Diğer
  Ana SayfaKoronavirüsKoronavirüs daha tehlikeli bir virüse dönüşecek mi?

  Koronavirüs daha tehlikeli bir virüse dönüşecek mi?

  -

  Koronavirüs dünyaya yayılırken, küresel sağlık krizini daha da arttırarak daha bulaşıcı ve daha tehlikeli bir virüse dönüşeceğine dair endişeler var. Peki, virüsün nasıl geliştiği hakkında ne biliyoruz? Virüs mutasyon geçiriyor mu? Virüs ne kadar hızlı değişiyor? Koronavirüs dünyada ne kadar hızlı değişiyor? Koronavirüs dünyada nasıl değişir? Mutasyonlar neden önemlidir? Virüs hangi mutasyonları aldı?

  VİRÜS MUTASYON GEÇİRİYOR MU?

  Tüm virüsler mutasyon geçirir ve Covid-19’a neden olan Sars-Cov-2 koronavirüsü buna istisna değildir. Virüs hücrelerin içinde çoğaldığında ve genetik kodunun kopyalanmasında hatalar yapıldığında mutasyonlar ortaya çıkar. Genleri çift sarmallı DNA’da yazılan insanların aksine, koronavirüs genleri tek sarmallı RNA üzerinde taşınır.

  VİRÜS NE KADAR HIZLI DEĞİŞİYOR?

  Koronavirüs aslında oldukça stabildir. Bilim adamları Mart ayının ortasından beri İngiltere’de yaklaşık 13.000 örneği analiz ettiler ve yeni mutasyonların kabaca ayda iki kez göründüğünü söylediler. Mutasyonların oranı önemlidir, çünkü bir virüs ne kadar hızlı mutasyona uğrarsa davranışları o kadar hızlı değişir. Hızlı gelişen bir virüse karşı aşı yapmak daha zor olabilir, çünkü geliştirildiği zaman, virüsün bağışıklık sisteminin saldırdığı kısımları değişmiş olabilir. Mesela mevsimsel grip çok hızlı değişiyor ve her yıl farklı bir aşıya ihtiyacımız var.

  KORONAVİRÜS DÜNYADA NASIL DEĞİŞİR?

  The Guardian‘ın haberine göre, dünyadaki koronavirüslerin genetik kodu yayıldıkça gruplara ayrıldığını göstermektedir. Bu konuda alışılmadık bir şey yok. Almanya’daki araştırmacılar, Nisan ayında virüsün üç ana genetik grubunu belirlediler, bunlar A, B ve C olarak adlandırdılar. A ve C grupları çoğunlukla Avrupalılarda ve Amerikalılarda bulunurken, B grubu en çok Doğu Asya’da yaygındır. Ancak, bilim adamlarının enfeksiyonları kaynaklarına ve sonuç olarak Wuhan veya kuzey İtalya gibi bir bölgeye kadar izlemek için kullanabileceği daha küçük gruplar da var.

  MUTASYONLAR NEDEN ÖNEMLİDİR?

  Mutasyonlar her zaman tesadüfen gerçekleşir. Birçoğu çok az etkiye sahiptir ve bazıları virüsü engeller, ancak zamanla virüsü daha kolay yayılmasını sağlayarak potansiyel olarak daha başarılı hale getiren tek veya çoklu mutasyonlar oluşabilir. Mutasyonlar ayrıca virüsü daha tehlikeli hale getirebilir, örneğin hücreleri enfekte etmede daha verimli hale getirebilir.

  - Advertisement -

  VİRÜS HANGİ MUTASYONLARI ALDI?

  Bazı mutasyonlar bilim adamlarının dikkatini çekti. Londra Hijyen ve Tropik Tıp Okulu’ndaki araştırmacılar, dünyanın dört bir yanından 5.000’den fazla koronavirüs genomu üzerinde çalıştılar ve virüsün insanlara adapte olduğunun kanıtı olabilecek birkaç mutasyon keşfettiler. İki mutasyon, virüsün hücreleri istila etmek için kullandığı kritik “başak” proteininde bulunur.

  Bir başka ön çalışmada, Sheffield Üniversitesi ve New Mexico’daki Los Alamos Ulusal Laboratuvarı bilim adamları, yazarların enfeksiyonun yayılmasına yardımcı olabileceğini iddia ettikleri başak proteininde benzer mutasyonlar buldular. Bu mümkün olsa da, diğer bilim adamları mutasyonlardan herhangi birinin virüsün gelişmesine yardımcı olup olmadığını bilmenin çok erken olduğuna inanıyorlar.

  Birmingham Üniversitesi’nden Prof. Nick Loman,tüm koronavirüslerin çok benzer olduğunu ve belirli mutasyonlara sahip virüslerin çeşitli nedenlerle farklı alanlarda yükselebileceğini söyledi.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....