Diğer
  Ana SayfaSağlıkİdeal Kilonuzu Hesaplayın

  İdeal Kilonuzu Hesaplayın

  -

  İdeal kilonuzu bulun!

  Bilimadamları artık sağlıklı ve uzun yaşamın sırlarını verirken ideal kiloyu korumanın önemini özellikle vurguluyor. Özellikle orta yaşlardan itibaren ideal kiloyu korumak ve sabit tutmak pek çok sağlık problemini de önlemeyi sağlıyor.

  Dediğimiz gibi düzenli spor yapmak, sigaradan uzak durmak, stresten kaçınmak ve ideal kilonuzu korumak çok önemli. Her insanın vücut yapısı farklı olduğundan, ideal kilo hakkında kesin önerilerde bulunmak mümkün değil. Ancak kilonuzun boyunuza uygun olup olmadığı konusunda bir fikir sahibi olabilirsiniz. Vücut Kütle İndeksi (VKİ) adı verilen bir ölçüm tablosuna göre, kilonuzun sağlıklı aralıkta bulunup bulunmadığını öğrenmek mümkün. Bunun için kilonuzu boyunuzun santim cinsinden karesine bölüyorsunuz. Elde ettiğiniz değer sizin VKİ değeriniz oluyor. 20-40 arasında ifade edilen bu değere göre az kilolu veya obez olup olmadığınızı öğreniyorsunuz.

   

  Kilonuzu girin (kg):
  Boyunuzu girin (cm):
  Kilonuzu boyunuzla eşleştirdiğiniz noktada bulduğunuz VKİ değeri eğer,
  20’nin altında ise: Biraz kilo almanız sizin için yararlı
  20 – 25 arasında ise: Kilonuz sağlıklı aralıkta
  25 – 30 arasında ise: Aşırı kilolu kategorisindesiniz. Biraz kilo vermeniz sağlığınız için yararlı olacak.
  30 – 40 arasında ise: Obez kategorisindesiniz. Kilo vermek için bir diyetisyene başvurmanız gerekiyor.
  VKİ ölçümünüzü yaptıktan sonra ideal kiloya sahip olup olmadığınız hakkında bir fikir sahibi oldunuz. Peki şimdi ne yapacaksınız? Uzmanlar sağlıklı beslenmenin tüm besinleri dengeli olarak tüketmekten geçtiğini söylüyor. Üstelik öğünlerde her kaloriyi veya her gram yağı saymak zorunda değilsiniz. Sadece sağlıklı beslenme konusundaki temel kuralları bilmeniz yeterli.


  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz