidir.
  • Emziren annenin enerji ihtiyacı da artar. Yeterli besin tüketmezse kendi enerji depolarını kullanır. Bu durum devam ederse aşırı zayıflamaya başlar, sağlık sorunları yaşamaya başlayabilir, süt salgısı azalır ve bebeğin büyümesi yavaşlayabilir. Bu nedenle emzirme döneminin ilk 4-6 ayı sıkı diyet önerilmemektedir.
  • Hızlı kilo vermek için yapılan düşük kalorili diyetler süt kalitesini düşürmektedir.
  • Anne sütü doğadaki en kaliteli besindir. Kilo vermek için kalitesi tehlikeye atılmamalıdır. Karbonhidrat, yağ ve protein yeterli ve dengeli alınmalıdır.
  • Sindirim sisteminin düzenli çalışması için posa içeriği yüksek sebze ve meyve tüketimine dikkat edilmelidir.
  • Emzirme döneminde yeterli su tüketimi oldukça önemlidir. Günde yaklaşık 2.5-3 litre su içmeye özen göstermelisiniz.
  • Sıvı ihtiyacı için şekersiz komposto yapabilirsiniz.
  • Canınız tatlı yemek istediğin sütlü tatlıları veya dondurma tercih edebilirsiniz. Porsiyon miktarı ve sıklığı için beslenme uzmanınıza danışmalısınız.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz