Diğer
  Ana SayfaSağlıkGut hastalığına ne iyi gelir? Gut ağrısı nasıl geçer?

  Gut hastalığına ne iyi gelir? Gut ağrısı nasıl geçer?

  -

  Gut hastalığı nedir? Belirtlieri nelerdir? Gut hastalığına ne iyi gelir? Gut hastalığı hakkında detaylı bilgi veren Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Nurettin Lüleci, gut hastalığına iyi gelen yöntemleri, tanı ve tedavisinin nasıl olduğunu açıkladı.

  GUT HASTALIĞI NEDİR?

  Gut, eklemlerde genellikle de ayak baş parmağında ani ağrı ataklarına neden olan iltihabi bir hastalıktır. Önce başparmakta görülen ve kişiyi uykusundan uyandıran ani ağrı atakları sonraları diğer ayak parmaklarına yayılım gösterir ve bazı ilerlemiş vakalarda ayak bileği ve dize kadar tutulum gösterebilir. Eldeki eklemleri tutması sık görülen bir durum değildir.

  GUT HASTALIĞI NEDEN OLUR?

  Gut, kandaki ürik asit fazlalığının artması ve ürik asit kristallerinin eklemlere çökmesi sonucu ortaya çıkar. En sevdiği bölge ayak başparmaklarının eklemleridir. Eklem dışı börekleri de tuttuğu gösterilmiş olup bu durum enderu nadirattandır ve böbrek taşları şeklinde görülür.

  GUT HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

  Gut hastalığı olanların tutulan ayak eklemleri civarında ağrı, kızarıklık, hassasiyet ve şişlik tarzında ortaya çıkar. Gut belirtileri başlangıçta senede bir kez rahatsızlık verirken zamanla bu sayı artmaktadır.

  GUT HASTALIĞI OLANLAR NASIL BESLENMELİ?

  Gut hastalığının nedeni olarak kırmızı etler suçlanmaktadır. Alkol, sakatat ve kabuklu deniz ürünlerinde suçlanan gıdalar arasındadır. Bunları aşırı tüketenlerin vücutlarında ürik asit biriktiği gösterilmiştir.

  - Advertisement -

  Özellikle kırmızı etlerin, kabuklu deniz canlılarının ve sakatatların aşırı tüketimi vücutta ürik asit birikimine yol açar. Tedbir olarak bu gıdaların alımı gut hastalarında sınırlandırılmalı sebze ağırlıklı bir beslenme modeline geçilmelidir.

  Gut hastalığında ağrı atakları 5 ila 15 saat arasında zirve yapabilir yani şiddetlenebilir. Ağrı azaldıktan sonra normale dönme bir aylık bir süreyi alabilmektedir.

  GUT HASTALIĞI TANI VE TEDAVİSİ

  Kandaki her ürik asit artışı gut hastalığı yapar diye bir genelleme yapamayız. Başka bazı durumlarda da kanda ürik asit artışları görülebilir. Gut hastalığı düşünülen durumlarda şiş eklemlerden alınan sıvının patolojik incelenmesi tanıyı kesinleştirir. Yapılacak bir ultrason ya da çekilecek bir MR sayesinde ürat kristallerinin varlığı gösterilebilir.

  Gut hastalığı normalde tedaviye iyi yanıt veren bir hastalıktır. Kendine has ağrı kesici ilaçlar verilir ve kandaki ürik asit seviyesinin düşürülmesine çalışılır. Hem eklem enflamasyonunun düşürülmesi hem de ürik asit kristallerinin vücuttan atılmasına yönelik ozon tedavisinin faydalı olduğu belirtilmektedir.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz