Diğer
  Ana SayfaSağlıkHamilelikHamileyken cinsel ilişkiye girilir mi? Kaçıncı aya kadar ilişki olur?

  Hamileyken cinsel ilişkiye girilir mi? Kaçıncı aya kadar ilişki olur?

  -

  Yaşam döngüsünde anneliğin rolü bebeğini korumak, onu beslemek ve büyütmek… Bu koruma güdüsü gebelik testinin pozitif çıkması ile başlar. Anne adayı  gebelik süresince cinsel ilişkinin bebeğine zarar vereceğini düşünür ve cinselliği çoğunlukla reddeder. Baba adayıda eşine ve bebeğine zarar vereceği düşüncesi ile cinsellikten uzaklaşır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aslı Alay, hamileyken cinsel ilişkiye girilir mi? Hamilelikte cinsel ilişki kaçıncı aya kadar olur? Hamileliğin ilk 3 ayında cinsellik, hamileliğin ikinci 3 ayında cinsellik ve hamileliğin son 3 ayında cinsellik hakkında bilgiler verdi.

  HAMİLEYKEN CİNSEL İLİŞKİYE GİRİLİR Mİ?

  Gebelik kadın hayatında fizyolojik bir dönem. Yani gebelik bir hastalık değildir. Kadının bedenine özen ve önem göstermesi gereken bir süreçtir. Gebeliğin normal seyrettiği, ek bir sorunun yaşanmadığı durumda, cinselliğin kadın ve bebek açısından bir sakıncası yoktur. Aksine erkeği ve kadını yakınlaştıran, çift olduklarını hissettiren cinsellik gebeliğin keyifli geçmesi için oldukça önemlidir. Literatüri taradığımızda da gebeliğin normal seyrettiği durumda cinselliğin yaşanılmasında sakınca yoktur ve önerilmektedir.

  Bu nedenle gebelik döneminde kontroller sırasında anne adayına cinsellikle ilgili bilgi verilmelidir. Ancak gebelikte bebeğe zarar verme korkusu nedeniyle cinsellik genellikle doğum sonrasına bırakılır. Özellikle gebeliğin son üç ayında cinsellikten belirgin uzaklaşma yaşanır.

  HAMİLELİKTE CİNSEL İLİŞKİ KAÇINCI AYA KADAR OLUR?

  Cinsel istek hormonal, psikolojik, fizyolojik, kültürel ve sosyolojik birçok etkene bağlı olarak değişiklik gösterebilir. İnsan hayatının her döneminde var olan cinsellik, yanlış inanışlara bağlı olarak gebelik döneminde çoğunlukla yaşanılmaz. Oysa gebelikte cinsel istek değişmez.  Sadece kadının hayatında bir değişim başlamıştır. Annelik hissi kadında hem büyük bir sevinç hem de büyük endişeler yaşatır. Bu endişe ve korku hissi baba adayında da çoğunlukla hakimdir.

  Bebek bekleyen çiftlerin sadece 1/3 ü doğuma kadar düzenli ilişki yaşıyor.  Ancak bu inanış son yıllarda değişmektedir. Çünkü çiftler hekimleri ile cinselliği konuşmuş ve sağlıkla ilgili sosyal medya kaynaklarından da bilgilendirilmiştir. Cinsel istek gebeliğin farklı dönemlerinde değişiklik göstermiştir.

  - Advertisement -

  HAMİLELİĞİN İLK 3 AYINDA CİNSELLİK

  Bulantı, kusma, yorgunluk gibi gebelik belirtilerinin etkisiyle bu dönemde cinsel istek azalabilir. Özellikle uyku hali ve halsizlik bu isteksizlikde asıl nedendir.  

  HAMİLELİĞİN İKİNCİ 3 AYINDA CİNSELLİK

  Anne adayı gebeliğe uyum sağlamıştır. Bulantı ve kusma azalmıştır. Dış genital organlara kan akımı artmış, kadın cinsel uyarılara daha hassas ve daha duyarlı hale gelmiştir. Yani cinsel istek ve arzu artmıştır.

  HAMİLELİĞİN SON 3 AYINDA CİNSELLİK

  Mide yanması, halsizlik, yorgunluk, memede hassasiyet ve süt salgısı, kasıklarda ağrı, sık idrar ihtiyacı, artan kilo ve hareket kısıtlılığı nedeni ile cinsel istekte azalma olabilir.

  Anne adayına, gebelik döneminde cinselliğin zararsız bir eylem olduğu anlatılmalıdır. Bu dönemde kadının psikolojik olarak rahatlatılması, desteklenmesi ve bilgilendirilmesi önemlidir. Eşinin desteğini kadın mutlaka hissetmelidir. Tüm kavramlar biraraya geldiğinde cinsellik eylemi gebelikte rahatlıkla yaşanılabilir olmuştur. 

  BEBEKTEN SONRA SEKS! NE ZAMAN, NASIL?  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....