Hayalet şehir Wuhan! Kısa film yaşanan çaresizliği gözler önüne serdi

Şu ana kadar Corona Virüs (Covid-19) salgınından 2247 kişinin hayatını kaybederken 76.775 virüslü insan bulunuyor. Çinli bir film ekibi de karantina altındaki Wuhan şehrinde çektikleri kısa filmle yaşanan çaresizliği adeta gözler önüne seriyor.

Çekilen kısa filmde terk edilmiş sokaklar, sessizlik ve hayatın durağanlığının ürkütücü bir boyuta ulaştığı görülüyor.

Wuhan: The Long Night isimli kısa film, yönetmen Lan Bo, videografiker Xie Dan ve film ekibinin diğer üyelerinin telefonlarıyla çektikleri görüntülerin kurgulanmasından meydana geliyor.

Kısa film Sixth Tone’da izlenebiliyor.

ÇİN’DE EVLERE SİPARİŞLERİ ROBOTLAR GÖTÜRÜYOR

Yeni koronavirüsü salgını nedeniyle Çin’in birçok bölgesinde insanlar evlerinden çıkmamayı tercih ediyor. Birçok bölgede hayatın durma noktasına geldiği Çin’de halkın ihtiyaçlarını robotlar karşılıyor. Salgından önce siparişleri drone ile dağıtan Suning.com, şimdi de robotları devreye soktu. Dağıtım robotları, Çin’in Jiangsu Eyaleti’nin doğusundaki Nanjing şehrinde göreve başladı.
 
Uluslararası Çin Radyosu’nun haberinde göre, Nanjing’deki birçok yerleşim bölgesinde teslimatçıların girmesine izin vermemek de dahil olmak üzere salgının yayılması için çeşitli önlemler alındı. Evlerinden çıkmayan insanlar, ihtiyaçlarını online ya da telefonla sipariş ediyor ancak birçok dağıtım görevlisi de çalışmıyordu. İşte bu noktada robotlar devreye girdi.


 
Suning’den yapılan açıklamada 1,25 metre boyundaki robotların 145 litre yük kapasitesine sahip ve 10 saate kadar çalışabiliyor. Teslimat rotalarını akülerinin durumuna göre haritalandırabilen robotlar, kendilerini şarj edebildiği gibi asansör de kullanabiliyor.
 
Şirket yöneticileri, yapay zeka ve büyük veri gibi teknolojileri kullanarak çalışan robotun kontrolünün çok kolay olduğunu belirtiyor. Öte yandan robotlar, her teslimattan sonra dezenfekte de ediliyor. Siparişini bir robottan alan Li Wei, “Robotu karşımda görünce çok şaşırdım, hiç beklemiyordum. Hem teslimatı daha rahat hale getiriyor ve salgın konusunda insanları rahatlatıyor” yorumunu yaptı.

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here