Diğer
  Ana SayfaSağlıkHaftada 3 kez yoga yapmak migren ağrılarını azaltıyor

  Haftada 3 kez yoga yapmak migren ağrılarını azaltıyor

  -

  Yoga matında zaman geçirmek migrenli insanlar için harikalar yaratabilir. Çünkü yapılan bir araştırmaya göre, rutin zamanda yoga yapanlar, yalnız ilaç kullananlara göre daha çok rahatlama yaşıyorlar.

  Nöroloji üzerinde yapılan bir çalışmada, yoganın migren sıklığını, süresini ve ağrısını azaltabileceğini ortaya koydu. Hindistan Tıp Bilimleri Enstitüsü’nün yazarı Dr. Rohit Bhatia, ”Migren için ilaç kullananların sadece yarısı rahatlama yaşıyor” dedi.

  YOGAYI MİGREN TEDAVİSİ OLARAK DEĞERLENDİRME

  Dr. Rohit Bhatia, 18 ila 50 yaşları arasında 114 kişiyi değerlendirdi. Hepsinde ayda 4 ila 14 kez baş ağrısı olduğu tanımlanan epizodik migren vardı. İnsanlar rastgele iki gruba ayrıldı: sadece ilaç kullanan ve yoga yapanlar.

  Her iki gruba da yeterli uyku, egzersiz yapma ve iyi yemek yeme gibi yaşam tarzı değişiklikleri konusunda uygun ilaçlar ve danışmanlık verildi.

  Yoga grubuna 1 ay boyunca haftada 3 gün 1 saatlik yoga uygulaması yapıldı. Uygulama nefes egzersizleri, meditasyon ve yoga duruşlarını içeriyordu. İlk aydan sonra, 2 ay daha haftada 5 gün evde yoga uyguladılar.

  - Advertisement -

  Katılımcılar, atak süresi, şiddeti ve alınan ilaç da dahil olmak üzere tüm migren bilgilerini yazmışlardı.

  YOGA YAPANLARDA %48 AZALMA, İLAÇ KULLANANLARDA %12 DÜŞÜŞ

  Genelde iyileşmeler görürken, yoga yapanlarda fayda daha yüksekti. Bu grup ayda ortalama 9.1 baş ağrısı ile başladı ve 3 aylık çalışma dönemini ayda 4.7 baş ağrısı ile bitirdi. Yani yüzde 48 azalma.

  Sadece ilaç kullanan grup ise ayda 7,7 baş ağrısı ile çalışmaya başlamış ve çalışma süresi sonunda ayda 6,8’e indi. Yüzde 12 düşüş gördüler.

  3 ay sonra, yoga grubundakilerin aldığı ortalama hap sayısı yüzde 47 azaldı. Sadece ilaç grubunda alınan ortalama hap miktarı aynı zamanda yüzde 12 oranında azalmıştır.

  Bhatia yaptığı açıklamada, “Sonuçlarımız yoganın sadece acıyı değil migrenlerin tedavi maliyetini de azaltabileceğini gösteriyor” dedi. Bhatia, yoga yapmanın faydalarının daha uzun süre devam edip etmeyeceğini görmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz