Hızlı saç dökülmesi, hastalık habercisi

03032015 sagrap01

Saç dökülmeleri ciddi hastalıkların habercisi olabiliyor.

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İlhan Serdaroğlu, “Kadınlarda saç dökülmesinde genetik tipten sonra en sık görülen ikinci sebep ‘telogen effluvium’. Bu klinik durumda saçlar büyüme döngüsünden çıkıyor ve hızla dökülmeye başlıyor. Günlük saç kayıp miktarı 150-700 tel olabiliyor ve bu durum genetik tip saç dökülmesi ile karışabiliyor’’ diye ifade etti. Op. Dr. İlhan Serdaroğlu, “Stres, anemi, lupus gibi sistemik bağ doku hastalıkları, kullanılan bazı ilaçlar, hormonal ve mevsimsel değişiklikler, beslenme problemleri, ağır diyetler, duygusal durum bozuklukları saçlarda telogen effluvium denilen duruma sebep olabilir. İlaç kesildiğinde, stres yok olduğunda ya da beslenme problemi düzeldiğinde dökülme duruyor ve saçlar yeniden çıkıyor’’ dedi.

 

03032015 sagrap03Öksürükle savaşın

Sinüzit, farenjit, larenjit, nezle ve soğuk algınlığı gibi üst solunum yolları enfeksiyonlarında gelişen öksürük, hemen hepimizin yakındığı önemli bir sorun. Bir yandan uyku kalitemizi bozarak ertesi gün halsiz kalmamıza yol açarken, bir yandan da bizi topluluk içinde zor durumda bırakabiliyor. Peki öksürük üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle gelişmişse, dindirmek için ne tür önlemler almak gerekiyor? Aile Hastanesi’nden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Bahri Temüray öksürüğü dindirmenin 10 püf noktasını saydı:

1. Yudum yudum su için.

2. Bitki çayına bal katın, nane-limon kaynatın.

3. C vitamininden zengin meyve yiyin.

4. Sigarayı bırakın.

5. Odanızın nem düzeyini ayarlayın, sık sık havalandırmayı da ihmal etmeyin. 

6. Sıcak bir duş alın.

7. Parfüm ve temizlik ürünlerine dikkat edin.

8. Akşam 19.00’dan sonra yemek yemeyin.

9. Nevresimlerinizi en az 55 derecede yıkayın. 

10. Kumaş kaplı eşyadan kaçının.

 

03032015 sagrap02Bağırsak fıtığını 3 öneri ile yenin

Yapılan bir araştırmaya göre canınız abur cubur çektiğinde 30 saniye kuralını uyguladığınız zaman bu isteğinize karşı koyabiliyorsunuz. Yani biri size bir dilim frambuazlı pasta veya patatesli börek ikram ettiğinde 30 saniye boyunca parmak uçlarınızla elmacık kemiğinin olduğu bölgeye hafifçe vurabilirsiniz (göz altı kremi sürer gibi patpatlamak suretiyle). Bu sürenin sonunda canınızın abur cubur çekmediğini farkedeceksiniz. Denemeye değer, değil mi?

 

Yumurtanızı dondurun geç hamilelik şansınızı artırın

30 yaşındaki bir kadının dondurulan yumurtalarının 40 yaşına geldiğinde de aynı kaldığını belirten Dr. Hakan Özörnek, “Rahmin yaşlanması döllenme işleminin gerçekleşmesini engellemez, döllenme için yumurtanın genç kalması gerekir. Bu nedenle kadınların en önemli hazineleri yumurta rezervleri olarak görülebilir” diyor.

 

Formsanté Dergisi Şubat 2015 sayısı

 

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here