Diğer
  Ana SayfaSağlıkHamilelikHamilelikte topuk ağrısı neden olur? Tedavisi nedir?

  Hamilelikte topuk ağrısı neden olur? Tedavisi nedir?

  -

  Hamilelikte topuk ağrısı çoğu kadının yaşadığı sorunlardan biridir. Peki, hamilelikte topuk ağrısı neden olur? Hamilelikte topuk ağrısı nasıl önlenir? Gebelikte topuk ağrısı nedenlerini açıklayan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Pınar Kadiroğulları, topuk ağrısını önlemek için yapılması gerekenleri anlattı.

  HAMİLELİKTE TOPUK AĞRISI NEDEN OLUR?

  Ayak tabanı yada topuk ağrısının en sık sebeplerinden birisi topuk dikenidir. Topuk dikeni temel olarak ayak tabanını kaplayan ve topuk ile parmakları birleştiren kalın cilt altı bağ dokusunun yangısıdır. Ağrı bütün ayak tabanına yayılabileceği gibi özellikle topuğun iç kısmında tek bir noktada da yoğunlaşabilir. Sürekli ayak üzerinde durmak zorunda olanlarda, yeterli taban desteği olmayan sert ayakkabı giyenlerde, obezlerde, hamilelerde ve menopoz sonrası kadınlarda daha sık görülür. Burada asıl sebep ayak tabanındaki yağ dokusundaki incelmeye bağlı artan yüklenmeye ayak tabanının yangı ile cevap vermesi ve bu durumun uzun süre devam etmesidir.

  Hamilelik boyunca hızlı kilo alımına bağlı vücut ağırlığının artışı ayağa binen yükü arttırır. Bu olası sebeplerden biridir. Diğer asıl sebep ise relaxin denilen hormondur. Görevlerinden birisi de vücuttaki bağların gevşemesini sağlamak olan bu hormon özellikle hamileliğin son üç ayında vücutta artış gösterir. Ayak tabanındaki bağların gevşemesi de tabana aşırı yük binmesine ve ayak tabanı zarının hasarına sebep olur. Esas tanı hastanın şikayetleri üzerine yapılan ayrıntılı bir ayak muayenesi sonrası koyulmakla birlikte röntgen ve MRG de tanıda yardımcı olmaktadır. Özellikle röntgende topuk ucunda ayak tabanı fasyasının uzun süreli yangısına bağlı olarak dikene benzer bir çıkıntı oluşumu bu hastalık için tipik olmakla birlikte özellikle başlangıç evresinde bu olmadan da hastalık olabilmektedir. Topuk dikeni bu hastalığın sebebi değil sonucudur.

  HAMİLELİKTE TOPUK AĞRISI TEDAVİSİ

  Topuk dikeni tedavisinde etkinliği yüzde yüz kanıtlanabilmiş bir yöntem bulunmamaktadır. Çok uzun yıllardır kullanılagelen ayak tabanı germe egzersizlerinin birçok hastada rahatlama yarattığı ancak devam edilmediği takdirde şikayetlerin tekrar oluştuğu bildirilmiştir. Silikon ya da ortası delik topukluklar veya yumuşak ve kalın tabanlı ayakkabıların yararı oldukça fazladır.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz