Diğer
  Ana SayfaGüzellikHer yönüyle meme estetiği: Büyütme, küçültme, dikleştirme ve onarma!

  Her yönüyle meme estetiği: Büyütme, küçültme, dikleştirme ve onarma!

  -

  İdeal meme şeklinin ne olduğu tartışıladursun, bir kadının memeleriyle barışık olması çok önemli. Büyütme, küçültme, dikleştirme ve onarım gibi farklı müdahaleler yapılabilen meme estetiğini uzmanından dinledik.

  Meme estetiği, dünyada en sık yapılan cerrahi müdahale olarak yer alıyor. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Yazar, meme büyütmeden küçültmeye, dikleştirmeden onarıma kadar meme estetiği hakkında tüm işlemleri ayrıntılarıyla Formsanté okurları için anlattı.

  MEME KÜÇÜLTME

  Büyük memeler, kişiyi olduğundan daha yaşlı, kilolu gösteriyor özellikle sırt, boyun ve omuz bölgesinde ağrılara neden oluyor. Vücudun ağırlık merkezinin öne doğru kaymasına ve kamburluğa da yol açıyor. Büyük memeler, hareketlerin kısıtlanmasına neden olabileceği gibi giyim ve görünüm ile ilgili de problemlere sebep oluyor. Meme küçültme ameliyatı bu sorunları gidermek üzere plastik cerrahlarca yapılıyor. Bu ameliyat genel anestezi altına gerçekleştiriliyor. Uygulanacak olan operasyon tekniği meme dokusunun şekline ve büyüklüğüne, meme derisinin durumuna, vücut ölçülerine, emzirme ihtimaline göre değişiklik gösteriyor. Uygulanacak olan meme küçültme ameliyatı tekniklerinde genellikle meme başı duyusu ve süt kanallarının korunmasına özen gösteriliyor. Ameliyat yaklaşık olarak iki ya da üç saat kadar sürüyor. Memenin ne düzeyde küçültüleceğine yani yeni oluşturulacak memenin boyutuna kişinin boy, kilo, omuz ve kalça genişliği gibi beden yapısı ölçülerine göre karar veriliyor.

  MEME BÜYÜTME

  Meme şeklinden hoşnut olmayan ya da doğum, ani kilo alıp verme gibi durumlardan sonra deformasyon yaşayan kadınlar meme büyütme işlemi ile istedikleri görünüme kavuşabiliyor. Meme büyütme ameliyatları yaklaşık olarak 1-1,5 saat içerisinde tamamlanıyor ve genel anestezi altında yapılıyor. Bu ameliyatlarda içi silikon jel dolu protezler tercih ediliyor. Bazı durumlarda da hastadan alınan yağ dokusu, büyütme, şekillendirme amaçlı ya da silikon protezlerle birlikte kombine edilerek kullanılabiliyor. Protezin şekline ve büyüklüğüne muayene sırasında hasta ile birlikte karar veriliyor. Protezin yerleştirilme biçimi ise hastanın anatomik yapısıyla uyumlu şekilde meme altı kıvrımından, meme başı çevresinden ya da koltuk altından yapılıyor. Sarkma probleminin görüldüğü hastalarda meme büyütme operasyon esnasında dikleştirme ve toparlama operasyonları da yapılabiliyor. Meme protezi sonraki dönemde hamilelik ya da emzirme için bir problem oluşturmuyor.

  MEME DİKLEŞTİRME

  ‘Mastopeksi’ olarak adlandırılan, genel olarak bilinen ismiyle ‘meme dikleştirme’ operasyonları kişinin meme boyutlarına dokunmadan görünümü değiştirmek için yapılan estetik ameliyatlar. Memede sarkma meydana gelmesinin pek çok farklı nedeni olabiliyor. Ani kilo değişimi, doğum yapmak, emzirmek, meme dokusunu tutan kasların ve bağ dokusunun zamanla yıpranması ya da genetik faktörler nedeniyle hızlı gevşemesi meme dikleştirme operasyonuna ihtiyaç duyulmasının bazı sebepleri. Meme dikleştirme operasyonları genel anestezi altında yapılan ve ortalama olarak iki-üç saat süren operasyonlar. Meme boyutu yeterli ise sadece meme dokusu ve meme başı olması gereken yere taşınıyor. Sarkma var ise bu fazla deri alınıyor. Eğer hem sarkma hem de volüm kaybı varsa memenin boyutunu artırmak için silikon protez de kullanılıyor. Ameliyat sonrası iz kalabilir ancak bu izler zamanla belirsizleşiyor.

  - Advertisement -

  TÜBEROZ MEME (KEÇİ MEMESİ) TEDAVİSİ

  Tüberoz (tübüler) meme, gelişimsel bir bozukluk. Halk arasında “keçi memesi” olarak da adlandırılan Tüberoz’da, memelerde meme tabanı dar, meme hacmi genellikle küçük ve meme başının etrafında fıtıklaşmış bir görünüm mevcut. Çoğu hasta bunu küçük memeli olduğu şeklinde yorumluyor. Bu gelişimsel sorun, Tüberoz meme ameliyatıyla rahatlıkla tedavi edilebiliyor. Meme tabanı genişletildiği ameliyatta, gerekli durumlarda meme protezlerinden de yararlanılıyor. Bu ameliyat için hastanın 18 yaşını doldurmuş olması beklenmeli.

  ASİMETRİK MEMELERİN DÜZELTİLMESİ

  Bir memenin diğerine göre farklı boyutta olmasına meme asimetrisi deniliyor. Meme asimetrileri de çoğunlukla doğuştan geliyor. Asimetrilerin tedavisinde sorunun boyutuna göre meme büyütme, küçültme, dikleştirme operasyonları uygulanabilir, yağ dolgularından yararlanılabiliyor. Kanser tedavisi gibi meme dokusunun alınmasından kaynaklı bir asimetri söz konusu ise meme protezlerinden ya da hastanın kendi dokularından yararlanarak iki memenin görüntüsü eşitlenebiliyor. Küçük asimetriler, hekim uygun gördüğü takdirde lokal anestezi ile de yapılabiliyor.

  MEME KANSERİ SONRASİ MEME ONARIMI

  Meme kanserine bağlı olarak memenin alınması sonucunda meme onarımı ya da meme rekonstrüksiyonu ameliyatı yapılıyor. Meme onarımı ameliyatları, mastektomi ameliyatıyla aynı operasyonda eşzamanlı olarak yapılabildiği gibi, daha geç dönemlerde hatta aylar ya da yıllar sonra da gerçekleştirilebiliyor. Memenin yeniden oluşturulması yani meme onarımı genel olarak, implantlar (meme protezleri), kişinin kendi dokuları, yağ enjeksiyonları ya da kişinin kendi dokusu ve meme protezlerinin birlikte kullanılması ile yapılıyor. Ameliyat, tek seansta yapılabildiği gibi, karşı memenin durumuna, meme başının alınıp alınmamasına göre birkaç seansta da tamamlanabiliyor.

  DOĞUM VE EMZİRME SONRASI

  Hamilelikte alınan kilolar ve doğum ertesi süt verme döneminde memelerde esneme yaşanıyor. Çoğunlukla bu deformasyon, memede kalıcı izler bırakıyor. Memelerdeki deformasyonun giderilmesi için meme dikleştirmenin yanı sıra meme protezlerinden yararlanılarak meme büyütme de yapılabiliyor, vücuda oranla büyük olan memeler küçültülebiliyor. Bu işlemler emzirme tamamlandıktan üç ay sonra yapılabiliyor. Operasyonlar süt kanallarına zarar vermiyor, annenin yeni bir doğumla bebeğini emzirmesine engel olmuyor.

  POST BARİATRİK CERRAHİ ERTESİ MEME ŞEKİLLENDİRME

  Kilo vermenin ardından memede meydana gelen sarkmalarda çoğu zaman hacim kaybı da meydana geldiği için hastalarda memelerde dikleştirme ameliyatı da yapılıyor. Gerekli durumlarda istenen hacim ve görüntüyü sağlamak için silikon protez de ameliyata dahil ediliyor.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz