Diğer
  Ana SayfaSağlıkGöz tansiyonu nasıl düşer? Göz tansiyonu belirtileri, tanı ve tedavisi

  Göz tansiyonu nasıl düşer? Göz tansiyonu belirtileri, tanı ve tedavisi

  -

  Göz tansiyonu (glokom) göz içi basıncının artması ve bunun sonucu olarak ışık uyarılarını beyine ileten görme sinirinin (optik sinir) hasarlanmasıdır. Peki, göz tansiyonunun belirtileri nelerdir? Göz tansiyonu neden yükselir, nasıl düşer? Göz tansiyonunun nedenleri nelerdir? Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İlker İncebıyık konu hakkında bilgiler verdi.

  GÖZ TANSİYONU NEDEN OLUR?

  Gözümüzün içinde bir sıvı dengesi vardır, göz içi sıvısı bir yerden üretilir, başka bir yerden ise tahliye edilir. İşte bu devir daim sisteminin bozulması, sıvının üretilip tahliye edilememesi durumunda göz içi basıncı artar. Bu basınç artışı görme sinirini inceltir ve bu durum kalıcı körlük yapabilir. Her yaşta görülebilmekle birlikte özellikle 40 yaşın üstünde ve ailesinde göz tansiyonu öyküsü olan bireylerde daha sık görülür.

  GÖZ TANSİYONU NASIL DÜŞER?

  Genel olarak damla önerilir. Bununla birlikte farklı farklı bitkisel tedaviler de olabiliyor bunu doktorunuza danışmadan kesinlikle önermiyoruz. Bazı örnekler şu şekilde Dut ağacı ve okaliptus yaprakları göz tansiyonunu düşürmeye yardımcı olabilmektedir.

  göz tansiyonu

  GÖZ TANSİYONU BELİRTİLERİ

  Göz tansiyonu çoğunlukla belirti vermeden sinsice ilerler, görme alanının öncelikle dış tarafını daraltır, en son evrede santrali (merkezi görmeyi) etkiler ve bu sebeple hastalar son evredeyken gelirler. Bu noktada göz tansiyonu maalesef geri dönüşü olmayan bir hasar bırakmış olur. Bu sebeple göz tansiyonu hastalığında erken tanı çok önemlidir. Bunun dışında baş ağrısı, ara ara olan bulanık görme, ışıkların etrafında hareler görme gibi şikayetler görülebilir.

  - Advertisement -

  GÖZ TANSİYONU TANISI NASIL KONULUR?

  Tanıda tonometre cihazı ile ölçülen göz içi basıncının yüksek saptanması uyarıcı olabilir. Bunun dışında görme alanı testinde daralma, retina muayenesinde görme sinirinde çukurluk görülmesi ve rnfl testinde görme sinirinde incelme tespit edilmesi ile göz tansiyonu tanısı konulur.

  GÖZ TANSİYONU TEDAVİSİ

  Göz tansiyonunun tedavisinde amaç; görme sinirindeki hasarın ilerlemesini engellemek ve hastalığı o noktada tutmaktır. Hasar gören sinir liflerini geri getirmek maalesef mümkün değildir. Tedavide göz içi basıncını düşüren damla tedavileri çoğunlukla yeterli olmaktadır. İlaç tedavisinin yetersiz kaldığı durumlarda da çeşitli cerrahi tedaviler uygulanmaktadır.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz