Diğer
  Ana SayfaHaberEvde maske nasıl yapılır? İşte kolay maske yapımı

  Evde maske nasıl yapılır? İşte kolay maske yapımı

  -

  Türkiye’de Koronavirüs nedeniyle toplu alanlar, marketler ve pazarlarda maske takma zorunluluğu geldikten sonra maske ihtiyacı giderek arttı. Maske sıkıntısı çeken vatandaşlar evde maske yapımını öğrenmek istiyor. Bu yüzden yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle son zamanlarda en çok merak edilen sorulardan biri ‘evde maske yapabilir miyim?’ oldu. Peki evde kendi maskemizi nasıl yaparız? Evde pratik bir şekilde maske yapmak için gerekli malzemeler; bez çanta, makas, iğne ve iplik…

  EVDE MASKE NASIL YAPILIR?

  İşte evde maske yapmanın en güvenli ve pratik şekli…

  SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN MASKE KULLANIMINA İLİŞKİN KLAVUZ

  Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle kalabalık alanlar, marketler ve pazarlarda maske takılması zorunlu hale geldi. Sağlık çalışanlarıyla birlikte vatandaşların Koronavirüs’e karşı en sık kullandığı ürün maskeler. Bu yüzden Sağlık Bakanlığı da, resmi Twitter hesabında tıbbi maskelerin kullanımına ilişkin olarak bir kılavuz yayınladı.

  Kılavuzda, kimlerin tıbbi maske kullanması gerektiği, maske kullanımı sırasında nelere dikkat edilmesi gerektiği, maskelerin nasıl takılıp çıkarılacağı ve el hijyeninin önemine dikkat çekildi.

  - Advertisement -

  KİMLER TIBBI MASKE KULLANMALI?

  Broşürde kimlerin tıbbi maske kullanması gerektiğine ilişkin, “Ateş, öksürük, solunum sıkıntısı belirtilerinden birinin gelişmesi durumunda hemen tıbbi maske takarak, en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Yeni Corona Virüs hastalığı tanısı veya şüphesi olan bir kişinin bakımını yapıyorsanız mutlaka tıbbi maske takın. Ev izolasyonundayken çeşitli nedenlerle dışarı çıkmak zorunda kalırsanız enden çıkarken mutlaka tıbbi maske takın. Ev izolasyonundayken evin ortak alanlarını kullanırken mutlaka tıbbi maske takın” denildi.

  MASKE NASIL TAKILIR?

  Maskenin nasıl kullanıldığı da fotoğraflar ile anlatılarak, şu bilgilere yer verildi:
  “Maskeyi takmadan önce eller en az 20 saniye su ve normal sabunla yıkanır. Maske; katlı kısmı dış tarafta kalacak, üst taraftaki metal şerit burun köprüsünün üzerine gelecek şekilde takılır. Maske lastikli ise maskenin yanlarındaki lastikler kulak kepçesinden geçirilerek takılır. Maske ipli ise maskenin üst kenarlarındaki ipler kulakların üstünden geçirilerek başın arka kısmında bağlanır, alt kenarındaki ipler ensede bağlanır. Maskenin üst tarafındaki metal şerit burun köprüsünün üzerine hafifçe bastırılarak yerleştirilir. Maske burun, ağız ve çeneyi tamamen kapatacak, kenarlardan hava geçişine izin vermeyecek şekilde takılır.”

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz