Diğer
  Ana SayfaSağlıkGazlı içecekler depresyon riskini artırıyor

  Gazlı içecekler depresyon riskini artırıyor

  -

  Amerikalı bilim insanlarının çalışması, diyet ve gazlı içeceklerin depresyon riskini artırdığını gösterdi. Araştırmada günde 4 bardak kahve tüketenlerde depresyon riskinin yüzde 10 az olduğu, ancak günde 4 kutu gazlı veya tatlandırılmış içecek tüketenlerde depresyon riskinin yüksek olduğu saptandı.

  PÜF NOKTASI
  Nefes darlığı, çoğu zaman akciğer ve kalp hastalıklarının belirtisi olabiliyor. Eğer istirahat halindeyken bile nefes alıp vermekte zorluk çekiyorsanız uzmana başvurmakta geç kalmayın.

  Obeziteden korkun!
  Obezitenin zararları, yeni araştırmalarla her geçen gün daha fazla su yüzüne çıkıyor. Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feyyaz Özdemir, “Yaklaşık tüm kanserlerin üçte birinin tek nedeni sigara. Son araştırmalar gösteriyor ki obezite de, neredeyse sigara kadar önemli bir risk faktörü. Obezite özellikle rahim, kolon ve meme kanserlerinde güçlü bir neden olarak biliniyor” şeklinde açıklıyor.

  mart-2013-saglik-raporu-resim-2Mayıs ayına kadar risk altındayız
  Grip başta olmak üzere üst solunum yolu enfeksiyonlarının riski mayıs ayına kadar devam ediyor. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sünbül grip ile nezlenin eş anlamlıymış gibi algılandığını, oysa ikisinin de farklı hastalıklar olduğunu hatırlattı. Hava ve temas yoluyla bulaşan üst solunum yolu hastalıklarına yönelik tedbir almak gerektiğini vurgulayan Sünbül, “Hapşırırken, öksürürken tek kullanımlık mendil tercih edilmeli. Mendil gibi kullanılan eşyalar hemen çöpe atılmalı, ortalıkta bırakmamalı. Eller sık ve kuralına uygun yıkanmalı. Eller yıkanırken sıvı sabun ve kağıt havlu kullanımına özen gösterilmeli” önerisinde bulundu.

  - Advertisement -

  Formsanté Dergisi Mart 2013 Sayısı  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz