Diğer
  Ana SayfaSağlıkGenç sanatçı Cem Adrian ortodonti tedavisini anlatıyor...Gönül rahatlığıyla Gülümseyebiliyorum

  Genç sanatçı Cem Adrian ortodonti tedavisini anlatıyor…Gönül rahatlığıyla Gülümseyebiliyorum

  -

  Yapı olarak güleryüzlüyüm üstelik de gülmeyi çok severim. Ama şanssızlık bu ya, ağız yapım çok geniş olduğu için güldüğümde çarpık dişlerim korkunç bir biçimde ortaya çıkıyordu. Uzun yıllar sorun olmayan bu durum, sahne hayatımla birlikte bir kaygıya dönüştü. Erişkinlerin de ortodontik tedavi yaptırabileceklerini öğrenince hemen uzman bir hekime başvurdum.

  Kendi yaşamımdan anlatacağım bu öykü size pek de "dert edilecek" bir şeymiş gibi gelmeyebilir ilk başta. Ancak benim durumumda olan pek çok yetişkin olduğunu biliyorum ve onlara yol gösterebileceğini düşünerek ben de kendi hikayemi aktarıyorum. Çünkü sanılanın aksine ortodonti tedavisi sadece çocuk yaşta değil, erişkin yaşlarda da yapılabiliyor. Ben de bunu geç de olsa öğrenmiş olan erişkinlerdenim!
  Doktorlar gözümü korkuttu
  Dişlerim çocukluğumdan beri problemliydi. Doktorlar çene yapımın dar, ağzımdaki diş sayısının buna göre fazla olduğunu söylüyordu. Üstelik ön dişlerimde ciddi bir çarpıklık söz konusuydu. Yapı olarak güleryüzlüyüm üstelik de gülmeyi çok severim. Ama şanssızlık bu ya, ağız yapım çok geniş olduğu için güldüğümde çarpık dişlerim korkunç bir biçimde ortaya çıkıyordu. Uzun yıllar bunu hiç sorun etmedim. Belki gizliden gizliye bir kompleks duyuyordum ama yine de bunu dert ettiğimi söyleyemeyeceğim. Hatta arkadaşlarıma bu konuda espriler yapar, kendimle dalga bile geçerdim. Mesela elmayı ısırıp, ısırılmış yerini arkadaşlarıma gösterir ve "Hiç böyle bir şey gördünüz mü?" diye sorabilirdim. Gülerdik birlikte!
  Bu konuda bir uzmana da başvurmadım değil. Hatta bir değil birkaç diş hekimine başvurdum. Önerilerini düşününce şimdi bile "iyi ki yaptırmadım böyle şeyleri" diyorum kendi kendime. Hiç hoş şeyler söylemediler bana. Kimi çene kemiği anomalisinden bahsediyordu. Onlara göre çene kemiğim çok öndeydi ve bunun değişmesi de imkansızdı! Bir başka doktor beni muayene etti ve tedavinin en az 4-5 yıl süreceğini söyledi. Düşünebiliyor musunuz, tam 5 yıl bir diş tedavisinin sürdüğünü? Oradan da elim boş çıktım. Bir diğer doktora göre tüm dişlerimi çektirmeli ve porselen diş yaptırmalıydım! Bu da aslında sağlıklı ama sadece görüntüsü bozuk olan kendime ait dişlerimle vedalaşmak anlamına geliyordu. Buna hiç yanaşmadığım gibi bundan sonra gözüm de korktu. Her gittiğim doktor, bir öncekinin aksine moral vereceğine daha korkunç şeyler öneriyordu. Sonunda bir daha doktora gitmemeye karar verip bu konuyu kapattım. Bir çeşit diş fobisi oluşmuştu bende. Uzun süre doktor muayenehanesinin kapısının önünden bile geçmedim! Aradan yıllar geçti.

  Artık şarkı söylüyorum, sahneye çıkıyorum. Sonuçta estetik bir iş yapıyorum ama şarkı söylerken durum korkunç. Görüntünün hoş olmadığını biliyordum. Kamera karşısına geçip, konserler vermeye başlayınca rafa kaldırdığım bu konuyu tekrar gözden geçirdim. Ve şimdiki doktorumla tanıştım. Açıkçası bu tür tedavilerde doktorunuza güvenmeniz, onun size moral vermesi önemli. Ben de bu konuda şanslı olduğumu düşünüyorum. Benim durumumdaki hastalar için ortodontistlere görünmek gerekiyor ama Türkiye'de ortodontist sayısı o kadar az ki. Bunu da bu konunun içine girince öğrendim. Türkiye'de yakın geçmişte sadece İstanbul, Ankara ve İstanbul'da olan ortodontistlerin sayısı son yıllarda biraz artmış ama yine de yeterli sayıda ve yaygınlıkta değiller. Sanırım ortodontistlerin yetişmesi daha uzun bir süreç aldığı, üniversite eğitiminin ardından ek bir eğitim süreci gerektirdiği için sayıları az.
  Orthoclear yöntemini duyuyorum
  Doğrusu ben erişkinlerde ortodonti tedavisi yapılabildiğini bile bilmiyorum. Benim bildiğim bu tedavi çocuk yaşlarda yapılabiliyor, erişkin yaşlarda değil. Ama ortodontistim bunun çok yaygın bir "yanlış kanı" olduğunu anlattı bana ilk muayenede. Türkiye'de özellikle erişkinler arasında bu tedaviye ihtiyacı olan pek çok hasta olduğunu, ancak estetik kaygılarla bu kişilerin bu tedaviye yanaşmadıklarını anlattı. Benim için bir yıllık bir tedavi süreci olduğundan söz etti. Çarpık dişlerimi orthoclear adı verilen bu yöntemle düzeltecektik. Ancak sabırlı olmam gerekiyordu. Gerekli olan şey sadece sabırsa evet sabırlı olduğumu söyleyebilirim. Ancak doktoruma, şarkı söylediğim için estetik görüntünün benim için çok önemli olduğunu hatırlattım. Evet, diş yapımı düzeltmeye ihtiyacım vardı. Düzgün bir diş olmaksızın sağlıklı ses çıkarmak çok mümkün değildi ama ağzımda tellerle de sahneye çıkmayı düşünmüyordum doğrusu. Doktorum bu konuda hiç endişelenmememi söyledi. Orthoclear yöntemi sayesinde bir yandan çarpık dişlerim düzelecek, diğer yandan taktığım apereller hiçbir şekilde estetik olarak görüntü bozukluğu yaratmayacaktı. Ama bu aperelleri neredeyse bütün gün takmak zorundaydım. Ancak yemek yediğim zamanlar, dişlerimi fırçalarken veya çok önemli bir görüşmeye giderken çıkarabilirdim. Tedavi aklıma yatmıştı. Daha önce duyduklarımdan sonra içacıcı bir gelişmeydi…

  Devamı 2006 Nisan sayımızda…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz