Diğer
  Ana SayfaSağlıkFazlası zarar

  Fazlası zarar

  -

  Uzmanlar, fazla vitamin tüketiminin vücuda zarar verdiği uyarısında bulunuyor. Dr. Güzin Oğuz, “Takviyeler, yeterli besin aldığınızdan emin olmanız için iyi bir yol. Ancak çok fazla alınması durumunda birçok vitamin ve mineral vücut için zehirli olabiliyor. Fazla alınan A vitamini mide bulantısı, kusma ve karaciğer hasarı oluşturabiliyor. Çok fazla D vitamini alımı ise zayıflığa, kalp ritim problemlerine ve baş dönmesine yol açıyor. Vücut; A, D, E, K vitaminleri ile demiri depoladığından, fazlası organlarda ve dokularda birikerek böbreklere, karaciğere, kalbe ve beyne zarar verebiliyor” diyor.

  Riski azaltın
  Ispanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerde, lutein ve zeaksantin gibi antioksidanlardan oldukça fazla bulunuyor. Bunlardan zengin bir beslenme düzenine sahip kadınlarda, meme kanseri görülme sıklığının yüzde 16 daha az olduğu belirtiliyor. Lahana ve kuşkonmaz da ıspanak kadar önemli antioksidan bileşenlerine sahip. Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Öçal, meme kanseriyle mücadelede ayrı bir önemi olan ıspanağın sıklıkla tüketilmesini öneriyor.

  Sihirli yumurta
  Herkes sağlıklı ve genç bir cilde sahip olmak istiyor ama bakım ürünleri tek başına yeterli geliyor mu? Dermatoloji Uzmanı Hüseyin Hira, “Sağlıklı cilde giden yol mideden geçer” diyerek, mucizevi bir besin olan yumurtanın önemine dikkat çekiyor: “Mükemmel bir cilt dostu, olağanüstü güçlü bir protein, vitamin ve mineral kaynağı… Kaliteli bir protein kaynağı olmasıyla hücre yenilenmesine, derinin temel yapısını oluşturan kolajen ve elastin üretimine yardımcı oluyor. Zengin biotin ve B12 içeriği ile deri kalitesini arttırırken, saçları destekliyor ve sağlıklı tırnak görünümüne katkıda bulunuyor.”

  - Advertisement -

  8

  Eksikliğinde neler oluyor?
  Son bilimsel çalışmalarda, D vitamini eksikliğinin; tümör oluşumuna, kalp-damar hastalıklarına, diyabete, enfeksiyona eğilime ve depresyona yol açtığı belirtiliyor. Ayrıca tıbbi yayınlarda, bu vitaminin immünolojik toleransta önemli bir rolü olduğu öne sürülüyor. Dr. Öğr. Üyesi Barış Gündoğdu, D vitamini eksikliğinin bağ dokusu hastalıklarına yatkınlığı arttırdığını ve bu türden tanı alan hastalarda eklem ağrılarının şiddetlendiğini söylüyor.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz