Diğer
  Ana SayfaSağlıkGeniz yanmasına ne iyi gelir? Geniz yanması hangi hastalıkların belirtisi?

  Geniz yanmasına ne iyi gelir? Geniz yanması hangi hastalıkların belirtisi?

  -

  Üst solunum yolları hastalıklarında boğaz tahrişi ve geniz yanması en başlarda geliyor. Peki, geniz boşluğu hastalıkları nelerdir? Geniz yanması neden olur, ne iyi gelir? Boğaz tahrişi nasıl geçer? İstanbul Florence Nightingale Hastanesi, Kulak Burun Boğaz bölümünden Op. Dr. Mazhar Çelikoyar anlatıyor…

  GENİZ NE DEMEK?

  Kısaca geniz de denen bölge esasen bir boşluktur. Geniz boşluğu, burnun arkasında yerleşiktir ve boğazın tepe bölümüdür. Burundan giren hava boşluğu geniz boşluğundan aşağıya boğaza doğru neredeyse dik bir açı ile döner. Geniz boşluğu o nedenle bir L harfini andırır. L harfinin köşesinde geniz eti olarak da bilinen bademcik eşdeğeri bir organ yer alır.

  GENİZ BOŞLUĞU NE İŞE YARAR?

  Geniz boşluğu burun ve boğazın birbirine geçiş yaptığı bir yerdir. Geniz bademciği özellikle erken çocukluk döneminde etkin olan bir bağışıklık organıdır.

  GENİZ BOŞLUĞUNUN HASTALIKLARI NELERDİR?

  GENİZ ETİ İLTİHAPLANMALARI

  Geniz boşluğunda küçük çocuklarda sık görülen hastalıklardan birisi geniz eti (geniz bademciği) iltihaplanmaları ve büyümesidir. Bu çocukların burunları akar, kolay hasta olurlar, burunları tıkalı konuşurlar, ağzı açık uyur ve horlarlar, huzursuz, terleyerek ve sık uyanarak uyurlar. Bu durumun uzun sürmesi halinde çocuğun gün içi huzursuzlukları, aşırı hareketliliği, kimi zaman uykuya eğilimi, ve yüz iskeletine yansıyan orta yüz basıklaşması ile karşılaşılabilir. Bu çocukların endoskopik muayenelerinde burnun arka çıkışını tamamen tıkayan geniz eti büyümeleri görülür.

  GENİZ BÖLGESİ GENEL İLTİHAPLANMALARI

  Daha ileri yaşlarda, daha sıklıkla da genç ve orta yaş erişkinlerde görülebilen, genellikle bulaşıcı bir hastalık sonucu görülebilen bir hastalık halidir, geniz iltihaplanması: Endoskopik muayenelerde geniz bölgesinin iltihap sıvısı ile kaplı olduğu görülür. Bu hastaların hafif ateşleri, boğaz ağrıları, kırıklık hisleri vardır.

  - Advertisement -

  GENİZ BÖLGESİ KANSERİ

  Daha çok orta ve ileri yaşta görülen, geniz bölgesi yüzey hücrelerinden kaynaklanan kanseri oldukça sinsi bir kanser türüdür. Bu kanserlerin bir kısmı Epstein Barr virüsünce oluşturulur. Bazen kanlı burun akıntıları, kimi zaman da boyunda bir kitle ile belirebilirler.

  MİDE ASİDİNİN YAPTIĞI TAHRİŞ (BOĞAZ REFLÜSÜ)

  Mide ile burun arasındaki mesafe haylice uzun görünse de bazı kişilerde mide asidinin küçük bir kısmı yemek borusuna, oradan da boğaza, hatta geniz boşluğuna kadar gelebilir. Boğaz ve geniz bölgelerinin çok hassas yüzey dokuları bu asitten tahriş olur ve yanma hissine yol açarlar.

  COVİD-19 VE GENİZ BOŞLUĞU

  Pandemi dolayısıyla hepimizin yakından tanıdığı Covid-19 mikrobu öncelikle geniz boşluğunda yerleşiyor. Geniz boşluğunda yerleşik olduğu sırada herhangi bir belirti-bulgu vermemekte.

  geniz yanması

  GENİZ YANMASI NEDİR?

  Geniz boşluğunda yanma hissini üstteki hastalıklar ya da başka durumlarda görebiliriz. Bu kişiler burunlarının arkasında yanma hissi tanımlayabilirler. Bazen insanlar, geniz boşluğunun nerede olduğunu bilmedikleri için, bu durumu boğazda yanma olarak adlandırabilir ya da boğazındaki yanma hissini geniz yanması olarak adlandırabilir.

  GENİZ YANMASI NEDEN OLUR?

  Geniz yanmasına en sık yol açan durum mide asidi tahrişidir. Bu rahatsızlığı olan kişiler sıkça boğazlarını temizlerler. Bazı mikrobik hastalıklar, gripal hastalıklar da geniz yanmasına yol açabilir.

  GENİZ YANMASI NEYİN BELİRTİSİ?

  Geniz yanması çoğu kez daha masum bir belirtidir. Boğazda hafif bir tahrişe yol açabilecek birçok şey, tok karnına yatmış olmak, gece ölçüyü kaçırıp yemiş içmiş olmak, aşırı stresli zamanlar içinde olmak gibi durumlarda geniz veya boğazda yanma ile karşılaşmak olağandışı bir durum değildir. Ancak geniz yanması yanı sıra vücut belirtileri (ateş, kırıklık) veya boyunda şişlik ya da burundan kanlı akıntı gibi belirtiler var ise bir hekime başvurmak gerekebilir.

  GENİZ YANMASINA NE İYİ GELİR?

  Geniz boşluğu boğazdan damak yapıları ile ayrılan bir bölmede kalır. O nedenle genize yönelik yüzeysel uygulamaları ağız yoluyla yapmak olanaksızdır. Geniz boşluğundaki yanmaya yol açan nedenler ortaya konabilir ve giderilebilirse geniz yanmasına çözüm olabilecektir. Bir örnek mide asidi tahrişi; mide asidinin uygun beslenme tarzı ve gerekli görülürse mide asidini kontrol altına alan ilaçlarla tedavisi sayesinde genizdeki yanma geçecektir. Mikrobik hastalıklarda ise ana hastalığın tedavisi ile sorun çözülür.

  BOĞAZ TAHRİŞİ NASIL GEÇER?

  Geniz yanmasından hastanın kastı boğazındaki yanma ise o bölgeye yönelik pastil, sprey, ya da gargaralar kullanılabilir. Bir başka seçenek de alkali su içilmesi olacaktır. Alkali su, suyun asiditesini ölçen pH değerinin 7’nin, tercihan 8’in üzerinde olduğu su demektir. Asitli gıdalardan, köpüklü içeceklerden kaçınılması da yararlı olacaktır.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz